Zavrieť

Porady

Časové rozlíšenie

Dobrý deň, naša firma si kúpila Eset Smart Security na 2 roky s licenciou. Dátum dodania na faktúre je 02.02.2010. To znamená, že náklady si musím rozdeliť do roku 2010 tých 333 dní, na rok 2011 tých 365 dní a na rok 2012 tých 32 dní? Alebo ako si mám náklady rozdeliť? Ďakujem.
Usporiadat
csaba csaba

csaba je offline (nepripojený) csaba

Nejsem žádnej Bruce Willis,... ...viac
Avdika Pozri príspevok
Dobrý deň, naša firma si kúpila Eset Smart Security na 2 roky s licenciou. Dátum dodania na faktúre je 02.02.2010. To znamená, že náklady si musím rozdeliť do roku 2010 tých 333 dní, na rok 2011 tých 365 dní a na rok 2012 tých 32 dní? Alebo ako si mám náklady rozdeliť? Ďakujem.
Presne tak ako píšeš. Náklady si rozdelíš podľa počtu dní obdobia do ktorého patria.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Ak je licencia na 2 roky od 2.2.2010 do 1.2.2012 tak je to tak ako píšeš.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na časové rozlíšenie nájmu. Nájomná zmluva uzatvorená v máji 2008 od 1.6.2008 do 30.6.2010. V zmluve je uvedené: nájomné od 1.6.2008 do 31.12.2008 v sume 1 500 000 Sk, za rok 2009 - 0,- Sk, 1.1.2010 - 30.6.2010 - 0,- Sk. Sumu 1 500 000,- Sk nám vyfaktúrovali v roku 2008 a celá suma išla na 518. Pri daňovej kontrole nám to daňovník vyhodil, nakoľko sme to vraj mali časovo rozlíšiť, celú sumu 1 500 000 počas celého obdobia a priznal nám len časť nákladov. Je to správne? Aj firma, ktorá nám nájom faktúrovala má celú sumu v príjmoch za rok 2008. Ďakujem Vám za odpovede.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Kto poradí? Prosííím.
0 0
adka18 adka18

adka18 je offline (nepripojený) adka18

neustále sa učím
Ahoj, podľa mňa ste to účtovali správne, pretože v nájomnej zmluve stojí, že nájom je za rok 2008, za ostatné roky je nulový. nevidím dôvod to rozlišovať časovo. skôr mohol vytknúť, že nebýva zvykom, aby nájomné bolo 0 EUR..pokiaľ nie sú osoby závislé..
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ako to môžem vyriešiť? Na čo sa odvolať, chce nám vyrubiť daň cca 200 tis.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jana Hanušíková Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na časové rozlíšenie nájmu. Nájomná zmluva uzatvorená v máji 2008 od 1.6.2008 do 30.6.2010. V zmluve je uvedené: nájomné od 1.6.2008 do 31.12.2008 v sume 1 500 000 Sk, za rok 2009 - 0,- Sk, 1.1.2010 - 30.6.2010 - 0,- Sk. Sumu 1 500 000,- Sk nám vyfaktúrovali v roku 2008 a celá suma išla na 518. Pri daňovej kontrole nám to daňovník vyhodil, nakoľko sme to vraj mali časovo rozlíšiť, celú sumu 1 500 000 počas celého obdobia a priznal nám len časť nákladov. Je to správne? Aj firma, ktorá nám nájom faktúrovala má celú sumu v príjmoch za rok 2008. Ďakujem Vám za odpovede.
Ak bolo nájomné uzatvorené na obdobie rokov 2008 až 2010, je pravdepodobnosť, že sa jednalo o časové rozlíšenie, lebo určite nie je predpoklad, že by vám nájom "darovali" na ostatné roky bezodplatne. Bolo potrebné zaúčtovať tieto výdavky na celé obdobie nájmu. Odporúčam podať žiadosť na DÚ o zníženie sankcií.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Pripájam sa k predchádzajúcemu príspevku od Ondrejviu, kde aj podľa môjho názoru je to možné chápať tak ( záleží aj na ostatných ustanoveniach v zmluve), že ide o nájomný vzťah ( aj keď máte v zmluve uvedené " nájomné od ... do...) týkajúci sa obdobia od 1.6.2008 do 30.6.2010, teda prenajímateľ Vám poskytoval služby počas celého obdobia ... len splátky boli rozvrhnuté tak, že za obdobie roku 2008 bola splatná 1. splátka vo výške celého nájomného ( teda splátka vopred za budúce obdobia) a ostatné dve boli nulové = potom je tu povinnosť časového rozlíšenia.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Z dodávateľskou firmou sme sa dohodli, že pokiaľ akceptujeme vyššie nájomné na rok 2008, ďalšie obdobie budeme mať zdarma, nakoľko potrebovali súrne peniaze.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

V zmluve nebolo nájomné rozvrhnuté na splátky. Jednoducho nájom za 2008 bol v takej sume, a nájom v ost.rokoch 0,- Sk.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Obe s.r.o. vlasní 1 majiteľ.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Jana Hanušíková Pozri príspevok
Z dodávateľskou firmou sme sa dohodli, že pokiaľ akceptujeme vyššie nájomné na rok 2008, ďalšie obdobie budeme mať zdarma, nakoľko potrebovali súrne peniaze.
Ja pravdou, že daňoví pracovníci nemajú rozhodovacie právo, čo sa týka ustanovení zmlúv akotakých ( preto niektoré odpovede na naše dopyty sú vo všeobecnej rovine, resp. citáciou platnej legislatívy), nakoľko túto právomoc, aspoň podľa môjho názoru = neprávnika, majú súdy. Takže malá nádej je ... len o tom by vedel povedať viac právnik ... a ako tá "správna" osoba by Vám vedele skoncipovať prípadne odvolanie ... mám na mysli právne podložený výklad ustanovení predmetnej zmluvy ...
Naposledy upravil promont maja : 12.08.10 at 05:57
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Jana Hanušíková Pozri príspevok
V zmluve nebolo nájomné rozvrhnuté na splátky. Jednoducho nájom za 2008 bol v takej sume, a nájom v ost.rokoch 0,- Sk.
Ak sa dohodne prenajímateľ s nájomcom, že bude nájomné zaplatené na 2 roky vopred, tak nemusia byť v zmluve rozvrhnuté splátky, jednoducho je to zaplatené jednou sumou vopred, ale to nemusí znamenať, že je to suma iba na 1. rok
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Nájom síce trval 2 roky, no my sme ho mali mať zdarma, nakoľko majiteľ vlastní obe spoločnosti, nechal nás tam bezodplatne. Akurát v roku 2008 potreboval peniaze, tak za rok 2008 nám vyfaktúroval sumu 1 500 00,- Sk. Ale to bol nájom len za rok 2008.Neviem ako to mám daňovníkovi vysvetliť.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Tak asi nič nevyriešim a musíme tú dorúbenú daň zaplatiť.
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Jana Hanušíková Pozri príspevok
Tak asi nič nevyriešim a musíme tú dorúbenú daň zaplatiť.
ešte nehádž flintu do žita . skuste sa naozaj poradit s nejakým právnikom - ako píše predchádzajúci príspevok . Lebo daňováci velmi radi dorubia daň , a ked sa daňový subjekt nebráni , tak majú vyhraté . Ale naozaj nemusia mat vždy pravdu . je to dosť vysoký dorub , asi by som sa bránila .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Jana Hanušíková Pozri príspevok
Nájom síce trval 2 roky, no my sme ho mali mať zdarma, nakoľko majiteľ vlastní obe spoločnosti, nechal nás tam bezodplatne. Akurát v roku 2008 potreboval peniaze, tak za rok 2008 nám vyfaktúroval sumu 1 500 00,- Sk. Ale to bol nájom len za rok 2008.Neviem ako to mám daňovníkovi vysvetliť.
Ešte chvíľku keď budeš písať, tak je takmer isté, že ste z firmy do firmy poskytli nenávratnú pôžičku pod hlavičkou nájomné. A evokuje to potom ešte k.....inému pohľadu na vec.
0 0
Ninamaria13 Ninamaria13

Ninamaria13 je offline (nepripojený) Ninamaria13

Keby som potrebovala pôžičku z firmy do firmy, tak urobím zmluvu o pôžičke a budem ju evidovať aj 10 rokov, kým sa peniaze nevrátia a nemusím dnes nič riešiť. My sme chceli urobiť dobre, majiteľ potreboval peniaze, tak sme sa dohodli na tom nájme aspoň za rok 2008, riadne zdanil peniaze,ale akosi sa to vypomstilo. Ste "milí" / Danila /, že mi tak radíte.Ja som myslela, že sa tu chodí po radu a radí sa iným a nie obviňuje.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Nikto nikoho neobviňuje, Danila len napísala možný iný pohľad na vec. Všetko ale závisí naozaj od presného znenia zmluvy. Najmä ak ide o osobnú prepojenosť oboch firiem. Stačilo v zmluve inak nakoncipovať ustanovenia o dobách a splatnosti nájmu. Ak sa nájomná zmluva uzavrela na dobu určitú od-do s presahom cez jednotlivé roky, tak to smeruje naozaj k časovému rozlišovaniu na obidvoch stranách. Stačilo v zmluve uviesť, že ste sa dohodli na splatení celej čiastky za nájomné do konca roku 2008 a ostatné ste nemuseli teraz riešiť. Ide o to, že jednosznačne treba oddeliť od seba pojmy doba nájmu, cena nájmu, celková cena nájmu za celé obdobie a splatnosť nájmu...splácať je možné aj mimo riadnych termínov splatnosti a potom by si rozlišovala podľa nich??? Ja by som to pririvnala k úveru alebo lízingu (len principílne v súvise s čas. rozlíšením), tiež máš akontáciu, alebo prvú zvýšenú splátku a potom bežné splátky, ale aj tú akontáciu musíč rozpočítať na celé obdobie trvania nájomného vzťahu . Žial, myslím si, že dievčatá na do mnou mali pravdu a že bolo treba časovo rozlišovať...ale ak máte dobrého právnika, za konzultáciu to stojí. Komplikuje to však aj tá osobná previazanosť, aby sa nestalo, že daňováci napokon napadnú aj ďalšie veci...osobne by som šla skôr so žiadosťou o zmiernenie sankcií.
1 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Jana Hanušíková Pozri príspevok
Keby som potrebovala pôžičku z firmy do firmy, tak urobím zmluvu o pôžičke a budem ju evidovať aj 10 rokov, kým sa peniaze nevrátia a nemusím dnes nič riešiť. My sme chceli urobiť dobre, majiteľ potreboval peniaze, tak sme sa dohodli na tom nájme aspoň za rok 2008, riadne zdanil peniaze,ale akosi sa to vypomstilo. Ste "milí" / Danila /, že mi tak radíte.Ja som myslela, že sa tu chodí po radu a radí sa iným a nie obviňuje.
Prečítaj si po sebe, čo si napísala. Nie Vy ste potrebovali nutne prenájom, ale majiteľ peniaze. Hospodársku operáciu je potrebné posudzovať zo všetkých strán. Po tridsiatich rokoch a tisícoch dokladoch poniektorí čítame súvahy, výsledovky a účtovné zápisy medzi riadkami, a celkom presne vieme, o čom hovoríme. Len som Ti taktne poradila, že si už povedala viac, ako starý harcovník potreboval vedieť. A neohuruj ma vedomosťami o zmluve o pôžičke. Veď takto ste zabili jednou ranou dve muchy. A Ty vieš o čom hovorím. Takže už budem ticho, a keď nabudúce budeš chcieť radu, dvakrát meraj a raz strihaj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať