Zavrieť

Porady

Prekríženie inžinierských sietí...

Ahojte.

Chcem sa spýtať, aký veľký problém vznikne, ak som nedodržal situáciu stavby (omylom) a inžinierske siete sa budú musieť prekrížit, pôvodne podľa situácie osadenia stavby a IS sa prekrížiť nemali a mali sa priviesť do objektu súbežne vedľa seba. No "chybička se vloudila" a smerom k objektu od prípojok dôjde k prekríženiu vody s elektrikou a elektriky s plynom.

A vlastne tu sa naskytá druhá moja otázka, je to vôbec problém ak sa takto siete krížia, veď existujú nejaké normy na vzdialenosti, či hĺbky uloženie sietí, alebo sa mýlim ?

Ďakujem za odpoveďe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Majky11 Pozri príspevok
    No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

    Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?
    Žiaľ, kríženie inžinierských vedení a sietí, sa nedá previesť podľa toho, ako si kto myslí. Presný popis nájdeš v technickej norme, predtým :
    ČSN 736005 - Prostorová úprava vedení technického vybaveni, spolu so zmenami...ak sa dobre pamätám, bola iba jedna zmena a. Táto norma určite platí ako STN s číslom tým istým Tam nájdeš najmänšie krytie od terénu. vzájomné vzdialenosti ako aj kríženia sietí a vedení technického vybavenia.

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    No inžinierske siete by sa nemali prekrižovať. Je na to aj nejaký vykonávací predpis kde sú uvedené aj vzdialenosti čo a koľko od seba. Kamarát tiež riešil tento problém. Ak sa nepriznáš na kolaudácii tak ti na to neprídu. Siete máš spravené už teraz a kým príde na kolaudáciu bude terén v takom stave že si ani ty pomaly nebudeš pamätať kade to PRESNE ide. Nit tobôž niekto kto nevie kade to ide.

    thermical je offline (nepripojený) thermical

    thermical
    pravidlá kríženia a súbehu podzemných vedení upravuje STN. Krížiť sa vedenia samozrejme môžu, plynové potrubie musí byť v chráničke (ochrannej trubke) ktorá presahuje bod kríženia jeden meter na obe strany. Toto všetko musí vedieť ten, kto vedenie realizuje. Snáď si neťaháš plyn svojpomocne?

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    Jasné že nie

    Jednalo sa mi o to, že som viacmenej nerešpektoval nedopatrením situáciu stavby a tým pádom sa siete budú musieť krížiť. No tak si s tým budú musieť poradiť odborníci.

    thermical je offline (nepripojený) thermical

    thermical
    Lebo už aj to som zažil Plynárenské normy o plynovodoch z polyetylénu (žlté a oranžové) pripúšťajú max. hĺbku škrabanca 10 % z hrúbky steny, čo pri hrúbke steny pár milimetrov sa stane raz-dva. Kto potom vydá takému kutilovi revíziu, je poriadny kaskadér.

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

    Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    cele tie odstupy su zrejme kvoly tomu aby ked do trubiek sekne bager, nech nemoze naraz preseknut elektrinu a plyn. Ja budem musiet tahat na zahrade siete nejaky kus a veru uvazujem, ze by som to vsetko nahadzal do jednej ryhy. Vodu elektrinu aj plyn.

    petervi je offline (nepripojený) petervi

    petervi
    Vodovodné potrubie , kanalizacné potrubie a elektrické káble je možné viest v jednej
    ryhe s min. odstupnými vzdialenostami povrchov rúr podla STN 73 6005 :
    pri súbehu potrubí - vodovod – kanalizácia .......... ... 0,6 m
    - vodovod – elektrika ................. 0,4 m
    - kanalizácia – elektrika................ 0,5 m
    pri križovaní potrubí - vodovod – kanalizácia ................0,1 m
    - vodovod- elektrika ......................0,4 m
    - kanalizácia – elektrika ................0,3 m
    STN 73 6005 Priestorová úprava vedení technického vybavenia

    drajver je offline (nepripojený) drajver

    skoro každý vie drajver
    Majky11 Pozri príspevok
    No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

    Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?

    Áno.

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    Dobre, takze jednoducho IS sa mozu krizit ano ?

    A teraz este odpoved na moju druhu otazku a to, ca sa udeje ak som nedopatrenim nedodrzal situaciu stavby, a teda siete sa nemali krizit, a mali vojst do objektu subezne s rozostupmi, ale uz to akosi nebude mozne, a budu sa musiet prekrizit... Myslim, ze ako vyzera kriz, nemusim nikomu vysvetlovat...

    Dik za odpovede...

    drajver je offline (nepripojený) drajver

    skoro každý vie drajver
    petervi Pozri príspevok
    Vodovodné potrubie , kanalizacné potrubie a elektrické káble je možné viest v jednej
    ryhe s min. odstupnými vzdialenostami povrchov rúr podla STN 73 6005 :
    pri súbehu potrubí - vodovod – kanalizácia .......... ... 0,6 m
    - vodovod – elektrika ................. 0,4 m
    - kanalizácia – elektrika................ 0,5 m
    pri križovaní potrubí - vodovod – kanalizácia ................0,1 m
    - vodovod- elektrika ......................0,4 m
    - kanalizácia – elektrika ................0,3 m
    STN 73 6005 Priestorová úprava vedení technického vybavenia
    Takto sa projektuje.Ak máš problém krížiť pri vstupe do domu - prekríž ich v teréne,kde je viac miesta.

    Majky11 Pozri príspevok
    Dobre, takze jednoducho IS sa mozu krizit ano ?

    A teraz este odpoved na moju druhu otazku a to, ca sa udeje ak som nedopatrenim nedodrzal situaciu stavby, a teda siete sa nemali krizit, a mali vojst do objektu subezne s rozostupmi, ale uz to akosi nebude mozne, a budu sa musiet prekrizit... Myslim, ze ako vyzera kriz, nemusim nikomu vysvetlovat...

    Dik za odpovede...
    Namiesto vykonávacieho projektu treba projekt/výkres skutočného prevedenia.
    A pokiaľ to prejde u revízáka - prejde to aj pri kolaudácii.

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    Dakujem vsetkym za odpovede, myslim, ze som sa dozvedel co som chcel, ale ak by nahodou niekto este nieco chcel pridat, tak niesom proti.

    miloslav13 je offline (nepripojený) miloslav13

    miloslav13
    zdravim.
    Ked chcem prekrizit plyn s vodovodom, co je k tomu potrebne?
    nahlasit to na SPP alebo nieco podobne? ci to staci len vykopat a dat pozor aby som neprebil plynove potrubie???

    miloslav13 je offline (nepripojený) miloslav13

    miloslav13
    miloslav13 Pozri príspevok
    zdravim.
    Ked chcem prekrizit plyn s vodovodom, co je k tomu potrebne?
    nahlasit to na SPP alebo nieco podobne? ci to staci len vykopat a dat pozor aby som neprebil plynove potrubie???
    plyn je natiahnuty, teraz idem tahat vodu

    fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

    fefe30
    Tiež potrebujem poradiť pri ťahaní sietí.

    V blízkej dobe sa chystám k realizácii elektrickej prípojky. Všetky siete mám v komunikácii pred pozemkom (plyn na mojej strane, elektrina a voda na druhej strane). Prípojky mám riešené samostatne v projekte. Keďže elektrinu potrebujem čo najskôr, prípojku chcem realizovať ako prvú. Budem ju musieť pretláčať cez cestu cca 5-6m, rozmýšľam, že pri pretláčaní cesty na el. prípojku by som do jednej diery spolu s elektrinou dal aj vodu, zatiaľ iba potrubie a neskôr by som sa aj pripojil. Len neviem čo je to možné. Mne by to pomohlo, lebo by som nemusel robiť ďalší pretlak + výkopy aj na vodu. Preto by som potreboval, poradiť, či je to možné ťahať elektrinu aj vodu na jeden pretlak v jednej diere.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.