Zavrieť

Porady

Zriaďovacie výdavky

Ak bola spoločnosť s.r.o. zapísaná do obchodného registra v roku 2009 ale zriaďovacie výdavky spojené so vznikom spoločnosti mali ešte v roku 2008 a teda všetky dátumy na dokladoch sú s dátumom roku 2008. Môžem to zahrnúť do daňového priznania za rok 2009?
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru áno, lebo spoločnosť začína viesť účtovníctvo až dňom svojho vzniku (zápis v OR) nie dňom založenia (spol. zmluva).
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

takže by si doklady z roku 2008 zahrnula do daň.priznania do roku 2009. Našla som názor, že zaúčtovať ako 538,518/365 ako záväzok voči spoločníkom, resp. správcom vkladov. a potom 365/211 ako výplata pokladne. Súhlasíš s tým?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, tak ako uvažuješ.
Náklady naúčtuješ na taký účet, ktorého sa týkajú.
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

takže 518,538/365 zaúčtovať interným dokladom dátumom zápisu do OR (január 2009 a priložiť doklady) a hned v ten istý deň zaúčtovať 365/211? Ďakujem Azla
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pokladničný doklad budeš učtovať s takým dátumom, kedy budú peniaze vyplatené z pokladnice.
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

Ďakujem Ti Azla a prajem krásny deň
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Nechcem zakladať novú tému. Chcem sa spýtať čo v prípade ak zriaďovacie výdavky ( kolky, poštovné.... ) za s.r.o. platil právnik, ktorý im vyhotovil spoločenskú zmluvu a poskytol rôzne právne služby, avšak do účtovnej uzávierky nevystavil pre s.r.o. žiadnu faktúru. Môžem to zaúčtovať ako krátkodobú rezervu? Nestretla som sa ešte s takýmto prípadom, preto vás prosím o pomoc ak máte s týmto skúsenosť. Ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak by bola zmluva s právnikom, kde sú dohodnuté služby a cena, dalo by sa učtovať o rezerve.
Ak nie je dohodnutá cena ťažko odhadnúť sumu, lebo ceny za zakladanie sú v dosť veľkom rozpätí.
Ešte máme viac ako mesiac do DP, radšej by som vyžiadala faktúru (ak to chce mať zaplatené). Na základe faktúry sa to zaučtuje jednoduchšie.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Anka, ďakujem za odozvu. Ja však už ani nedúfam, že ten právnik do konca marca vystaví nejakú faktúru. Pýtam ju totiž už takmer pol roka a stále nič.
Nemám dokonca ani zmluvu s týmto právnikom. Priznám sa takéto niečo som ešte neriešila, aby niekto nechcel peniaze za svoje služby. Zaúčtovala som zatiaľ krátkodobú rezervu na služby, ale ešte počkám či sa predsa len neobjaví faktúra.
0 0
Lucia951 Lucia951

Lucia951 je offline (nepripojený) Lucia951

Ahojte,
tiež by som sa chcela spýtať. Dostala som za úlohu zúčtovať rok 2009 v PU. Ide o s.r.o. - súkromná škôlka. zápis do OR 9/2009, ale už v 8/2009 nakupovali rôzne farbičky, výkresy, čistiace prostriedky a pod.(klasické bločky z ERP) a tiež nakúpili na faktúru preliezku a pieskovisko - tieto sú ale vystavené na konateľku/majiteľku. Môžeme tieto doklady zaúčtovať jedným interným dokladom k dátumu zápisu do OR 5xx-daňovo uznateľné/379?
ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Konateľka kupovala vo svojom mene majetok (zásoby) pre budúcu spoločnosť.
Do majetku spoločnosti by som tieto zásoby dostala cez kúpno-predajnu zmluvu medzi konateľkou a spoločnosťou. /podkladom pre stanovenie hodnoty môžu byť faktúry, bloky z ERP/. 501/365;
Ak to slúži pre spoločnosť - náklady budú daňovo uznané.
0 0
Lucia951 Lucia951

Lucia951 je offline (nepripojený) Lucia951

ďakujem a môžeš mi poradiť, ak mám postupovať? môžem zobrať všetky tie bločky a faktúry a v jednej sume urobiť KPZ? lebo predpokladám že to budem musieť pripraviť :-(
a vyplýva niečo z toho konateľke? ako čo sa týka dane z príjmu?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Konateľka nemá z titulu tejto zmluvy žiadne povinnosti (iba právo na platbu).
V zmluve rozpíš, že čo a za koľko spoločnosť kupuje, aby si vedela to potom v účtovníctve zaúčtovať.
Alebo napiš - podľa prílohy (ktorá bude súčasťou zmluvy a tiež podpísaná) a tam to bude rozpísané.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Našla som tému, kde sa riešil podobný problém.

http://www.porada.sk/t86496-co-s-pc-pri-vzniku-sro.html
0 0
Lucia951 Lucia951

Lucia951 je offline (nepripojený) Lucia951

Ďakujem, veľmi mi to pomohlo :-)
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Simonab Pozri príspevok
Anka, ďakujem za odozvu. Ja však už ani nedúfam, že ten právnik do konca marca vystaví nejakú faktúru. Pýtam ju totiž už takmer pol roka a stále nič.
Nemám dokonca ani zmluvu s týmto právnikom. Priznám sa takéto niečo som ešte neriešila, aby niekto nechcel peniaze za svoje služby. Zaúčtovala som zatiaľ krátkodobú rezervu na služby, ale ešte počkám či sa predsa len neobjaví faktúra.
Simonka, ak nemáš s právnikom zmluvu a následne ani faktúru, či iný účtovný doklad, nevidím najmenší dôvod, aby si predmetné položky zaúčtovala.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Danila Pozri príspevok
Simonka, ak nemáš s právnikom zmluvu a následne ani faktúru, či iný účtovný doklad, nevidím najmenší dôvod, aby si predmetné položky zaúčtovala.
Danilka, lenže konateľ mi tvrdí, že taká zmluva existuje, ale vraj sa nepamätá aká suma v nej bola. Zmluva zostala u právnika a ja ich nejdem prinútiť, aby mi ju ktorýkoľvek z nich doniesol. A mám takého silného tušáka, že to budem riešiť v roku 2010. No čo už ak teda nebudem mať ani zmluvu ani DF, urobím ako mi radíš nezaúčtujem ( resp. vymažem tú krátkodobú rezervu ). Naozaj sa neviem rozhodnúť čo urobiť aby to bolo OK. Ale ďakujem za radu.
Bóže, prečo práve ja musím byť taký poctivec a trápiť sa kvôli tomu, keď im to žily netrhá.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Simonab Pozri príspevok
Danilka, lenže konateľ mi tvrdí, že taká zmluva existuje, ale vraj sa nepamätá aká suma v nej bola. Zmluva zostala u právnika a ja ich nejdem prinútiť, aby mi ju ktorýkoľvek z nich doniesol. A mám takého silného tušáka, že to budem riešiť v roku 2010. No čo už ak teda nebudem mať ani zmluvu ani DF, urobím ako mi radíš nezaúčtujem ( resp. vymažem tú krátkodobú rezervu ). Naozaj sa neviem rozhodnúť čo urobiť aby to bolo OK. Ale ďakujem za radu.
Bóže, prečo práve ja musím byť taký poctivec a trápiť sa kvôli tomu, keď im to žily netrhá.
Simonka, byť poctivcom - účtovníkom je svinsky ťažké. Vieď vieš, aká je občas sviňka. Vystornuj a mávni rukou.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Ak je tých zriaďovacích výdavkoch viac(pošta, kolky, služby od viacero firiem) - účtuje sa to jedným dokladom, alebo sa to rozpíše?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

nikula Pozri príspevok
Ak je tých zriaďovacích výdavkoch viac(pošta, kolky, služby od viacero firiem) - účtuje sa to jedným dokladom, alebo sa to rozpíše?
To záleží na možnostiach SW.

Môžeš aj jedným dokladom, ale priradiť k správnemu nákladovému účtu.

Záleží tiež na tom, či už uvedené bolo aj reálne zaplatené, t.j. ak ide napr. o služby, či k nim máš aj PPD.
- ak áno, dala by som to na jeden doklad (nech sa nemnoží agenda),
- ak nie, účtuješ faktúry neuhradené (a iné podobné záväzky napr. zo zmlúv) v knihe prijatých faktúr a v knihe ostatných záväzkov a úhrady následne, keď sa zrealizujú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať