Zavrieť

Porady

suterén

Dobrý deň,
chcem sa Vás opýtať a poradiť. Z čoho stavať suterén domu? Rozmýšľam o tehlovom systéme profi 40(44). Alebo to mám urobiť predsa len z tvárnic + betón?
Dom sa nachádza v mierne svahovitom teréne.
Ďakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    To musí riešiť projektant s ohľadom na zloženie podložia domu.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Spocitaj si zemne tlaky a uvidis. Najprv treba zobrat ryl a urobit rozbor zemin, potom si nakreslit geologicky profil, spocitat zemne tlaky, nasledne ohybovy moment na stenu a osovu stenu na stenu od tiaze konstrukcie nad nou. Do uvahy treba zobrat prudenie podzemnej vody, zemnu vlhkost a zlozenie izolacie. No a z toho ti vide, co je vhodne. Potom sa treba vratit k prispevku od 220870 a dat to urobit projektantovi, ktory ti hned povie, ze tehlu nie

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    NO ja osoben by som si do suterén u nikdy nedal tehlu. Tehla pekne saje vodu a v pivnici budeš mať strašne vysokú relatívnu vlhkosť. No a mimochodom ak by časom došlo k poškodeniu izolácie(IPA nieje na večné časy) tak si ani nechcem predstaviť čo budeš mať v pivnici.
    no vidím že zatiaľ tri príspevky sú proti tehle. Ja som len uvažoval o lacnejšej alternatíve. Ale podceniť to pri stavbe domu by bolo trošku smiešne.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ak tam chcete mať z nejakého dôvodu tehlu(neviem či cena )tak môžete betónovy základ z interiéru obmurovať priečkovou tehlou.
    Alebo http://www.heluz.sk/pdf/cenik/listy/aku30z.pdf
    Len tam je trochu iná cena!
    No tehlu som tam chcel preto, že je s tým spojené aj menej roboty, či už pri samotom murovaní alebo aj neskôr pri budovaní sietí (elektrika, voda, kúrenie atď.). Veď len z teoretického hľadiska sa kedysi dávala na budovanie pivníc tzv. škvárovka. Na a myslím, že tehla nie je horšia od nej. Až na to, že ak začne presakovať voda, tak tá tehla dlho nevydrží.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Tehla vydrží nekonečné množstvo vody.voda pokieaľ je v kapalnom skupenstve tehle moc neškodí.Horšie je to keď voda v tehle pravidelne zamŕza.
    No môj nápad bol takýto: Tehla profi 40, - 1. izlolácia (lepenka), 2. izolácia (polystyrén alebo vata), 3. izolácia (fólia, resp. tá hydroizolačná cuplíková zábrana, neviem ako sa volá.) No a okolo múru, ktorý bude v zemi zakopať drenážne rúrky. A na vrchu urobiť rygol na odvod dažďovej vody.
    Projektant mi povedal že by to mohlo aj byť. Dom sa nachádza na kopci v mierne svahovitom teréne. Nad domom je asi 3 metrové prevýšenie v dĺžke cca 50m.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Ta cuplikova vec nie je izolacia, to je takpovediac nahrada niekdajsej primurovky. Chrani pred mechanickym poskodenim ostatne izolacie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.