Zavrieť

Porady

Neuhradené pohľadávky

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať Vás skúsenejších poraďákov, mám taký problém, už dlhšiu dobu evidujem v účtovníctve neuhradené pohľadávky, a viem, že už ani nebudú uhradené. Akým spôsobom ich odtiaľ zlikvidujem.
Za každú cennú radu vopreď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Pozri si Postupy účtovania JU. Par. 14 ods 2 hovorí o odpise pohľadávok (väčšina pohľadávok sa zaúčtuje ako ostatný príjem ovplyvňujúci daň).
    Odsek 3 hovorí o odpise pohľadávok, ktoré neovplyvnia základ dane a odkazuje na par 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov.

    Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

    Dadenka
    Ďakujem pekne za odpoveď, akurát som si to dočítala,tiež som z toho vyrozumela, že to zaúčtujem na konci ako ostatný zdaniteľný príjem a zaúčtujem to cez interný doklad?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Opatrenie
    Ministerstva financií Slovenskej republiky
    z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74,
    ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní,
    označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky
    účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú
    samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie,
    zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov

    § 14
    Pohľadávky a záväzky
    (1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .
    (2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky
    v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla.
    Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

    Postupy účtovania v JU :
    §4
    6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. predaj tovaru,
    2. predaj výrobkov a služieb,
    3. ostatné príjmy,

    Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

    Dadenka
    Ďakujem veľmi pekne, takže je to tak ako som si myslela. Veľmi ste mi pomohli, som naozaj rada, že táto stránka existuje

    Neuhradené pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.