Zavrieť

Porady

Poddodávky

Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Ja účtujem na 518 - analytika Poddodávka firma XY
    Fany
    Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Fany
    A čo účet 503? Na ňom sa vlastne účtuje čo?
    Napr. odber vody pre technologické a úžitkové účely, voda spotrebovaná pre zavlažovanie, voda a plyn, pokiaľ sú surovinou pre ďalšiu výrobu.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    janaGT
    ja to volám subdodávky - a tiež na 518 - ak ide o prácu a na 504
    Na 504 ? Akosi nerozumiem, to je predaný tovar...

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Fany
    Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.
    Podľa mňa tak ako Misurka na 518/321
    a zároveň súvzťažne na 121/611.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ani 504 ani 501 - subdodávky. Ak je "subdodávkou" dodanie materiálu, tak áno 501, ale nevoláme to subdodávka.
    Aktivujeme 121/611, ak prechádza realizácia do nasl. mesiaca, ale ak sa vyfakturuje odberateľovi všetko vrámci mesiaca ako služba, tak nechávam na 518 bez aktivácie.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Ja som si zadala analytiku na 518tku a nazvala som si ju PODDODÁVATEĽSKÉ PRÁCE a sem účtujem všetky práce, ktoré si na nejkakú zákazku objednám v inej firme, aby som ich nemusela robit ja ....

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Velettka Pozri príspevok
    Ja som si zadala analytiku na 518tku a nazvala som si ju PODDODÁVATEĽSKÉ PRÁCE a sem účtujem všetky práce, ktoré si na nejkakú zákazku objednám v inej firme, aby som ich nemusela robit ja ....
    hmm... len potom nezabudni nespotrebovane poddodavky na konci roka "vytiahnut" z nakladov do aktiv, lebo by si skreslila hospodarsky vysledok a tym aj znizila dane ...

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.
    podla mna, 648 je na vynosy, ktore sa sice vyskytnu pri hospodarskej cinnosti ale nesuvisia priamo s beznou vyrobou ako takou ... takze ja by som v tomto pripade 648 nepouzivala, ale mozno ma niekto doplni, alebo opravi ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.
    máš náklady na 501-materiál
    504-tovar
    518-subdodávky (poddodávateľské služby a pod.názvy)
    .....................
    to všetko sú tvoje vstupy nevyhnutné na splnenie objednávky (zmluvy ap.)
    .....................
    výsledkom tvojho snaženia je bud tovar alebo služba. V tvojom prípade je to služba a je to tvoja služba. Voči svojmu odberateľovi vystupuješ ako dodávateľ, jeho nezaujíma, či si si všetko urobila sama alebo za pomoci iných firiem.
    Takže dohodnutú cenu účtuješ na 602.
    Ak chceš sledovať aké tržby dosahuješ vdaka tým poddodávkam a aké tržby predajom tovaru, môžeš to urobiť rozúčtovaním na analytických účtoch k 602.
    Ak ide skutočne o predaný tovar (pozor - v nezmenenom stave?)
    a montáž= práce spojené s uvedením do prevádzky, tak účtuješ
    604-tvoj tovar
    602-cena služby pre tvojho odberateľa (obvykle je to vyššia cena ako tá, ktorú fakturuje subdodávateľ).
    Naposledy upravil KEJKA : 21.12.07 at 21:37

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Ďakujem za odpovede, takže ak môj subdodávateľ použil na montáž nejaký materiál ja ho mám prijať na sklad? Ja som zatiaľ všetko dávala na 518, materiál aj práce. Podľa Vás musím materiál zaúčtovať na 501 a taktiež na sklad?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    seda Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, takže ak môj subdodávateľ použil na montáž nejaký materiál ja ho mám prijať na sklad? Ja som zatiaľ všetko dávala na 518, materiál aj práce. Podľa Vás musím materiál zaúčtovať na 501 a taktiež na sklad?
    prečo to komplikuješ?
    ved si zadala otázku, nikto to nerozporoval..... 518 je správne účtovanie.
    pýtala si sa na 602...hovorím áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.