Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie

Dobry den. Neviem či som na spravnom mieste,no dufam že mi odpovie niekto. Ak občan SR pracuje v Irsku može byt aj dobrovolne zdravotne poisteny v SR ? Alebo je povinny sa odhlasit a nasledne prihlasit ak sa vrati čo i len na tyžden domov ? AK vrati kartičku poistenca, bude mu nasledne vydana pri pripadnom znovu sa prihlaseni ta ista zdrav. kartička ? dakujem a prosim o vysvetlenie, je to pemna velmi doležite..dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nunik je offline (nepripojený) nunik

    nunik
    ano pozrela som si ten link, ale nie je mi jasne napr.to ak si nebudem platit ZP tu na slovensku, budem teda za pripadne ošetrenie platit v hotovosti u lekara ? lebo ten europsky preukaz plati iba na ošetrenie v cudzine..?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Eruópsky preukaz bude mať vydaný írskou zdravotnou poisťovňou a Slovensko bude potom cudzina.

    Citujem z uvedeného linku :
    "EPZP neslúži poistencovi pre výkon práce v inom členskom štáte EÚ resp. v iných situáciách, ktoré zakladajú nárok (povinnosť) na vznik zdravotného poistenia v príslušnej krajine. V týchto prípadoch je potrebné EPZP do 8 dní slovenskej zdravotnej poisťovni vrátiť a požiadať o jeho vydanie poisťovňu v príslušnom štáte, kde je resp. má byť osoba zdravotne poistená.
    V súlade s čl.13 nariadenia ES č. 1408/71 musí byť osoba poistená v mieste (v štáte) výkonu pracovnej činnosti (zamestnania, SZČ) a to aj v prípade, ak má bydlisko v inom ČŠ EÚ a tiež v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je v inom ČŠ EÚ, to znamená , že to platí aj v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je rovnaké ako miesto bydliska osoby, ale miesto výkonu pracovnej činnosti je v inom ČŠ EU. Napr. v Rakúsku musí byť poistená osoba s bydliskom v SR, zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v SR, ak svoju prácu vykonáva na území Rakúska.
    V týchto prípadoch má poistenec povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni v SR vznik poistenia v inom ČŠ EÚ a ukončiť poistku v SR a vrátiť preukaz poistenca.
    "

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.