Zavrieť

Porady

oprava turbínky

Dobrý deň, sme firma zaoberajúca sa distribúciou stomatologickým nástrojov. Chcela by som sa poradiť ako správne zaúčtovať tento prípad: Dali sme opraviť turbínku nášho zákazníka. Firma, ktorá túto opravu vykonala nám ju vyfakturovala. A my sme to vyfakturovali nášmu zákazníkovi. Celé som to účtovala nasledovne:

faktúra od dodávateľa - účet 518, 343 / 321

faktúra pre odberateľa - účet 311 / 602, 343

Je to správne? Mala som tento prípad prvýkrát, možno je to úplne jednoduché, ale ja by som sa chcela uistiť. Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anes je offline (nepripojený) anes

    anes
    Ahoj,

    Ja účtujem prefakturácie cez účet 315, čiže došlá faktúra: 315,343/321 a vyšlá faktúra: 311/315,343, nakoľko sa to netýka mojich nákladov ani výnosov.

    Pekný deň

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gjana
    Dobrý deň, sme firma zaoberajúca sa distribúciou stomatologickým nástrojov. Chcela by som sa poradiť ako správne zaúčtovať tento prípad: Dali sme opraviť turbínku nášho zákazníka. Firma, ktorá túto opravu vykonala nám ju vyfakturovala. A my sme to vyfakturovali nášmu zákazníkovi. Celé som to účtovala nasledovne:

    faktúra od dodávateľa - účet 518, 343 / 321

    faktúra pre odberateľa - účet 311 / 602, 343

    Je to správne? Mala som tento prípad prvýkrát, možno je to úplne jednoduché, ale ja by som sa chcela uistiť. Ďakujem za pomoc.
    Podľa mňa by to chcelo osobitnú analytiku na 518 a 602, ale účtovanie je správne.
    Mária M

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    gjana
    Dobrý deň, sme firma zaoberajúca sa distribúciou stomatologickým nástrojov. Chcela by som sa poradiť ako správne zaúčtovať tento prípad: Dali sme opraviť turbínku nášho zákazníka. Firma, ktorá túto opravu vykonala nám ju vyfakturovala. A my sme to vyfakturovali nášmu zákazníkovi. Celé som to účtovala nasledovne:

    faktúra od dodávateľa - účet 518, 343 / 321

    faktúra pre odberateľa - účet 311 / 602, 343

    Je to správne? Mala som tento prípad prvýkrát, možno je to úplne jednoduché, ale ja by som sa chcela uistiť. Ďakujem za pomoc.
    V uvádzanom prípade sa nejedná o refakturáciu, ale klasický komisionársky vzťah, t.j. má sa za to, že dodávateľ službu sám prijal aj uskutočnil. Správne účtovanie do nákladov a výnosov.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    anes
    Ahoj,

    Ja účtujem prefakturácie cez účet 315, čiže došlá faktúra: 315,343/321 a vyšlá faktúra: 311/315,343, nakoľko sa to netýka mojich nákladov ani výnosov.

    Pekný deň
    Naznačené účtovanie je neštandardné.
    Ak sa nejedná o Vaše výdavky ... naznačujete to účtom 315 ... ako následne budete argumentovať právo na odpočítanie dane? Na účte pohľadávok sa štandardne účtujú tzv. prechodné položky, ktoré nevstupujú do základu dane podľa § 22 ods. 3 ZDPH.
    Upozorňujem na riziko naznačeného účtovania, ktorý minimálne, ak si ho chcete obhájiť je potrebné popísať v internej smernici a mám za to, že je ho možné uplatniť iba v osobitných prípadoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.