Zavrieť

Porady

Výmena okien

1) Neziskovka sídli v prenajatých priestorov. Na vlastné náklady sme vymenili 4 ks okien za plastové. Ako by som ich mala správne zaúčtovať. Na 02x ako nákup hmotného majetku, príp. zhodnotenie stavby (aj keď nie je v našom vlastníctve), alebo len do N na 511 - opravy a udržiavanie. Nechcela by som dať celú sumu do N, nakoľko mi vychádza už aj tak veľká strata.
2) Môžem odpisovať viac rokov aj majetok nižšej sumy ako 1000,- €.

Prosím o radu čo najskôr. Tlačí ma termín závierky.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    ivana2909 Pozri príspevok
    1) Neziskovka sídli v prenajatých priestorov. Na vlastné náklady sme vymenili 4 ks okien za plastové. Ako by som ich mala správne zaúčtovať. Na 02x ako nákup hmotného majetku, príp. zhodnotenie stavby (aj keď nie je v našom vlastníctve), alebo len do N na 511 - opravy a udržiavanie. Nechcela by som dať celú sumu do N, nakoľko mi vychádza už aj tak veľká strata.
    2) Môžem odpisovať viac rokov aj majetok nižšej sumy ako 1000,- €.

    Prosím o radu čo najskôr. Tlačí ma termín závierky.
    Vopred ďakujem.
    1)Ak sa zmenili napríklad rozmery okien, išlo by o technické zhodnotenie, v tom prípade ale potrebujete mať súhlas vlastníka budovy.
    Ak sa len vymenili okná za plastové bez ďaľšieho zásahu do budovy, účet 511
    2)Odpisovať technické zhodnotenie budovy možno aj v prípade nižšej sumy, účtovne odpisovať rovnomerne počas doby prenájmu, daňovo podľa OS. Treba si k tomu vypracovať internú smernicu.
    Ďakujem za odpoveď.
    1) Išlo len o výmenu okien samozrejme so súhlasom vlastníka budovy.
    2) Mala som na mysli iný majetok, napr. PC zostavu v hodnote 850,- €. Môžem ju odpisovať viac rokov? Mám ju potom dať na 028 - drobný DHM alebo 022 - DHM.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Použila by som 028, a v internej smernici si stanov dobu odpisovania napr na 24 mesiacov(tak isto bude aj daňovo odpisovaný)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.