Zavrieť

Porady

prepočet majetku a záväzkov v CM od r.2009

Ahojte kolegovia,
mám taký nezáživný dotaz, ktorý asi nevzbudí veľký ohlas
Považujem sa síce za "pokročilého" účtovníka, ale jedna pikoška mi doslova unikla. Týka sa to zmeny v zákone o účtovníctve od zavedenia EUR a síce oceňovania majetku a záväzkov v cudzej mene. Konkrétne mám na mysli ustanovenie zákona o účtovníctve, ktoré citujem:

- Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Jedná sa mi o použitie kurzu v účtovníctve. Do 31.12.2008 sa prepočítavali všetky účtovné prípady vyjadrené v CM kurzom platným v deň uskutočnenia účtovného prípadu a od r. 2009 je to v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Toto je tá časť ustanovenia, pre ktorú mám hlavu v smútku. Všetky faktúry a platby v mene CZK sme prepočítavali celý rok 2009 kurzom platným v deň uskutočnenia účt. prípadu. Neviem ako z toho vykľučkovať, či opraviť dátumy účtovania na nasledujúci deň a pod. Je to problém, pretože prípadné prepočty faktúr "nanovo" ovplyvňuje aj ceny zásob - používame metódu FIFO, platby v CZK, výkaz DPH (na výsledok to vplyv nemá, keďže ide o samozdanenie). Ide skrátka o porušenie zákona o účtovníctve...
Problém je aj v tom, že máme dodávateľa ekonomického software z ČR, ktorý slovenskú legislatívu vôbec nesleduje, takže všetko čo sa zmení musím sama zanalyzovať a oznámiť čo a aké úpravy treba v sw urobiť. Samozrejme, že ešte za to aj zaplatíme. Hrôza...

Ani neviem akú radu vlastne potrebujem, keďže viem, kde sa stala chyba. Snáď len keby ste mi mohli poradiť, pomôcť, ako sa z toho všetkého vymotať, či len urobiť interný predpis, že sme použili iný kurz, alebo len prepísať dátumy účtovania na faktúrach atď...
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    prepočet majetku a záväzkov v CM od r.2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.