Zavrieť

Porady

prenájom nehnuteľnosti - účtovanie

Dopredu sa ospravedlňujem, ak pridávam tému, ktorá tu už niekde figuruje, ale mne sa na ňu nepodarilo natrafiť.
Môj problém spočíva v prenájme nehnuteľnosti (administratívno-prevádzková budova, nebytové priestory), resp. v účtovaní prenájmu u nájomcu:
Nájomca má prenajatú nehnuteľnosť, za ktorú platí nájomné a preddavky na energie na základe splátkového kalendára. Účtovanie:
- nájom: 518, 343/325
- preddavky na energie: 502,343/325
- úhrada: 325/221

Nájomca má zároveň s prenajímateľom dohodu, na základe ktorej môže nehnuteľnosť prenajímať ďalším podnájomcom. Účtovanie podnájomcov:
- nájom: 315/602, 343
- preddavky na energie: 315/602,343
- úhrada: 221/315

Je to takto správne? Ide o to, že pri preddavkoch na energie, ktoré firma účtuje podnájomcom, vznikajú dosť vysoké preplatky, t. j. z každého vyúčtovania skutočných nákladov sa väčšina uhradených preddavkov vracia naspäť podnájomníkom. Podľa postupov účtovania sa náklady aj výnosy účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia, t. z. teraz by som na základe vyúčtovacích faktúr za skutočnú spotrebu energií mala odúčtovať z výnosov cca 4500 € - o toľko je nižšia skutočná spotreba podnájomcov. (602/315AE).

Alebo iný spôsob - ak by som zmenila účtovanie nie priamo na výnosy:
1. prenajímateľ – nájomca:
- nájom: 518, 343/379
- preddavky na energie: 502, 343/379
- vyúčtovanie skutoč. nákladov: 502, 343/321
- podiel nákladov pripadajúcich na podnájomcov: 315/502

2. nájomca – podnájomca:
- nájom: 378/602, 343
- preddavky na energie: 378/324, 343
- vyúčtovanie skutoč. nákladov: 311/315, 343
- vyúčtovanie prijatých preddavkov: 324, 343/311

Pri tomto druhom spôsobe by som sa vyhla časovému rozlišovaniu výnosov a ku koncu roka by som upravovala len výšku nákladov, ktoré náležia nájomcovi.

Mám pocit, že druhý spôsob účtovania je lepší, ale je aj správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    prenájom nehnuteľnosti - účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.