Zavrieť

Porady

Stravné

Dobrý deň,mám na vás otázku. Podnikateľ zabezpečil z-com stravu v reštaurácii v obci. Oni nechceli tam chodiť, ale chodili na obed domov -bývaju v blízkom susedstve-. Teraz už ale od neho žiadajú Strav.lístky. Je povinný im dávať SL, ak majú možnosť ísť na obed napr. do restaurácie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    nika611 Pozri príspevok
    Dobrý deň,mám na vás otázku. Podnikateľ zabezpečil z-com stravu v reštaurácii v obci. Oni nechceli tam chodiť, ale chodili na obed domov -bývaju v blízkom susedstve-. Teraz už ale od neho žiadajú Strav.lístky. Je povinný im dávať SL, ak majú možnosť ísť na obed napr. do restaurácie?
    zamestnanec ma narok na strav.listky.to že im zamestnavatel ponukol stravu v restauracii-je len na vzajomnej dohode, kedze zamestnanci nesuhlasia, tak maju narok na str.listky-je uz na zamestnancoch-kde a ako vyuziju SL-strav.listok ma sluzit na jedno teple jedlo počas prac.doby

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    katarina.j Pozri príspevok
    zamestnanec ma narok na strav.listky.to že im zamestnavatel ponukol stravu v restauracii-je len na vzajomnej dohode, kedze zamestnanci nesuhlasia, tak maju narok na str.listky-je uz na zamestnancoch-kde a ako vyuziju SL-strav.listok ma sluzit na jedno teple jedlo počas prac.doby
    NEsúhlasím. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť teplú stravu zamestnancovi. AK nemôže zabezpečiť teplú stravu, je povinný poskytnúť náhradné plnenie, vtedy sa dávajú gastro lístky.

    Podľa mňa, ak zamestnáveteľ zabezpečil zamestnancom obedy v stravovacom zariadení, tým si splnil povinnosť zo zákona. Ak zamestnanci nemajú záujem využívať poskytnutú stravu, je to ich vec, nemajú zákonný nárok na gastrolístok. Zamestnávateľ im umožnil stravovať sa. Formu zabezpečenia stravy si nevyberá zamestnanec, ale je na zamestnávateľovi, ako ju zabezpečí.

    Samozrejme, ak je vôla zo strany zamestnávateľa, môže vyjsť zamestnancom v ústrety a dať im miesto tej stravy gastrolístky, ale nie je to jeho povinnosť.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Chobot Pozri príspevok
    NEsúhlasím. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť teplú stravu zamestnancovi. AK nemôže zabezpečiť teplú stravu, je povinný poskytnúť náhradné plnenie, vtedy sa dávajú gastro lístky.

    Podľa mňa, ak zamestnáveteľ zabezpečil zamestnancom obedy v stravovacom zariadení, tým si splnil povinnosť zo zákona. Ak zamestnanci nemajú záujem využívať poskytnutú stravu, je to ich vec, nemajú zákonný nárok na gastrolístok. Zamestnávateľ im umožnil stravovať sa. Formu zabezpečenia stravy si nevyberá zamestnanec, ale je na zamestnávateľovi, ako ju zabezpečí.

    Samozrejme, ak je vôla zo strany zamestnávateľa, môže vyjsť zamestnancom v ústrety a dať im miesto tej stravy gastrolístky, ale nie je to jeho povinnosť.
    beriem na vedomie, že si zamesnavatel splnil povinnost, ale čo v pripade, ak zamestnanci odmietaju chodit na obedy do restauracie v obci, ktora sluzi viac-menej ako pohostinstvo? zamestnavatel sa nemôze len tak rozhodnut ze tam budu chodit a hotovo! trocha zakon napomaha zamestnavatelovi-kedze si splnil zakonom stanovenu povinnost, len chudaci zamestnanci, ktori odmietaju taketo obedy. v tom pripade, ak by zamestnavatel suhlasil s nazorom zamestnancov, tak môže im dat radsej gastrace, nie?

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    V zmysle ustanovenia § 152 ods. 4 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v predchádzajúceho odseku (stravné lístky), len vtedy ak
    a) povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo
    b) ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, alebo
    c) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    zdenka131 Pozri príspevok
    V zmysle ustanovenia § 152 ods. 4 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v predchádzajúceho odseku (stravné lístky), len vtedy ak
    a) povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo
    b) ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, alebo
    c) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
    To sa týka finančného príspevku ako náhradu v určitých vymedzených prípadoch.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    katarina.j Pozri príspevok
    beriem na vedomie, že si zamesnavatel splnil povinnost, ale čo v pripade, ak zamestnanci odmietaju chodit na obedy do restauracie v obci, ktora sluzi viac-menej ako pohostinstvo? zamestnavatel sa nemôze len tak rozhodnut ze tam budu chodit a hotovo! trocha zakon napomaha zamestnavatelovi-kedze si splnil zakonom stanovenu povinnost, len chudaci zamestnanci, ktori odmietaju taketo obedy. v tom pripade, ak by zamestnavatel suhlasil s nazorom zamestnancov, tak môže im dat radsej gastrace, nie?
    Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, či im dá gastráče alebo bude trvať na tom stravovacom zariadení. Ak s nimi súhlasí, môže im dať lístky.

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Svojim príspevkom chcem len zadávateľke otázky poskytnúť informáciu, v ktorom prípade má nárok na stravné lístky aj vtedy, ak im zamestnávateľ zabezpečí stravovanie. Samozrejme tým nechcem povedať, že v jej prípade má na stravné lístky nárok. Vyplýva to z mojej odpovede.

    Nárok na stravné



    Podľa Zákonníka práce platí, že ak pracovná zmena zamestnanca trvá viac ako 4 hodiny, vzniká zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť mu stravovanie. Zamestnávateľ pritom prispieva na stravovanie finančným príspevkom aj takému zamestnancovi, ktorý na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť nijaký zo zvyčajných spôsobov stravovania, napríklad keď má žlčníkovú diétu, celiakiu a pod. Preto je potrebné predložiť doklad o zdravotnom stave a požiadať zamestnávateľa o stravné lístky. Každý zamestnanec má právo na stravu. Ak mu zdravotný stav neumožňuje konzumovať ponúkanú stravu, musí zabezpečiť iný spôsob a jedným z nich je aj vydávanie stravných lístkov.
    Naposledy upravil zdenka131 : 26.02.10 at 17:34 Dôvod: doplnenie odpovede

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zdenka131 Pozri príspevok
    Nárok na stravné



    Podľa Zákonníka práce platí, že ak pracovná zmena zamestnanca trvá viac ako 4 hodiny, vzniká zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť mu stravovanie. Zamestnávateľ pritom prispieva na stravovanie finančným príspevkom aj takému zamestnancovi, ktorý na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť nijaký zo zvyčajných spôsobov stravovania, napríklad keď má žlčníkovú diétu, celiakiu a pod. Preto je potrebné predložiť doklad o zdravotnom stave a požiadať zamestnávateľa o stravné lístky. Každý zamestnanec má právo na stravu. Ak mu zdravotný stav neumožňuje konzumovať ponúkanú stravu, musí zabezpečiť iný spôsob a jedným z nich je aj vydávanie stravných lístkov. Oboznámte zamestnávateľa so svojím zdravotným stavom a podajte žiadosť o stravné lístky, zamestnávateľ je povinný vám vyhovieť.
    Ale oni nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, len nechcú chodiť do tej reštaurácie. Chcú chodiť jesť domov a dostávať gastrolístky, čím ušetria na strave.

    romanova164 je offline (nepripojený) romanova164

    romanova164
    Dobrý deň. Mám otázku ohľadom stravného.
    Momentálne máme máme menší finančný problém vo firme. Tak zabezpečujeme zamestnancom stravu, tak že im varí šéfova manželka. No nejak to zaúčtovať musím, že im strava bola poskytnutá. Tak sa pýtam, či môžem zamestnancom vystaviť doklad o tom, že prijali hotovosť na stravné?
    Ďakujem pekne

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to ťažko. manželka môže síce variť, ale ak to chcete mať oficiálne, tak musí mať na to povolenie, hygienu atp.
    verím, že všetko je hygienické, ked to robí vo vlastnej kuchyni, ale nie je na to oprávnená.
    Odporúčam kúpiť stravné lístky v najnižšej hodnote a tie dávať zam-com s najnižším príspevkom, aby sa ušetrilo.
    Lístky zam-ci poskytnú manželke za obed.

    romanova164 je offline (nepripojený) romanova164

    romanova164
    Dobrý deň. Mám otázku ohľadom stravného.
    Momentálne máme máme menší finančný problém vo firme. Tak zabezpečujeme zamestnancom stravu, tak že im varí šéfova manželka. No nejak to zaúčtovať musím, že im strava bola poskytnutá. Tak sa pýtam, či môžem zamestnancom vystaviť doklad o tom, že prijali hotovosť na stravné?
    Ďakujem pekne

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    a podpíšu ti to???? majú doklad od odborného lekára, že vyžaduje ich zdr. stav špeciálnu diiétu????pozri si ZP a daň. zákom o povinnostiach zamestnávateľa na poskytovanie príspevku na stravovanie, v akej fomre a za akých podmienok,......

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    duplicita
    prečo zakladáš novú tému?
    už si sa pýtala tu
    a ja som ti odpovedala................
    http://www.porada.sk/1733539-post10.html

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    KEJKA Pozri príspevok
    duplicita
    prečo zakladáš novú tému?
    už si sa pýtala tu
    a ja som ti odpovedala................
    http://www.porada.sk/1733539-post10.html

    KEJKA, tam sa jej nepáčila tvoja odpoveď, alebo tému už nevedela nájsť?

    korela888 je offline (nepripojený) korela888

    účtovník korela888
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov? Ďakujem za radu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    korela888 Pozri príspevok
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov?
    Bez dokladu o zabezpečeni stravovania to nie je možné nijako zaúčtovať. Ďakujem za radu
    V texte.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    korela888 Pozri príspevok
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov? Ďakujem za radu
    nákup stravných lístkov.

    Vincentka je offline (nepripojený) Vincentka

    Vincentka
    Chobot Pozri príspevok
    Ale oni nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, len nechcú chodiť do tej reštaurácie. Chcú chodiť jesť domov a dostávať gastrolístky, čím ušetria na strave.
    U nas to riesil zamestnavatel tak, ze sa dohodol s poskytovatelom stravy (blizkou restauraciu), ze bude poskytovat stravu zamestnancom na zaklade predlozenych listkov - obycajnych (tzv.satnovych) listkoch, opečiatkovanych zamestnavatelom s logom restauracie, ktore sa nedali pouzit nikde inde, cim si svoju povinnost zabezpecit teplu stavu splnil. Na tie prispieval sumou v zmysle zákona. Na pocet "prestravovanych" listkov si poskytovatel vystavoval fakturu. Zamestnanci si vzdy povedali kolko listkov chcu (samozrejme do vysky maximalneho naroku), tolko dostali (niekedy plnu vysku, niekedy ziadali menej, lebo z predchadzajuceho mesiaca neminuli vsetky).

    rackovic je offline (nepripojený) rackovic

    rackovic
    chcek by som sa spytat...vo firme mame jedalen čim zamestnavatel si splnil svoju povinnost poskytovania jedal, ja som mu ale priniesol od gastroenterologa papier ze mam problemi zo zaludkom cize musim mat dietu a ziadal som gastro listky ale na to mi odpovedal ze mi ich neda....co mam informacie tak niektory ludia co pracuju v nasej firme nepriniesli ziaden papier od doktora a stravne listky bez problemov dostavaju....Ako mam v takomto pripade postupovať? velmi pekne dakujem za vsetky odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.