Zavrieť

Porady

Kupa auta na AutoKredit - zauctovanie

Prosim o radu v tejto oblasti:
Kupili sme auto na AutoKredit a prebrali sme zvysok uveru. Viete mi povedat, ako to vsetko zauctovat? Moj navrh je takyto:

FA: 022/321
zaradenie auta do pouzivania: 042/022
Uhrada casti FA: 321/211

Vytvorenie dlhodobeho zavazku - ako mam postupovat?
Vytvorim si dlhodoby zavazok 321/479 - mam tento zavazok vytvorit voci 321 - dodavatel auta, alebo 321 - novy predpis - dodavatelVWFS?
Ako potom dostanem 321 - dodavatel auta na nulu?
Ako si vytvorim dlhodoby zavazok v MRP medzi ostatnymi zavazkami, ako to tam zauctujem?


Uhrada:
562/479 - urok - to vytvorim kazdy mesiac cez ID iba v uctovnom denniku?
479/221 - uhrada istiny aj uroku

Viete mi prosim poradit?
Dakujem!
Naposledy upravil Inga6 : 26.02.10 at 10:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pozor dodávateľská faktúra sa neúčtuje na stranu MD, takže predpis bude 042/321. Zaradenie 022/042. A aj úhrada je opačne predkontovaná z pokladne.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    jasne, jasne, sorry, to som v rychlosti pisala a s takymito "hrubkami" . Dakujem za upozornenie. A neviete mi poradit s tym podstatnym ohladne zavazku?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Skús zadať hore do vyhladávania slovo Autokredit. Je tu dosť veľa tém na túto problematiku.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ja som si to vsetko pred mojim prispevkom presla, ale zial, nenasla som detailne odpovede na moje otazky. Uctovat to viem, to je mi jasne, skor mi ide o to, ako si vytvorit dlhodoby zavazok na 479 - ci len z istiny alebo aj z istiny a uroku?
    Ak len z istiny - budem si mesacne vytvarat cez ID zuctovanie uroku 562/479_analytika uveru na autokredit?

    MRP - ako si ho vytvorim v zlozke ostatne zavazky.

    Na tieto veci som tam zial odpovede nenasla.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Inga6 Pozri príspevok
    Ja som si to vsetko pred mojim prispevkom presla, ale zial, nenasla som detailne odpovede na moje otazky. Uctovat to viem, to je mi jasne, skor mi ide o to, ako si vytvorit dlhodoby zavazok na 479 - ci len z istiny alebo aj z istiny a uroku?
    Ak len z istiny - budem si mesacne vytvarat cez ID zuctovanie uroku 562/479_analytika uveru na autokredit?

    MRP - ako si ho vytvorim v zlozke ostatne zavazky.

    Na tieto veci som tam zial odpovede nenasla.
    Dlhodobý záväzok by som vytvoril len z istiny. V MRP: Ostatné záväzky, vbrať typ (úver). Výška je istina, splatnosť je dátum poslednej splátky.

    Úroky by som robil cez ID mesačne (podklad, úverová zmluva). Ale nie 479.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ja ked som pozerala aj knihu od p. Cenigovej, tak tam sa uctoval urok 562/479 a potom splatenie uveru (mesacne) 479/221, co mi davalo logiku.
    Ako by si ty zauctoval urok, ked nie takto?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Inga6 Pozri príspevok
    Ja ked som pozerala aj knihu od p. Cenigovej, tak tam sa uctoval urok 562/479 a potom splatenie uveru (mesacne) 479/221, co mi davalo logiku.
    Ako by si ty zauctoval urok, ked nie takto?
    Mesačný úrok nemôže byť dlhodobým záväzkom.

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Nákup auta 042/321
    DPH 343/321 /ak je nárok na uplatnenie DPH/
    vytvorenie záv§zku 321/479
    zaradenie 022/042
    mesačná splátka 479/221
    mesačne úrok 562/479

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ano, ja presne toto uctovanie ovladam, len mam otazky tykajuce sa tohoto:

    - navysenie zavazku o urok: urok nemozem dat to vytvorenia dlhodobeho zavazku 479 na cele obdobie, tam si dam iba istinu.
    - kazdy mesiac si teda zauctujem urok a navysenie zavazku 562/479_Analytika urcena na autokredit, na zaklade ID?
    - ked to uhradim, tak si tiez musim uhradu rozpisat na uhradu istiny a uhradu uroku? 479_Analytika na autokredit/221 suma X (istina) a 479_Analytika na autokredit/221 suma Y (urok)?
    - na 479_Analytika na autokredit mam dlhodoby zavazok istinu a o kazdy mesiac vyssiu sumu aj o urok, ktory si vytvorim zauctovanim ID 562/479. Preto, ak si chcem ponizovat zapis v ostatnych zavazkoch na 479_Analytika na autokredit, kde mam iba istinu, musim si tu uhradu rozuctovat na tieto dve operacie, vsak?

    Toto je cely moj "velky" problem, s ktorym si moc neviem rady.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Mam takyto navrh:

    V MRP si v "ostatnych zavazkoch" vytvorim novy zavazok voci VWFS.
    Tento zavazok bude cela suma istiny a urokov, ktore mame za uver zaplatit.
    Vznik zavazku na istinu zaucutujem v celej ciastke istiny ako 321/479.
    Uroky zauctujem tiez pod tymto zavazkom za kazdy mesiac v prislusnej vyske uroku 562/479, t.j. budem tam mat toko urokovych zapisov, kolko mam splatok.
    Uhrada - uhradim kazdy mesiac prislusnu ciastku, ktoru zauctujem 479/221 a takymto sposobom by som sa mala dostat po x mesiacoch na nulu a tym padom budem mat aj dlhodoby zavazok splateny tak z pohladu istiny ako aj z pohladu urokov.

    Co si na o tom myslite? Takto by mi to sedelo a takto mi to dava aspon ako-taku logiku. Podstatou vsetkeho je ale to, ze to "ostatneho zavazku v MRP" si zauctujem celu ciastku zavazku ,t.j. ISTINU aj UROK. Moze to takto byt? Prosim o radu.
    Dakujem

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    hm, no dobre a co v takom pripade ked sa splatky uctovali na zakl.splatk kalendara v celkov. sume /urok+istina spolu / 479/221 ?
    Terez po skonceni splatok mi zostava na ucte 479 suma kt. by som mala zuctovat na str. MD co s tym? mam to dat do vynosov?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Inga6 Pozri príspevok
    Mam takyto navrh:

    V MRP si v "ostatnych zavazkoch" vytvorim novy zavazok voci VWFS.
    Tento zavazok bude cela suma istiny a urokov, ktore mame za uver zaplatit.
    Vznik zavazku na istinu zaucutujem v celej ciastke istiny ako 321/479.
    Uroky zauctujem tiez pod tymto zavazkom za kazdy mesiac v prislusnej vyske uroku 562/479, t.j. budem tam mat toko urokovych zapisov, kolko mam splatok.
    Uhrada - uhradim kazdy mesiac prislusnu ciastku, ktoru zauctujem 479/221 a takymto sposobom by som sa mala dostat po x mesiacoch na nulu a tym padom budem mat aj dlhodoby zavazok splateny tak z pohladu istiny ako aj z pohladu urokov.

    Co si na o tom myslite? Takto by mi to sedelo a takto mi to dava aspon ako-taku logiku. Podstatou vsetkeho je ale to, ze to "ostatneho zavazku v MRP" si zauctujem celu ciastku zavazku ,t.j. ISTINU aj UROK. Moze to takto byt? Prosim o radu.
    Dakujem
    Ahoj, idem riesit toto iste, ale nezda sa mi spravne, ze uctujete celu sumu aj s urokmi na ucet 479. Odvolavate sa na Ing. Cenigovu ale tam ma zauctovanie ohladne pozicky, co je to iste ako uver takto:
    1.suma prijatej pozicky - u nas uveru 221/479 (v nasom pripade 321/479 ??? asi tak to budem riesit)
    2.urok vzťahujuci sa na bezne obdobie 562 /479
    3.splatka pozicky vratane uroku 479/221
    Vsimnite si ze bod 2. vlastne suma uroku zo splatky v danom mesiaci sa odpocita z 479 uctu v bode 3. Bolo by to to iste akoby ste zauctovali: 562/221 urok zo splatky
    479/221 istina zo splatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.