Zavrieť

Porady

341 preplatok na konci účtovného obdobia

Dobry den,

Minuly rok sme boli v strate, tak sme neplatili dan z primov, ale banka nam strhla 0,02 eura ako zrazku dane za uroky. Ako mam zauctovat 341 na koci roka 2009 a pri otvarani roku 2010? Prosim poradte mi, nikde som to nenasla.
Naposledy upravil Dav : 22.03.10 at 07:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zrazenú daň z úrokov zaúčtuješ na 341/221. A na konci r. 2009 je potrebné zaúčtovať 591/341 interným dokladom. A máš to vysporiadané.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Mám poznámku v navrhnutému riešeniu:

    Preúčtovanie 591/341AE preddavkovo zrazenej dane, ak platiteľ dane nemá nárok na jej započítanie (daň sa považovala v súlade so zákonom o dani z príjmov za konečnú daň z príjmov) od 1. 1. 2004 sa vzhľadom na úpravu zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov neúčtuje.

    Teda ak za rok 2009 ste dosiahli stratu, a mali ste zaúčtovanú zrážkovú daň, tak táto sa prenáša do roku 2010 ako počiatočný stav, a uplatní sa (t.j. započíta sa so splatnou daňou) niekedy v budúcnosti. Nevidím dôvod na jej zrušenie.

    Viď aj iné témy k danej problematike, napr. http://www.porada.sk/t81177-ucet-591-a.html

    m.b je offline (nepripojený) m.b

    som workoholik, na liecenie sa nechystam xD ...viac m.b
    Dakujem za upozornenie, idem si to teda prerobit uz po treti krat

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja som z r. 2007 u jedného klienta ponechala na účte 341 - zrážková daň z úrokov zostatok, ktoré som do DP PO v r. 2008 uviedla. V roku 2008 nebola žiadna zrážková daň, čiže v príslušnom riadku bola len suma z r. 2007. Klient dostal od DÚ prípis, v zmysle ktorého nemajú evidovanú daň zrazenú bankou, preto tento preplatok im mu nebude vrátený.
    Podľa tohto zrejme banky oznamujú sumy zrazenej dane príslušnému DÚ.
    V r. 2009 zrážkovú daň v prípade, že preplatok nepresiahne 3,32 €, účtujem 591/341

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Rozalka Pozri príspevok
    Ja som z r. 2007 u jedného klienta ponechala na účte 341 - zrážková daň z úrokov zostatok, ktoré som do DP PO v r. 2008 uviedla. V roku 2008 nebola žiadna zrážková daň, čiže v príslušnom riadku bola len suma z r. 2007. Klient dostal od DÚ prípis, v zmysle ktorého nemajú evidovanú daň zrazenú bankou, preto tento preplatok im mu nebude vrátený.
    Podľa tohto zrejme banky oznamujú sumy zrazenej dane príslušnému DÚ.
    V r. 2009 zrážkovú daň v prípade, že preplatok nepresiahne 3,32 €, účtujem 591/341
    Zrážkovú daň bolo potrebné uviesť v DP za rok 2007, DÚ by mal o nej vedomosť, len by ste si ju dolu nežiadali vrátiť. V ďalšom období, ak by sa dala odpočítať sa v DP neuvádza a len sa o ňu zníži úhrada...

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    A ako zlikvidovať zostatok na účte 341, ak v r.2008 tam bola zaúčtovaná daň zo zisku (591/341) vo výške 315.-Sk? Do 500.-sk ju nemusel zaplatiť ale visí mi tam ten zostatok. Čo s tým?
    A taktiež zrážková daň z úrokov za minulé obdobia? Je to síce len nejaké 2€ ale nikde v DP ju neodpočítaval, kde to preúčtovať na nejaké nedaňové náklady?
    ďakujem

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    janapill Pozri príspevok
    A ako zlikvidovať zostatok na účte 341, ak v r.2008 tam bola zaúčtovaná daň zo zisku (591/341) vo výške 315.-Sk? Do 500.-sk ju nemusel zaplatiť ale visí mi tam ten zostatok. Čo s tým?
    A taktiež zrážková daň z úrokov za minulé obdobia? Je to síce len nejaké 2€ ale nikde v DP ju neodpočítaval, kde to preúčtovať na nejaké nedaňové náklady?
    ďakujem
    Mne tu už raz poradili, že ak sa daň neplatí (je do 500,-SK), tak sa o nej nemalo ani účtovať. Ak sa účtovalo, keďže je to malá čiastka, tak mínusom 595/341AE.
    A ešte doplním, že zr.daň z úrokov, ktoré sa nevysporiadali v min.rokoch kvôli strate, som odsúhlasila so správkyňou dane a zohľadnila ich teraz, keď vyšla daň, 591/341AEzr.daň
    Naposledy upravil JM1968 : 22.03.10 at 07:08

    341 preplatok na konci účtovného obdobia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.