Zavrieť

Porady

združenie FO a uzávierka

Ahojte, budem prví krát robiť účtovnú uzávierku v združení FO.Všetko čo sa dalo som si naštudovala ale pre istotu sa poradím. Dve FO založili v priebehu roka združenie v pomere 50-50, čiže každý sám za seba má svoje účtovníctvo.Združenie je odčlenené vedie sa zvlášť , teraz po ukončení uzávierkových prác mám za združenie výkaz príjmoch a výdavkoch a výkaz májetku záväzkoch. tieto výkazy rozdelím na polovicu a pripočítam ich k výkazom čo majú každy vo svojom učtovníctve. Pri podavaní daňového priznania do poznámok uvediem aké mali spočné príjmy a výdavky v združení. Budem postupovať dobre ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Postup je správny . Nezabudnite priložiť k DP aj kópiu zmluvy o združení .DP podáva každý jednotlivo .V poznámkach uveďte aj v akom pomere sa delia .

    Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

    Miska 1
    Ďakujem som rada že som to pochopila správne . Mohla by som sa ešte spýtať , na porade som čítala že niektorý to robia tak , že výsledky týchto výkazov združenia dávajú do účtovníctiev členov združenia cez interné doklady alebo cez pokladničné doklady . Mne sa to zdá zbytočné viac mi vyhovuje ten postup ktorý som uviedla predtým ,ale radšej si nechám poradiť . Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Miska 1 Pozri príspevok
    Ďakujem som rada že som to pochopila správne . Mohla by som sa ešte spýtať , na porade som čítala že niektorý to robia tak , že výsledky týchto výkazov združenia dávajú do účtovníctiev členov združenia cez interné doklady alebo cez pokladničné doklady . Mne sa to zdá zbytočné viac mi vyhovuje ten postup ktorý som uviedla predtým ,ale radšej si nechám poradiť . Ďakujem
    Aj ja som jedna z nich . Na konci roka účtujem interným dokladom príjmy a výdavky vo výške podielu zo združenia v osobnom účtovníctve člena .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Postupujem podľa Postupov JU kedy účtujem cez uzávierkové operácie nasledovne :
    Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
    § 8

    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) v peňažnom denníku
    1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa

    1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
    1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
    1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
    3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
    a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
    b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
    c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

    Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

    Miska 1
    Ďakujem že ste upozornili , úplne som na to zabudla . Budem asi otravná ale aby som to správne pochopila . Čiže výsledovka výkazu príjmoch a výdavkoch jednotlivo : predaj tovaru , predaj výrobkoch a služieb , ostatné príjmy ale aj nákup tovaru , mzdy , platby do fondov , prevádzková réžia , atď preučtujem internými dokladmi do účtovníctiev jednotlivých členov združenia . A tak isto budem postupovať pri výkaze majetku a záväzkoch ? Ešte raz ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Miska 1 Pozri príspevok
    Ďakujem že ste upozornili , úplne som na to zabudla . Budem asi otravná ale aby som to správne pochopila . Čiže výsledovka výkazu príjmoch a výdavkoch jednotlivo : predaj tovaru , predaj výrobkoch a služieb , ostatné príjmy ale aj nákup tovaru , mzdy , platby do fondov , prevádzková réžia , atď preučtujem internými dokladmi do účtovníctiev jednotlivých členov združenia . A tak isto budem postupovať pri výkaze majetku a záväzkoch ? Ešte raz ďakujem
    Áno.

    združenie FO a uzávierka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.