Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť a daňový bonus

Dobrý deň,

prosím pekne tých, ktorí už riešili uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a daňový bonus pri vstupe do zamestnania v priebehu kalendárneho mesiaca, tým že si ich už zamestnanec uplatnil v tomto mesiaci u iného zamestnávateľa, aby sa mi vyjadrili, či správne postupujem....

Zamestnankyňa nastúpila do PP 16.01.2010 a predložila potvrdenie o tom, že si nezd. časť a daň. bonus uplatnila za január u predchádzajúceho zamestnávateľa. Ja som jej za tento mesiac vyhlásenie, ktoré sa podpisuje pri vstupe do pracovného pomeru nedala podpísať, predložila som jej ho na podpis až 1.2.2010. V mysle § 36 ods. 1 zákona o dani z príjmu, sa tieto časti uplatnia až za marec 2010?????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    §36 ods. 1 - zamestnanec, ktorý si uplatňuje DB, je povinný preukázať zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie DB najneskôr do konca kal. mesiaca, v ktorom tieto podmienky splňa. Na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne začínajúc kal. mesiacom nasledujúcim po mesiaci, v ktorom sa zamestnávateľovi preukážu...

    emese je offline (nepripojený) emese

    emese
    Katka ďakujem pekne za rýchlu odpoveď..
    Keď zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru v priebehu kalendárneho mesiaca a v tomto kalendárnom mesiaci preukáže na základe potvrdenia od predchádzajúceho zamestnávateľa, že nárok na DB a nezdan. časť dane nemá uplatním ich už za február.
    A ako postupovať s podpísaním vyhlásenia? Keď vidím, že nárok na tieto časti nevznikne za mesiac v ktorom zamestnanec nastúpil, dám mu podpísať vyhlásenie? alebo ho podpíše až na začiatku toho mesiaca v ktorom spĺňa? Nemám v tomto jasno, totiž čítala som poradcu Mzdová účtáreň, kde bolo uvedené, že ak zamestnanec podpíše vyhlásenie neskôr ako pri vstupe do zamestnania, zamestnávateľ prihliada na daňový bonus a nezdaniteľnú časť až po mesiaci v ktorom vyhlásenie podpísal..
    Prosím vedel by niekto uviesť ako to presne má byť...?????

    emese je offline (nepripojený) emese

    emese
    § 36 ZDP
    (6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom,
    a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
    b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,
    c) či je poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7.

    V zmysle tohto zamestnacovi, ktorý pri vstupe do PP preukáže, že za tento mesiac nárok na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane nemá, NEPODPISUJE pri vstupe vyhlásenie!! Už len to by som potrebovala vedieť, ak ho podpíše v ďalšom mesiaci, či sa môže uplatniť už za tento mesiac keď podpísal alebo až nasledujúci?????

    Nezdaniteľná časť a daňový bonus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.