Zavrieť

Porady

Brigádnik - študent

Ahoj, hľadal som veci ohľadom brigádnikov, ale nič konkrétne som nenašiel. Zaujímalo by ma, že ak chcem zamestnať študenta VS ako brigádnika len na víkendy čo na to potrebujem urobiť ? Som živnostník. Musím potom zaňho odvádzať nejaké dane, alebo niečo platit do SP, ZP ?

Aký by mal byť správny postup, aby som neporušil nijak zákon ?

Ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Dan sa plati zo zisku, ak zisk nemas, dan neplatis.

    Dan, ktora sa odvadza zo mzdy brigadnika, znasa on sam - zraza sa mu z jeho hrubej mzdy. Pre teba ako zamestnavatela su cele mzdove naklady, t. j. hruba mzda + vyssie spomenute poistne, danovym nakladom.

    Praca na dohodu je najlacnejsi druh "pracovneho pomeru" na zaklade Zakonnika prace. Je pravda, ze je s tym spojena velmi velka administrativa.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    môžeš ho zamestnať na Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo na Dohodu o pracovnej činnosti, prihlásiš sa ako zamestnávateľ Sociálnej poisťovne aj jeho a platíš odvody len úrazové poistenie a garančné poistenie z odmeny, ale len ty ako zamestnávateľ, on neplatí žiadne odvody. Ďalej sa treba prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti.

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Timka1 Pozri príspevok
    môžeš ho zamestnať na Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo na Dohodu o pracovnej činnosti, prihlásiš sa ako zamestnávateľ Sociálnej poisťovne aj jeho a platíš odvody len úrazové poistenie a garančné poistenie z odmeny, ale len ty ako zamestnávateľ, on neplatí žiadne odvody. Ďalej sa treba prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti.
    Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Dantess Pozri príspevok
    Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem
    no zasmiala som sa z teba ...... presne toľko somarín kvôli jednému brigádnikovi .....
    garančné poistenie 0,25% z vym. základu
    a úrazové poistenie 0,8 % z vym. základu čiže z odmeny

    DPH nemá vplyv na zamestnávanie, je jedno či si alebo nie si plátcom dph

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Dantess Pozri príspevok
    Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem

    naozaj radšej poslúchni evelien a nájdi si účtovníčku-mzdárku...
    Máš v tom chaoz a sám to nezvládneš.
    Zamestnávanie brigádnika nemá absolutne nič spoločné s DPH.
    Do sociálky sa platí urazove poistenie vo výške 0,8% a garančné vo výške 0,25% z vymeriavacieho základu.

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Vôbec sa nečudujem malým firmám a zivnostnikom, že zamestnavaju ludi na čierno. Vy v tom máte jasno a beriete to ako samozrejmosť, ale mať 2 brigádnikov a starať sa o všetko... Jupí podpora podnikania na Slovensku je skvelá !!! Každopádne ďakujem za rady a zasa som sa nesklamal v tomto skvelom štáte. Pomaly musím platiť dane aj za svoje vlastné prdy

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Dantess Pozri príspevok
    Vôbec sa nečudujem malým firmám a zivnostnikom, že zamestnavaju ludi na čierno. Vy v tom máte jasno a beriete to ako samozrejmosť, ale mať 2 brigádnikov a starať sa o všetko... Jupí podpora podnikania na Slovensku je skvelá !!! Každopádne ďakujem za rady a zasa som sa nesklamal v tomto skvelom štáte. Pomaly musím platiť dane aj za svoje vlastné prdy
    no dúfam, že aspoň my poraďáci sme ťa nesklamali

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    ok dajme si konkrétne príklady. Mám 2 brigádnikov, ktorý makajú len cez víkendy. 1 z nich zarobí za mesiac 80 eur. Ja ako zivnostnik dajme tomu v hrubom za mesiac 1500 eur. Kolko platim odvody ?

    Prepáčte moju sprostosť, ale v tomto mám naozaj španielsku dedinu

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    za zamestnanca platíš len z tých 80,0 € výška odmeny je vymeriavací základ, tie čo som vyššie písala - garančné a úrazové poistenie

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Každopádne dakujem Vam vsetkym za rady. Vyuzijem tu s uctovnickou - mzdarkou, lebo na 1 človeka je toho skutočne vela. Dakujem a prajem pekny den

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    evelien Pozri príspevok
    Taketo ocenenie by sme potrebovali pocut castejsie. Za vsetkych dakujem
    Aj som Vam všetkym rozdal body, aby som nezostal nič dlžný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.