Zavrieť

Porady

nákup tovaru

Nakúpila som tovar na prevádzku, zaúčtujem ho:
1119€ 131 AE/321/AE
119€ 343 /

Príjmem tovar na sklad 132 / 131 1119€ ?
Ako ho zaúčtujem, ak ho chcem dať hneď do nákladov na účet 504 a ten na konci roka odmínusovať podľa inventúry. Rozdiel sa zaúčtuje na začiatku nového roka ako počiatočný stav /poradila mi to kamarátka/. Je to dobré?
A ešte sa chcem opýtať, na aký účet mám účtovať tržbu z predaného tovaru, ak ide o cukráreň, kde sa v podstate poskytujú služby a nie predaj tovaru. ako sa mám z toho vysomáriť poradíte mi prosím ako keby som sedela v prvej lavici?. Ďakujem pekne. A ešte ma napadlo, ak si tovar priveziem vlastným autom, účtuje sa to nejako?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    cagica Pozri príspevok
    Nakúpila som tovar na prevádzku, zaúčtujem ho:
    1119€ 131 AE/321/AE
    119€ 343 /

    Príjmem tovar na sklad 132 / 131 1119€ ?
    Ako ho zaúčtujem, ak ho chcem dať hneď do nákladov na účet 504 a ten na konci roka odmínusovať podľa inventúry. Rozdiel sa zaúčtuje na začiatku nového roka ako počiatočný stav /poradila mi to kamarátka/. Je to dobré?
    A ešte sa chcem opýtať, na aký účet mám účtovať tržbu z predaného tovaru, ak ide o cukráreň, kde sa v podstate poskytujú služby a nie predaj tovaru. ako sa mám z toho vysomáriť poradíte mi prosím ako keby som sedela v prvej lavici?. V prípade cukrárni a reštaurácii sa nákup účtuje ako material (na 501) a predaj potom na 602. Nakoľko poskytuješ službu a nie predaj tovaru.
    Ďakujem pekne. A ešte ma napadlo, ak si tovar priveziem vlastným autom, účtuje sa to nejako?

    Máš v tom trošku guláš.

    1. Ak si platiteľom DPH (podľa tebou uvedenej predkontácie asi áno), potom na sklad prijímaš tovar v cene bez DPH.
    2. Miešaš spôsoby účtovania (teda spôsob A a B). To sa nedá. Buď používaš jednu alebo druhú. Kombinácia oboch nie je priechodná.

    V prípade spôsobu A účtuješ cez 132 pri prijatí na sklad. A pri predaji zase 504/132.
    V prípade B účtuješ priamo na nákladový účet 504 všetok tovar. A potom k 31.12. na základe inventúry zápisom 132/504 si ponížiš náklady o sumu, ktorú máš v inventúre.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ale skladovu evidenciu vedies v obidvoch pripadoch...

    navyse cukraren je vyroba a predavas svoje vyrobky... tovarom by to pre teba bolo vtedy ak by si isla nakupit hotove zakusky do inej cukrarne a tie by si predavala u seba v nezmenenej podobe...

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    ak nakupuješ tovar na ďalšie spracovanie, v tvojom prípade na výrobu zákuskov, účtuješ nákup materiálu na 501 a predávaš ako služby a to 602

    tovar by si účtovala len ak by si ho predávala v nezmenenom stave ako písala Andrea

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.