Zavrieť

Porady

Pohľadávky a základ dane

Dobrý večer, mám jednu otázku...

FO účtuje v JU. K 31.12.2009 mu odberateľ neuhradil faktúru, vznikla mu teda pohľadávka. Ovplyvní táto pohľadávka základ dane z príjmu za rok 2009?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

    EMILY04
    Nie neovplyvní. V JU ti do príjmu vstupuje až po zaplatení. Budeš ju mať iba v evidencií neuhradených pohľadávok.
    Naposledy upravil EMILY04 : 02.03.10 at 21:40

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Taktiež sa neuhradená pohľadávka/ky prejavia aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

    1marta3 je offline (nepripojený) 1marta3

    1marta3
    Zdravím všetkých, tiež by som mala jednu otázku.
    Živnostník ukončil činnosť k 30.11.2009, eviduje k tomuto dňu jednu pohľadávku. Dňa 30.12.2009 mu dlžník zaplatil.
    Ako to zaevidovať do účtovníctva ?
    Je mi jasné, že všetky pohľadávky je potrebné zahrnúť do daňového priznania za rok 2009. Len neviem ako v tomto prípade.

    Ďakujem za rady a prajem krásny deň

    Marta

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    1marta3 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých, tiež by som mala jednu otázku.
    Živnostník ukončil činnosť k 30.11.2009, eviduje k tomuto dňu jednu pohľadávku. Dňa 30.12.2009 mu dlžník zaplatil.
    Ako to zaevidovať do účtovníctva ?
    Je mi jasné, že všetky pohľadávky je potrebné zahrnúť do daňového priznania za rok 2009. Len neviem ako v tomto prípade.

    Ďakujem za rady a prajem krásny deň

    Marta
    K 30.11.2009 robíte mimoriadnu uzávierku a uzatvárate účtovné knihy .
    V rámci tejto uzávierky ste povinná upraviť ZD podľa Zákona o DzP § 17 odst.8 písm.a a odst.9 .
    To znamená okrem iného , že všetky neuhradené pohľadávky zaúčtujete v peňažnom denníku v rámci účtovných uzávierkových operácii , kedy konkrétne o neuhradené pohľadávky zvýšite základ dane .


    Po tomto termíne už v účtovných knihách neúčtujete , to znamená , že už na platbu 30.12.2009 neprihliadate , lebo už je vysporiadaná v peňažnom denníku a zaúčtovaná v nepeňažnou operáciou do príjmu OVZD.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte Vám doplním Postupy JU

    Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
    § 8


    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) v peňažnom denníku
    1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa

    1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
    1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
    1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
    3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
    a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
    b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
    c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

    1marta3 je offline (nepripojený) 1marta3

    1marta3
    Ďakujem velmi pekne .... a ešte otázka môžem vystaviť príjmový doklad s dátumom 30.12.09 ? pretože to bolo uhradené v hotovosti a dlžník to potrebuje do účtovníctva.... tak mám dilemu či do dokladu napísať aj IČO a DIČ keď vlastne firma už neexistuje...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    1marta3 Pozri príspevok
    Ďakujem velmi pekne .... a ešte otázka môžem vystaviť príjmový doklad s dátumom 30.12.09 ? pretože to bolo uhradené v hotovosti a dlžník to potrebuje do účtovníctva.... tak mám dilemu či do dokladu napísať aj IČO a DIČ keď vlastne firma už neexistuje...
    Musíš vypísať s dátumom 30.12.

    Pohľadávky a základ dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.