Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať doklad

Ahojte, mám asi takýto problém. Minulý týždeň 29.9. mi doviezli tovar, ktory som zaplatila v hotovosti a vystavili mi dodací list s tým, že doklad z pokladne mi pošlú dodatočne. Tento doklad mi prišiel včera 3.10. a vystavený je na 30.9.2005. Ako ho mám teraz zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve (neplatca DPH) pod akým dátumom a aký dátum mám dať na výdavkový doklad? Už som z toho celá pomotaná.

Ďalej by som sa ešte chcela spýtať, že keď sa mi vráti zásielka od zákazníka, ktorý si ju neprevzal, ako mám zrušiť faktúru tak aby mi to v účtovníctve sedelo a aby to bolo účtovne v poriadku? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    No jednoducho zaúčtuj a vystav výdavkový doklad s dátumom 30.9.. Nevidím v tom problém, zvlášť, keď niesi DPH.

    Čo sa týka faktúry, musíš urobiť storno faktúry, alebo dobropis, s odvolávkou na pôvodnú faktúru, aby si zachovala poradia faktúr. Ak bola posledná a po nej nemáš nijaké číslo, podľa mňa ju môžeš aj zrušiť. Ide ale o to, či si ju už nezaúčtovala druhá strana.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Fany, ďakujem ti veľmi pekne, ešte sa chcem spýtať akým spôsobom tú faktúru stornovať, lebo tá bola vystavená ešte minulý mesiac, takže posledná nie je. Vďaka.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Vystav dobropis v plnej výške na základe neprevzatia tovaru zákazníkom. Daj si pozor na to, aby si to neprevzatie tovaru vedela daňovej kontrole zdôvodniť.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Neviem aky mas softver, ale v Pohode sa da urobit storno faktury, a ako poznamku si dam ze si zakaznik tovar neprevzal...., a nejaky doklad z posty alebo od kuriera isto mas o neprevzati
    Naposledy upravil Daska : 04.10.05 at 19:13

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    No ja mám účtovníctvo v Alfe a tam sa dobropis vystaviť nedá, takže ako mám tú faktúru stornovať? A doklad z pošty nemám, ani ma nenapadlo že by som mala mať. Ako to teda urobiť aby to bolo OK? Akurát mám len doklad o odoslaní zásielky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [

    Ďalej by som sa ešte chcela spýtať, že keď sa mi vráti zásielka od zákazníka, ktorý si ju neprevzal, ako mám zrušiť faktúru tak aby mi to v účtovníctve sedelo a aby to bolo účtovne v poriadku? Ďakujem.[/QUOTE]Pokiaľ zákazník nereagoval na tvoju zásielku , tak :

    1/ zruš faktúru / vymaž ako keby neexistovala/ pretože na základe toho , že sa Ti zásielka vrátila späť tam už neexistuje predpoklad zaplatenia faktúry . Ale to je na Tebe , lebo doklad o zaslaní zásielky existuje .

    2/ Dobropis v Alfe - vystavíš normálnu faktúru s textom dobropisujeme Vám , alebo storno faktúry , to už sa rozhodni . Ak chceš vystornovať vystavenú faktúru, tak postup je taký ako pri normálnej ale hodnoty napíšeš mínusom . Máš k tomu doklad , že pošta Ti vrátila zásielku .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [Fany

    Ide ale o to, či si ju už nezaúčtovala druhá strana.[/QUOTE]

    Druhá strana by ju nemala mať zaúčtovanú . Nie ? Ak sa vrátila zásielka predpokladám , že fa bola vložená v zásielke , alebo že by fa poslali vopred ? No neviem .

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jennys
    Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?
    Deň kedy sa Ti vrátila zásielka späť a treba k tomu , ale doložiť potvrdenie s pošty . Pri vrátení zásielky podpisuješ taký poštový lístok , ktorý je vždy vhodné skopírovať a odložiť .

    Pokiaľ faktúra bola v tom balíku , tak já by som text faktúry zrušila i partnera a to isté číslo by som použila na nejakého iného zákazníka . Ak by to dátumovo bolo veľmi rozdielne , tak by som ho poprosila o to , čo vlastne mienim spraviť a použiť to číslo faktúry / čiže číslo si ponecháš , ale tam bude iný klient a možno iný tovar resp.služba/, aby sa mi nenarušil sled číslovania faktúr .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jennys
    Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?
    Podľa môjho názoru je to príkladný prípad na § 25. Doporučujem vystaviť dobropis a dokladovať ho vrátením zásielky. Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia dobropisu. Máte v účtovníctve stopy o dodávke aj o jej vrátení. Predpokladám, že k dodávke došlo na základe objednávky a nejednalo sa o nevyžiadanú zásielku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    AVO
    Podľa môjho názoru je to príkladný prípad na § 25. Doporučujem vystaviť dobropis a dokladovať ho vrátením zásielky. Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia dobropisu. Máte v účtovníctve stopy o dodávke aj o jej vrátení. Predpokladám, že k dodávke došlo na základe objednávky a nejednalo sa o nevyžiadanú zásielku.

    U zadávateľa otázky som nemala pocit , že by bol plátcom DPH . Inak pokiaľ je plátca DPH súhlasím s postupom podľa § 25 zákona o DPH tak ako uvádzaš , tam je to už vážnejšie .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zita5
    U zadávateľa otázky som nemala pocit , že by bol plátcom DPH . Inak pokiaľ je plátca DPH súhlasím s postupom podľa § 25 zákona o DPH tak ako uvádzaš , tam je to už vážnejšie .
    Aj keby sa nejednalo, obvyklé obchodné podmienky podľa Obchodného zákonníka by ma viedli k rovnakému postupu, ibaže faktúra by nemusela obsahovať všetky povinné náležitosti týkajúce sa platiteľa. Nakoľko stopy v účtovníctve sú, účtovala by som o dodávke a aj o jej zrušení (účtovaním mám na mysli aj evidenciu vystavených dokladov). Účtovná jednotka zároveň môže jednostranným úkonom započítať predmetné doklady.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Tovar som zasielala na základe objednávky, takže sa nejednalo o nevyžiadanú zásielku. Nie som platcom DPH a doklad z pošty nemám žiadny, ani som žiadny nepodpisovala. Jednoducho mi to poštárka vrátila ja som jej podpísala len papier, ale doklad mi nedala a nemala som tušenia že si mám niečo také aj pýtať. Takže stačí keď vystavím faktúru s mínusovou položkou? Veď mám aj doklad o tom, že som to posielala, to nestačí? Ja som z toho už riadne domotaná.

    Ešte sa chcem spýtať či by ste mi nevedeli poradiť keď mi prišiel tovar a jeden doklad som stratila, faktúru k tomu mám ale nie doklad o platbe v hotovosti a nepamätám sa že by som aj nejaký dostala. Dávam si na toto pozor, ale teraz naozaj neviem, či mi ho dali alebo nie. No v každom prípade som zistila pri nahadzovaní dokladov, že mi chýba. Neviete ako by som ho mohla nahradiť aby to bolo v poriadku?
    Inak prepáčte ak sa stále vypytujem, ale účtovníctvo som nikdy nerobila, takže sa stále učím na vlastných chybách lebo si všetko musím robiť sama.)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte sa chcem spýtať či by ste mi nevedeli poradiť keď mi prišiel tovar a jeden doklad som stratila, faktúru k tomu mám ale nie doklad o platbe v hotovosti a nepamätám sa že by som aj nejaký dostala. Dávam si na toto pozor, ale teraz naozaj neviem, či mi ho dali alebo nie. No v každom prípade som zistila pri nahadzovaní dokladov, že mi chýba. Neviete ako by som ho mohla nahradiť aby to bolo v poriadku?
    Inak prepáčte ak sa stále vypytujem, ale účtovníctvo som nikdy nerobila, takže sa stále učím na vlastných chybách lebo si všetko musím robiť sama.)[/QUOTE]


    Požiadaj dodavateľskú firmu o opis potvrdenia o zaplatení faktúry respektíve o nové potvrdenie , že faktúra bola zaplatená .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.10.05 at 06:03

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jennys
    Tovar som zasielala na základe objednávky, takže sa nejednalo o nevyžiadanú zásielku. Nie som platcom DPH a doklad z pošty nemám žiadny, ani som žiadny nepodpisovala. Jednoducho mi to poštárka vrátila ja som jej podpísala len papier, ale doklad mi nedala a nemala som tušenia že si mám niečo také aj pýtať. Takže stačí keď vystavím faktúru s mínusovou položkou? Veď mám aj doklad o tom, že som to posielala, to nestačí? Ja som z toho už riadne domotaná.
    Doporučujem: Máte vystavenú faktúru, vystavte dobropis (zrejme to nazývate mínusová faktúra). Máte v nákladoch účtované poštovné za zaslanie dobierky, takže preto naznačený postup. Na dobropise uveďte napr. "zrušenie dodávky, vrátená zásielka".

    P.S.: ono to síce nie je predpísané, ale ak máte poškrtanú obálku, alebo časť z balíka, kde sú doškrtané adresy a poznámky, o neprevzatí zásielky ... bolo by to fajn.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.