Zavrieť

Porady

daň.priznanie

Dobrý deň, bola som platcom DPH len pol roka. Tržby, ktoré som dala do príjmu sa v daňovom priznaní započítajú bez dph. Je to správne? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Je.

    MGiti je offline (nepripojený) MGiti

    Mám 55 rokov. MGiti
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v ohľade DP pre môjho manžela. Je SZČO - zvárač, nerobím mu DP ale sme to už roky dávali do účtovnej kancelárie, teraz mi vznikol jeden problém. Manželovi v roku 2009 nebolo pár fa zaplatených a následne ich aj posúpili inej firme. Ale ani táto firma manželovi doteraz tie fa neuhradila. A teraz mi v tej účtovnej kancelárii tvrdia, že si musí priznať do DP aj tie fa ktoré sme ešte nemali uhradené a musí si to zdaniť. Podľa mojich vedomostí v jeho prípade sa musí zdaniť len skutočný príjem, a nezaplatené fa sa zdania až keď budú uhradené. On si totiž aj výdavky v DP udáva len paušálne. Vedel by mi niekto poradiť s čím by som potom mohla ísť do tej účtovnej kancelárie?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    MGiti Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v ohľade DP pre môjho manžela. Je SZČO - zvárač, nerobím mu DP ale sme to už roky dávali do účtovnej kancelárie, teraz mi vznikol jeden problém. Manželovi v roku 2009 nebolo pár fa zaplatených a následne ich aj posúpili inej firme. Ale ani táto firma manželovi doteraz tie fa neuhradila.
    V tomto prípade nemusí dôjsť k úhrade. Dôvod k zdaneniu je, že došlo k postúpeniu pohľadávok.

    MGiti Pozri príspevok
    A teraz mi v tej účtovnej kancelárii tvrdia, že si musí priznať do DP aj tie fa ktoré sme ešte nemali uhradené a musí si to zdaniť.
    Áno. Postúpenie pohľadávky je osobitosťou pri zdaňovaní príjmov fyzickej osoby.

    MGiti Pozri príspevok
    Podľa mojich vedomostí v jeho prípade sa musí zdaniť len skutočný príjem, a nezaplatené fa sa zdania až keď budú uhradené.
    To je pravda, ale postúpenie sa považuje za predaj (zánik) pôvodnej pohľadávky a vznik novej - voči kupujúcemu, nie pôvodnému dlžníkovi.
    Dobrý deň

    Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ak vediete JU (alebo upl. paušálne výdavky), tak nie, zdaňuje len to, čo mu bolo v r. 09 skutočne zaplatené.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    andreamra Pozri príspevok
    Dobrý deň

    Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?
    Nie, do DP sa uvádzajú len skutočne realizované príjmy v danom roku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    andreamra Pozri príspevok
    Dobrý deň

    Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?
    Niet sa za čo ospravedlňovať.

    Vaša otázka nie je totožnná. Nedošlo k žiadnym zmenám. Pohľadávka vznikla a trvá. Nebola predaná. Preto nedosiahnutý príjem zatiaľ nezdaňujete. Predchádzajúci prípad sa týkal postúpených pohľadávok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.