Zavrieť

Porady

Účtovný zisk a umorenie straty

Prosím veľmi pekne o radu!
Viem, že sa tu o umorení straty píše veľa, ale potrebovala by som to vysvetliť tak polopatisticky.
Bol vykázaný účtovný zisk - čo s ním ďalej v účtovníctve? Ako s daňou ? Je tam zároveň pripočítateľná položka. Učtovný zisk plus pripočítateľná položka - základ dane. Ten sa umorí so stratou minulých rokov? O umorení straty sa neúčtuje. Prosím viete popísať všetky kroky v účtovníctve a v daňovom priznaní, aj to ako sa majú stavy preniesť do ďalšieho roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Napíš viac..roky..sumy...
    Inak Evina v príspevku č. 6 to prehľadne napísala.

    Ako si zaúčtovala daň..." Teoreticky Ti mohla výjsť daň o ktorej účtuješ. Napríklad ak si mala v r. 2007 stratu napr.15000 a v r.2008 zisk 20000,- tak si si umorila tých 15000 a tých z tých 5000,- si vypočítala daň a zaúčtovala.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    moniq81 Pozri príspevok
    Prosím veľmi pekne o radu!
    Viem, že sa tu o umorení straty píše veľa, ale potrebovala by som to vysvetliť tak polopatisticky.
    Bol vykázaný účtovný zisk - čo s ním ďalej v účtovníctve? Ako s daňou ? Je tam zároveň pripočítateľná položka. Učtovný zisk plus pripočítateľná položka - základ dane. Ten sa umorí so stratou minulých rokov? O umorení straty sa neúčtuje. Prosím viete popísať všetky kroky v účtovníctve a v daňovom priznaní, aj to ako sa majú stavy preniesť do ďalšieho roka?
    http://www.porada.sk/645489-post13.html

    moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

    moniq81
    Viem, že som asi hlúpa, tak prepáč hlúpu otázku:

    Aj keď základ dane umorujem - účtujem daň? Prosím ako to je? Už sa do toho úplne zamotávam...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    moniq81 Pozri príspevok
    Viem, že som asi hlúpa, tak prepáč hlúpu otázku:

    Aj keď základ dane umorujem - účtujem daň? Prosím ako to je? Už sa do toho úplne zamotávam...
    Daň sa účtuje iba v prípad kladného základu dane, t.j. 19% zo ZD. Ak máme aj kladný základ dane napríklad 1500 , ale výška straty z minulých období nám umožní tento dostať na nulu, t.j. umoríme 1500 zo straty minulých období je ZD nula /to je v riadku po znížení straty/, a teda neúčtujeme o žiadnej dani. Daň vzniká len vtedy , ak V DP PO na riadku 850.
    Čo sa týka umorovania straty, príklad:
    riadok 400 ZD 1500
    riadok 410 1500 /rozpísané v tabuľke D/
    riadok 500 nula teda neúčtuješ

    alebo
    riadok 400 1500
    riadok 410 1000
    riadok 500 500 krát 19% = daň 95 teda účtuješ

    moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

    moniq81
    Prosím ešte o poslednú radu-ako to opraviť, ak som takú volovinu spravila za rok 2008? Účtovná závierka bola schválená... Toto dokončím a už sa účtovníkom nebudeme pliesť do roboty a robiť problémy...

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Neviem aké forma právnickej osoby ste, ale v minulých obdobiach pri vykázaní daňovej straty ste neúčtovali o odložených daňových povinnostiach ? Teraz pri uplatnení straty by sa tieto mali vysporiadať.

    moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

    moniq81
    Nie nebol to taký prípad... Ja som mala za rok 2007 vysokú stratu, a v roku 2008 zisk menší ako táto strata. Takže mi ešte ostalo jej umorenie aj do ďalších rokov...

    moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

    moniq81
    moniq81 Pozri príspevok
    Že som nechala zaúčtovanú daň, ak keď sme základ dane umorovali stratou...

    Prosím veľmi pekne, ako to mám opraviť?

    daň oproti zisku 428/591 - upravím tak HV tak ako má byť a čo s účtom 341?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.