Zavrieť

Porady

Stravné a doplácanie za obed

Dobrý deň.

Chodievam na viac dňové pracovné cesty do pobočky firmy v inom meste ako pracujem.
V pobočke mám zabezpečený iba obed, na ktorý si ale doplácam (45% ceny obeda).
Na aké stravné mám nárok?
V zákone je že za BEZPLATNÝ obed sa strháva 40% zo stravného.
Ja ale nemám bezplatný obed keďže si naň doplácam.
Mám nárok na celú výšku 8,30€, alebo zníženú o 40% ?

Marian
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Marianx Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chodievam na viac dňové pracovné cesty do pobočky firmy v inom meste ako pracujem.
    V pobočke mám zabezpečený iba obed, na ktorý si ale doplácam (45% ceny obeda).
    Na aké stravné mám nárok?
    V zákone je že za BEZPLATNÝ obed sa strháva 40% zo stravného.
    Ja ale nemám bezplatný obed keďže si naň doplácam.
    Mám nárok na celú výšku 8,30€, alebo zníženú o 40% ?

    Marian
    Noo, je to veľmi neštandardný a hybridný spôsob, čo máte vo firme. Mám silný pocit, že firma zabezpečuje stravovanie a poskytovanie náhrad nie v súlade s platnou legislatívou.

    Najprv by som si chcel ujasniť pár vecí. Z toho, čo opisuješ, sa mi zdá, že firma má na pobočkách závodné jedálne, kde zabezpečuje svojim zamestnancom obedy v zmysle Zákonníka práce (lebo si písal, že hradíš 45%, to je ako za stravovanie pri pracovnej zmene). Takže podľa všetkého to firma považuje, ako keby si bol v práci na trvalom pracovisku a poskytujú ti obed ako keby si nebol na prac. ceste. AK to je tak, tak je postup firmy nesprávny.

    Správne by malo byť, že v deň, kedy si na prac. ceste, by si nemal mať takto poskytnutú stravu a mal by si dostať cest. náhrady v plnej výške. Nie je možné pri celodennej pracovnej ceste nahrádzať stravné podľa zákona o cest. náhradách stravou poskytnutou podľa ZP.

    Preto správne by malo byť, že tento obed ti nebude poskytnutý, ale dostaneš stravné v plnej výške. Alebo ak je taká možnosť, že by si si ten obed platil v plne výške, tak to urobiť tak - zaplatiť celú hodnotu obeda a zamestnávateľ ti dá plné stravné. Inak môžeš argumentovať, že odmietneš túto stravu v závodnej jedálni a pôjdeš sa najesť mimo firmy do iného strav. zariadenia.

    Stravné a doplácanie za obed

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.