Zavrieť

Porady

DP, dôchodca a NČ

ja sa chcem tiež opýtať...
starobná dôchodkyňa (dôchodkyňa od r. 2008) mala ukončený PP v 4/2009. Učtovník jej dal NČ za všetky 4 mesiace v roku 2009, na ktoré vlastne nemá nárok.
Zdaniteľný príjem má 1049,70 €, dań preddavkovú, ale kvôli NČ jej vyšla 0.
Má povinnosť si robiť daňové priznanie? Výjde jej nedoplatok na dani, ak si podá DP? Akým systémom si ho má urobiť?
za odpoveď ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    25252 Pozri príspevok
    nie iný príjem nemala.
    výjde jej teda nedoplatok? a ak si uvedie daňovú povinnosť 0 na riadku č. 54?
    Mala príjem do 1/2 NČZD. Ak si podá DP typu A a uplatní v ňom § 46, nebude platiť žiadnu daň.

    Zamestnávatel môže byť pri daňovej konktrole postihnutý za neodvedenú daň (nemal nárok na mesačnú NČZD), ktorá by sa star.dôchodcovi pri podaní DP vrátila.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    majernikova Pozri príspevok
    Ahojte,
    prečítala som si asi všetke príspevky " dôchodca a DP" no aj tak neviem z toho vyjsť aj keď viem ,že to je úplne jednoduché :-(
    Mama ma poprosila aby som je urobila DP lebo jej vrátia 30€ hmm tak neviem :-), ako som sa dočítala potrebujem vedieť koľko má dôchodok myslím ročný.
    Neviem si poradiť /lebo to neviem/ , ako je to s NČ ?

    Ďakujem
    Nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku ak bola dôchodcom k 1.1.2009, ale aby jej vrátili tých 30 € mžeš použiť § 46, čo znamená, že ak jej príjem nepresiahol sumu 2012,85 € daň sa nevyrubí.

    emmma je offline (nepripojený) emmma

    emmma
    Daňové priznanie si musí urobiť, nárok na NČ nemá takže jej vyjde nedoplatok na dani.

    emmma je offline (nepripojený) emmma

    emmma
    Podá daňové priznanie A alebo ročné u zamestnávateľa. Iný príjem v 2009 nemala?

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    nie iný príjem nemala.
    výjde jej teda nedoplatok? a ak si uvedie daňovú povinnosť 0 na riadku č. 54?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nie, nevýjde jej nedoplatok. Dokonca nie je povinná ani podať to daňové priznanie, pretože jej príjmy neprekračujú 1/2 nezdaniteľnej časti, t.j. 2.012,85 €. Keby ho podala, daňová povinnosť by bola 0 a ak boli náhodou stiahnuté nejak preddavky na daň, tak aj tie jej vrátia.

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    nemá povinnosť podať DP? Mala predsa preddavkovú daň. Aj keď jej daň vyšla 0, pretože mala priznanú tú NČ. Ako má vyplniť DP? Na akých riadkoch...

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak nemá príjem vyšší ako 2.012,85 NEMÁ povinnosť podať daňové priznanie.!!!

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    Ahojte,
    prečítala som si asi všetke príspevky " dôchodca a DP" no aj tak neviem z toho vyjsť aj keď viem ,že to je úplne jednoduché :-(
    Mama ma poprosila aby som je urobila DP lebo jej vrátia 30€ hmm tak neviem :-), ako som sa dočítala potrebujem vedieť koľko má dôchodok myslím ročný.
    Neviem si poradiť /lebo to neviem/ , ako je to s NČ ?

    Ďakujem

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    majernikova Pozri príspevok
    Ahojte,
    prečítala som si asi všetke príspevky " dôchodca a DP" no aj tak neviem z toho vyjsť aj keď viem ,že to je úplne jednoduché :-(
    Mama ma poprosila aby som je urobila DP lebo jej vrátia 30€ hmm tak neviem :-), ako som sa dočítala potrebujem vedieť koľko má dôchodok myslím ročný.
    Neviem si poradiť /lebo to neviem/ , ako je to s NČ ?

    Ďakujem
    Napíš, aký mala príjem. Ak mala príjem do 2 012,85 €, výška dôchodku nie je dôležitá a vtedy nás nezaujíma ani NČ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.