Zavrieť

Porady

Choroba rozmarínu

Na nových výhonkoch rozmarínu v kvetináči sa objavilo ničo biele ako pleseň alebo čo to je. Proste biely povlak na výhonkoch. Viete niekto poradiť čo to môže byť a ako na to. Manžel mi poradil - ostrihať ! ale nepovažujem to za dobrý nápad.
Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja by som tiež v prvom rade ostrihala napadnuté časti, aby sa choroba nešírila ďalej. ak nepomôže, tak potom nastupuje chémia. Vyzerá to na pleseń, alebo nejaké červce.
    Rozmarínu ostrihanie nevadí, na jar sa rozrastie a zahustí.

    babca je offline (nepripojený) babca

    babca
    Je to mučnatka.Použi SULIKOL, alebo THIAVIT .Aplikuj aspoň 2 x v 10- dňových intervaloch.Návod je v krabičke postreku. Urob to čo najskôr. Ahoj. Babca

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Už druhýkrát sa mi stalo, že mi rozmarín vyhynul. Prvý z OBI začali mu černieť konce ihličiek a postupne sčernel celý, bol v originál substráte. Podotýkam, že taký trochu očernetý som ho už kúpila, ale keďže všetky boli také, myslela som, že to zmizne rastom. Z koreňov ostal len pahýľ. Druhýkrát som si doniesla zdravé nádherne zelené odrezky z Chorvátska a dala do zakoreňovača. Keď pustili korienky posadila som asi 12 ks do výsevného substrátu. Po pár týždňoch mi začali jedn po druhom pomaly černieť konce ihličiek až celkom zoschli. Poilevala som normálne, na preschnutý substrát, keďže rozmarín je suchomilka. Na internete som sa ale o takej chorobe v súvislosti s touto bylinkou nedočítala. Nevie niekto náhodou, čo to môže byť?
    Žabinka toto by aj mňa zaujímalo.. doniesla som z chalupy zimovať dva rozmaríny, a jeden tiež chradne, černie, vyzerá že ide vykapať..
    bettylou tak som našla toto:

    Väčšina byliniek má kríčkovitý habitus a po čase výhonky drevnatejú, preto by sa mali na jar všetky drevnaté výhonky zrezať asi na šírku dlane nad pôdou. Výnimkou je rozmarín. Výhonky drevnatejú, ale rastie pomaly. Táto bylinka sa strihá iba z dôvodu tvarovania. Je málo odolná voči zime. Prezimovať musí na chladnom a svetlom mieste. Ak ho v októbri vezmete do zimnej záhrady, do marca vyzerá výborne a potom hnedne a sčerná. Skúsenosti ukazujú, že najlepšie je postaviť rozmarín v črepníku pred dom pokiaľ nemrzne a potom ho preniesť dnu a nechať prezimovať pri teplote 6 - 8°C. Keď sú opäť dlhodobejšie vyššie teploty, opäť sa môže vyniesť von. Podobné nároky ako rozmarín má aj Lavandula stoechas a L. dentata.

    http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/bylinky-v-zime

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.