Zavrieť

Porady

účtovníctvo ako sa mi zachce

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc, mám skoro hotové DP pre podnikateľa JU neplatcu a priniesol mi účtovníctvo z roku 2008 kôli kúpe auta.Účtovníčka v PD a v knihe účet v banke neuviedla za 80000 výbery, 5000 vklady, 8800 nákup kartou, uviedla tam iba príjmy z fa, poplatky a 4 väčšie výbery, a niektoré prijaté platby sú napr. príjem na účet 19.9. v PD a knihe účet v banke je 18.8. Čiže teraz má o danú sumu vyšší zostatok na účte - nesedí so skutočnosťou. V pokladni napr. v mesiaci 08/2008 sú zaradené bločky z mesiaca 09/2008 ako výdavok za materiál mesiaca 08/2008. Vystavené fa sú v PD ako tovar - pritom sú to výdavky za výrobky a služby. Auto nezaradené do majetku v roku 2008. Ja po zistení tejto skutočnosti nemám správne a skutočné počiatočné stavy z roku 2008, kedy vykonala táto pani DP a účto.
Nakoľko sa v tomto pohybujem veľmi krátko - som z toho zhrozená - je táto účtovníčka povinná, ktorá predo mnou vypracovala DP opraviť a vypracovať opravné DP a celé účtovníctvo? Mimochodom má účtovnú firmu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ani1 je offline (nepripojený) ani1

    ani1
    ja by som z toho bola tiež zhrozená
    teoreticky by mala podať podľa mňa opravné DP, a mohla by si si potom opraviť zač. stavy, ale čo ona na to....... a potom že má účtovnícku firmu......
    dobrý bordel......

    ani1 je offline (nepripojený) ani1

    ani1
    ale dovtedy by som sa riadila pôvodného, ten podnikateľ sa mal obrátiť na tú účtovníčku, ktorá mu robila 2008.....

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    dík, ona zatiľ nič ešte o tom nevie, včera mi to priniesol a ja som len tak náhodne prešla účet, kôli splátkam lízingu a fa, ktoré neboli uhr. v roku 2008.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    vikuš Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc, mám skoro hotové DP pre podnikateľa JU neplatcu a priniesol mi účtovníctvo z roku 2008 kôli kúpe auta.Účtovníčka v PD a v knihe účet v banke neuviedla za 80000 výbery, 5000 vklady, 8800 nákup kartou, uviedla tam iba príjmy z fa, poplatky a 4 väčšie výbery, a niektoré prijaté platby sú napr. príjem na účet 19.9. v PD a knihe účet v banke je 18.8. Čiže teraz má o danú sumu vyšší zostatok na účte - nesedí so skutočnosťou. V pokladni napr. v mesiaci 08/2008 sú zaradené bločky z mesiaca 09/2008 ako výdavok za materiál mesiaca 08/2008. Vystavené fa sú v PD ako tovar - pritom sú to výdavky za výrobky a služby. Auto nezaradené do majetku v roku 2008. Ja po zistení tejto skutočnosti nemám správne a skutočné počiatočné stavy z roku 2008, kedy vykonala táto pani DP a účto.
    Nakoľko sa v tomto pohybujem veľmi krátko - som z toho zhrozená - je táto účtovníčka povinná, ktorá predo mnou vypracovala DP opraviť a vypracovať opravné DP a celé účtovníctvo? Mimochodom má účtovnú firmu.
    Ja som tiež prevzala účtovníctvo po dosť zvláštnom účtovaní. Nesedel napr. stav BU na konci roka..... A tým ani vo výkaze, ktorý podal. A aj iné veci nesedeli. Ja som začala rokom 2009. Stav z BU som dala taký, čo som mala na výpise 1.1.2009, čo nesedel s jeho vykázaným. Ja žiadne dodatočné priznania za tohto účtovníka nebudem robiť, tiež si zaradím majetok k 1.1.2009, ktorý on nezaradil, a účtujem podĺa mojich vedomostí. Zodpovednosť nech berie ten predchádzajúci, však bral ak peniažky za to, nie?

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    vikuš Pozri príspevok
    Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.
    Záleží či mali dajakú zmluvu uzavretú medzi sebou. Ak nie, a podnikateľ dostane pokutu pri daňovej kontrole, nič nebude vedieť vymáhať od tejto účtovníčky, nakoľko nie je zmluva. Čo už.....

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    vikuš Pozri príspevok
    Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.

    Môže ísť za ňou ..povedať jej..čo dobabrala a žiadať o nápravu- DDP...no je otázne, či mali medzi sebou nejakú zmluvu. Ona to môže odmietnuť , nech si s tým robí čo chce.. a milý pán sa bohužiaľ nevyzuje z toho,že za účtovníctvo zodpovedá on sám...

    zo zákona o účtovníctve:

    § 5
    Na začiatok

    (1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

    (2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vikuš Pozri príspevok
    Dík, práve som mu volala, tlak sa mu riadne dvihol a okamžite jej to ide odniesť.
    Samozrejme, že by to mala dať všetko do poriadku a niesť svoju zodpovednosť voči podnikateľovi...
    Zo skúseností viem, že sa asi budú nejaký čas hádať a ona to v tomto období DP odmietne a bude pravdepodobne aj tvrdiť, že ona to má dobre /to sú tie hrozné pocity bezmocnosti/.
    Vychádzajúc z uvedených skúsenosti by som nestrácala čas a postupovala ako píše Ejo, t.j. upravila správne PS, zaradila majetok.. Ináč sa obávam, že sa podnikateľ sa daňovo neprizná a nemá už ani možnosť odkladu. Následne by som ponúkla p. podnikateľovi opravu toho účtovníctva, samozrejme za úplatu..... možno sa postupne bude upravovať i pojem účtovník a účtovník.....

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    Ďakujem pekne PS som už upravila - takže ja to mám podľa skutočnosti a tak to má byť. A podnikateľ bude mať dnes ťažký deň, ale snáď to vyrieši.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.