Zavrieť

Porady

účtovná uzávierka v programe Alfa

potrebujem poradiť, ako mám urobiť v peňažnom denníku účtovnú uzávierku v Alfe, lebo to tam nemôžem nájsť
je to súrne, vopred ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Postupujete nasledovne - v prvom rade na základe Postupov JU sme povinní :

    Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
    § 8

    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) v peňažnom denníku
    1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
    1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
    1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
    1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
    3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
    a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
    b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
    c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

    1(5) Pri uzavieraní knihy zásob sa v zásobách vykážu aj zásoby podľa § 6 ods. 10.
    Účtovná závierka
    § 22

    (1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

    (2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

    (3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

    (4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

    (5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

    (6) Pohľadávky a záväzky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch vykazujú podľa zostatkovej sumy inkasa alebo úhrady.

    Treba si pozrieť
    http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html
    http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html

    ALFA ako taká nám závierku nespraví,používateľ programu musí vedieť ,ako má postupovať pri závierke k 31.12.xxxx .
    Podkladom pre závierku je uzatvorenie účtovných kníh a inventarizácia.
    V peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii účtujeme úpravu základu dane o položky zvyšujúce alebo znižujúce ZD , ak ich máme .
    Napr. to môže byť zápočet,storno v položke tovar resp.materiál z dôvodu osobnej spotreby tovaru a materiálu a podobne .Je toho dosť.
    V ALFE ak účtujete v uzávierkových operáciách na otázku Uložiť interný doklad ako uzávierkový kliknete áno .To znamená, že sa Vám poradové číslo účtovného zápisu vysvieti na zeleno .

    ALFA - Pomôcky -Pomoc F1 - Uzatvorenie účtovného obdobia - to je pomôcka pre Vás . Naštudujte si to , máte to priamo v programe v časti Pomôcky.

    skola je offline (nepripojený) skola

    skola
    Podľa mňa tam nemusíš robiť uzávierku, vytlačíš peňažný denník, budeš tam mať zostatky v pokladnici a na BÚ, zostatky máš aj vo výkaze o MaZ.
    už čoskoro mamičkou :) andrea palcova
    súhlasím so skola. uzávierku v jednoduchom účtovníctve v programe nerobíš. je potrebné urobiť len uzávierkové operácie, ktoré závisia od firmy, ktorú účtuješ, t.j. napr. zaúčtovanie odpisov, kurzových rozdielov /ak nejaké vzniknú/. taktiež je potrebné urobiť inventarizáciu /pokladne, cenín, majetku/

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Zdravím Zitka
    Práve tejto časti ani ja nerozumiem.Musím robiť závierku cez interný doklad? Ja by som to urobila tak,že si dám skontrolovať firma-kontrola,urobím inventarizáciu pokladne,vytlačím krátkodobý majetok a a skontrolujem si príjmy a výdavky textovo spolu s PD a dám prechod do nového roka.Sklad,ani dlhodobý majetok a ani valutové pokladnice nemám.Nestačí to takto?Všetky záväzky a pohľadávky sú splatené.Všetko je OK,ale neviem čo by som mala ešte robiť cez ID?

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Prosím poraďte mi.Musím ja vôbec niečo uzavierať cez interné doklady? A čo vôbec sa cez ID uzaviera?Mám len jednu vec čo som si dala ako osobnú spotrebu.To sa robí cez ID,alebo čo presne?
    Naposledy upravil Daniela 7 : 27.12.11 at 13:46

    účtovná uzávierka v programe Alfa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.