Zavrieť

Porady

Strata a plusový zostatok na účte? + "Interné" záväzky

Dobrý deň, natrafila som na taký problém pri účtovnej závierke, možno banálny. Podnikáme ešte len pár mesiacov - 2 FO ako združenie, za rok 2009 sme mali účtovnú stratu, no napriek tomu sme ku koncu roka sme mali plusový zostatok na účte - je to v poriadku?
Ten zostatok sa vzťahuje k náhrade výdavkov, ktoré sme obaja mali, a ktoré som nám nahradila až začiatkom tohto roka. Evidujem aj tieto naše "interné" záväzky medzi záväzkami? Vedieme JÚ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kath Pozri príspevok
    Ešte mám predsa len ďalšiu otázku - osobné pohyby, ktoré som mala na účte (používanom len na podnikanie, ktoré je zatiaľ len podnikaním v združení) som zaevidovala v Peňažnom denníku spoločnom pre združenie (viem, že združenie ako také nie je účtovnou jednotkou) - išlo o pohyby nesúvisiace s podnikaním, spravila som to správne alebo ich mám zaevidovať radšej len do svojho vlastného Peňažného denníka?
    Ak ste spravili cez spoločný účet nejaký súkromný pohyb pre Vás , tak ho zaúčtujte ako výdaj banka - výdavok neovplyvňujúci základ dane -účel platby platba pre osobnú potrebu a Vaše meno .

    Môžete si spraviť v časti VNZD-iné analytiku a to -

    -výber pre osobnú spotrebu iniciále jedného člena združenia
    -výber pre osobnú spotrebu iniciále druhého člena združenia
    - platba pre osobnú spotrebu iniciále jedného člena združenia
    -platba pre osobnú spotrebu iniciále druhého člena združenia

    Túto Vašu platbu si priradíte podľa analytiky k sebe .

    Týmto účtovaním ste odčerpali zo spoločného účtu určitú čiastku .Aby to bolo vyrovnané , tak ja som zvykla spraviť tak, pokiaľ boli financie tak ostatným členom sa vyplatila cez pokladňu rovnaká čiastka na osobnú spotrebu v takej výške , aby si všetci boli v osobnej spotrebe vyrovnaní .

    Zakázaný takýto prevod nie je , ale aby to bolo spravodlivé voči ostatným členom združenia .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kath Pozri príspevok
    Dobrý deň, natrafila som na taký problém pri účtovnej závierke, možno banálny. Podnikáme ešte len pár mesiacov - 2 FO ako združenie, za rok 2009 sme mali účtovnú stratu, no napriek tomu sme ku koncu roka sme mali plusový zostatok na účte - je to v poriadku?
    Ten zostatok sa vzťahuje k náhrade výdavkov, ktoré sme obaja mali, a ktoré som nám nahradila až začiatkom tohto roka. Evidujem aj tieto naše "interné" záväzky medzi záväzkami? Vedieme JÚ.
    Zostatok na bankovom účte nemá súvis s vykázanou stratou . Strata sa vykazuje z dôvodu ,že sú výdavky vyššie ako príjmy . Takže to je v poriadku .

    P.S. Ešte mi vysvetlite čo sú to interné záväzky ?

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Ano, vysvetlim V inej teme som sa dočítala niečo, čím som si doteraz nebola úplne istá, a síce, že osobné vklady členov združenia sa vedú v Knihe záväzkov a čo je aj logické, pretože vklady používame na úhradu výdavkov a chceme, aby nám boli vrátené z dosiahnutých príjmov. Ku koncu roka 2009 evidujeme neuhradene zaväzky v určitej výške, ale len voči nám - členom združenia. Zaujíma ma, či aj tieto záväzky (ja ich nazývam "interné", zrejme som to mala bližšie vysvetliť) sa uvedú do Výkazu o majetku a záväzkoch?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    logicky by malo vyplývať, že ak je to raz uvedené ako záväzok, treba ho uviesť aj vo výkaze, ale tiež by malo logicky vyplynúť, že o osobnom vklade neučtujeme ako o záväzku voči sebe samému / môj názor

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kath Pozri príspevok
    Ano, vysvetlim V inej teme som sa dočítala niečo, čím som si doteraz nebola úplne istá, a síce, že osobné vklady členov združenia sa vedú v Knihe záväzkov a čo je aj logické, pretože vklady používame na úhradu výdavkov a chceme, aby nám boli vrátené z dosiahnutých príjmov. Ku koncu roka 2009 evidujeme neuhradene zaväzky v určitej výške, ale len voči nám - členom združenia. Zaujíma ma, či aj tieto záväzky (ja ich nazývam "interné", zrejme som to mala bližšie vysvetliť) sa uvedú do Výkazu o majetku a záväzkoch?
    Áno.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    hanelie Pozri príspevok
    logicky by malo vyplývať, že ak je to raz uvedené ako záväzok, treba ho uviesť aj vo výkaze, ale tiež by malo logicky vyplynúť, že o osobnom vklade neučtujeme ako o záväzku voči sebe samému / môj názor
    Lenže vedú spoločné účtovníctvo a nejedná sa o jednu a tú istú osobu , ale o viac združených osôb.

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Takže uvediem ich aj do Výkazu o majetku a záväzkoch, správne? A keďže v združení sme dvaja a hosp. výsledok delíme v pomere 50:50, do svojho priznania si teda každý uvedie polovicu? Alebo ja celú sumu a druhý člen združenia nič?
    A ešte jedna, možno trošku hlúpa otázka, konečný zostatok na účte sa uvádza do Výkazu o majetku a záväzkoch do r. 11, však? Len si chcem byť istá.

    a ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kath Pozri príspevok
    Takže uvediem ich aj do Výkazu o majetku a záväzkoch, správne? A keďže v združení sme dvaja a hosp. výsledok delíme v pomere 50:50, do svojho priznania si teda každý uvedie polovicu? Alebo ja celú sumu a druhý člen združenia nič?
    A ešte jedna, možno trošku hlúpa otázka, konečný zostatok na účte sa uvádza do Výkazu o majetku a záväzkoch do r. 11, však? Len si chcem byť istá.

    a ďakujem
    Každý si do svojho Výkazu uvedie tých svojich 50% a taktiež do DP.

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Ešte mám predsa len ďalšiu otázku - osobné pohyby, ktoré som mala na účte (používanom len na podnikanie, ktoré je zatiaľ len podnikaním v združení) som zaevidovala v Peňažnom denníku spoločnom pre združenie (viem, že združenie ako také nie je účtovnou jednotkou) - išlo o pohyby nesúvisiace s podnikaním, spravila som to správne alebo ich mám zaevidovať radšej len do svojho vlastného Peňažného denníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.