Zavrieť

Porady

SZČO a materská dovolenka

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či niekto nevie poradiť alebo nemá skúsenosť s materskou dovolenkou (MD) počas vykonávania SZČO.
Som SZČO a nastupujem na MD. Budem mať na ňu nárok? A čo po skončení MD a nástup na RP? Budem ju poberať? V akej výške? Môže príp. na RP nastúpiť manžel a poberať RP a ja naďalej vykonávať SZČO?
Ďakujem a prajem pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misena je offline (nepripojený) misena

    misena
    Myslím, že akk máš príjem zo živnosti, nemáš nárok na rodičovský príspevok vôbec, ale iba na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 41,06 €.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Platila si odvody do SP minimálne 270 dní?
    Ak áno tak máš nárok na materskú a ak nie tak dostaneš len rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa vo výške 164,22 € mesačne.

    Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

    Xantypa
    Áno, živnosť mám od roku 2006, odvtedy platím odvody do SP. A ak by manžel nastúpil na RP, tak by ho poberal v tej vyššej sume? Cca 265 eur?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Xantypa Pozri príspevok
    Áno, živnosť mám od roku 2006, odvtedy platím odvody do SP. A ak by manžel nastúpil na RP, tak by ho poberal v tej vyššej sume? Cca 265 eur?
    Suma je 256 eur mesačne,
    a má manžel dostatok dní poistenia?
    A ty si platila z min. VZ? Ak áno tak potom aj tebe by mali doplácať do výšky 256 €.

    Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

    Xantypa
    V roku 2007 som platila odvody z vyššieho VZ, v roku 2008 a v r. 2009 z min. VZ. Manžel bol zamestnaný viac ako 7 rokov, teraz končí pracovný pomer k 31.3.2010. Myslela som, že na MD nastúpim ja a ak by mi krátili RP z dôvodu, že si nezruším a ani nepozastavím živnosť, tak by na RP mohol nastúpiť aj manžel. Bude sa to dať, že z úradu práce nastúpi na RP napr. v novembri (od 1.4.2010 by bol evidovaný ako nezamestnaný). Môžem poberať plnú výška RP aj keď budem mať príjem zo živnosti? Myslím si, že v takom prípade by som poberala len tú nižšiu, tých 166 eur.

    SZČO a materská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.