Zavrieť

Porady

zápočet pohľadávok a záväzkov

Prosím Vás, potrebovala by som pomoc pri započítaní pohľadávok a záväzkov. Došla nám faktúra na 400 Eur a dobropis na 200 Eur. Chcela by som to započítať. Akým spôsobom to môžem urobiť ? /Splatnosť dobropisu je pozdejšia 28.3.2010./ Kedy môžem urobiť jednostranný zápočet a kedy musím žiadať o súhlas dodávateľa ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Áno ďakujem, to už viem, ale rada by som vedela, že ak urobím jednostranný zápočet, akým spôsobom to mám zaúčtovať, keď iný dátum má byť v pohľadávkach a iný pri uzávierkových operáciách. Akým spôsobom to realizujete ?

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Pri zápočte nemusíte žiadať o súhlas.
    Buď spravíte dohodu o zápočte (a vtedy sa dohodnete, čo všetko započítate), alebo jednostranný zápočet (vtedy písomne oznámite, čo ste započítali).
    Dňom účtovného prípadu je deň, ku ktorému zápočet vykonáte.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    V postupoch účtovania sa píše, že sa má účtovať aj v rámci uzávierkových operácií . Čo sa tam vlastne má účtovať ? Keďˇdňom účtovného prípadu je deň, ku ktorému zápočet urobím ?

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Podľa postupov JÚ uzávierkovými operáciami si v PD v analytickom členení zvýšite príjmy o započítané pohľadávky a zvýšite výdavky o započítané záväzky.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Môj soft mi však neumožňuje, aby som účtovala aj ku dňu zápočtu napr. 25.3.2010 zánik pohľadávky a uzávierkovými operáciami k 31.12.2010 zvýšenie príjmov a zníženie výdavkov. Podľa postupov by sa zápočet mal objaviť dvoma dátumami v účtovníctve.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    zápočet urobíte len raz, nie aj 25.03 aj 31.12, treba si pozrieť ako sa to dá zaúčtovať v konkr. softe, napr. ALFA umožňuje uzávierkové operácie zaúčtovať rôznymi dátumami.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Aha. Ďakujem. Už som zistila v Oberone, že náš soft neumožňuje dva rôzne dátumy účtovať. Takže to zaúčtujem teraz, ku dňu zápočtu. Dúfam, že to nebude veľmi zlé.

    zápočet pohľadávok a záväzkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.