Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácie z UPSVaR v JU

Dobry den,

co sa tyka dotacii, nasla som tu par tem ale z nich mi nie je jednoznacne jasne uctovanie dotacie z UPSVaR v jednoduchom uctvonictve (ziadny pausal)

V decembri som dostala 2416,15 Eur dotaciu na zacatie podnikania...Kupila som z nej software od Krosu za 751,82 Eur, ktory som mala samozrejme v podnikatelskom zamere.

Uctujem teda:


1. dotácia 2416,15 - prijem neovplyvnujuci ZD (PNZD)
2. zaroven dotácia do zavazkov
3. SW 751,82 Eur ako VOZD ( zaevidujem si aj fakturu ako zavazok, aby som to mohla dat uhradit)
4. Potom cez ID zauctujem 751,82 Eur ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane (POZD)
5. A v zavazkoch si pridam uhradu sumy 751,82 Eur - cize si tym znizim zavazok voci UPSVaR

Pokial viem, dotacia sa v JU nezdanuje cela (pokial sa neuplatnuje pausal) ale zdanuju sa len vydavky vo forme prijimov, za ktore sa kupi to, co je napisane v podnikatelskom zamere...

Cize v tomto konkretnom pripade, mam zdanitelne prijmy zo zivnosti 751,82 a zaroven vydavky odpocitatelne 751,82....cize som zarobila 0 a danove je teda tiez nulove....
Nie som si ista, ci totiz rozmyslam dobre...musim v tomto pripade podat DP? A ak ano, bude to tak ako som pisala???

Velmi pekne dakujem....
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

žiadne iné výdavky si v roku 2009 nemala ?
0 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Nie, zacala som podnikanie od decembra a dotaciu som dostala 14. 12....kupila som len ten soft...a mala som tam este osobnu spotrebu, ale to su VNZD...
0 0
Gracia RR Gracia RR

Gracia RR je offline (nepripojený) Gracia RR

Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
0 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Hm, tak sa to asi nedozviem....viem mi prosim niekto odpovedat? :-(
Dakujem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Odvody ste neplatili, tie vstupujú do záväzkov.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Gracia RR Pozri príspevok
Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
Zo záväzkov z dotácie sa odpočítajú tie doklady ,ktoré ste nakúpili v súlade s PP. Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch príjem do r.3 suma vyčerpanej dotácie. Ak nebol iný príjem. A do výdavkoch r. 5 Nákup materiálu ....
r.8 Platby poistného ...... r. 9 prevádzková réžia....

Výkaz o majetku a záväzkoch r. 8 Pohľadávky ak máte nejaké, r. 10 Peniaze v hotovosti
r. 11 Účty v bankách, r. 17 záväzky - zostatok nevyčerpanej dotácie a ak bolo nezaplatené poistné. Ak robíte prvý krát daňové za SZCO tak vo výkazoch píšete za bežné účtovné obdobie. Za predchádzajúce nepišete nič
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Gracia RR Pozri príspevok
Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
Do záväzkov dotáciu dáte k dátumu, kedy Vám prišla na účet v celej sume. Potom postupne tento záväzok ponižujete a to nákupom a odvodmi/v súlade s pod.zámerom. Konečný stav zapíšete do výkazu MaZ ako záväzok, ktorý prirátate k ostatným záväzkom/ak nejaké máte/. Potom zrátate čerpanie dotácie - teda všetky výdavky,ktoré boli doteraz použité z dotácie - a túto sumu zapíšete do PD v rámci uzávierkových operácií ako preúčtovanie dotácie do POZD.
A pýtate sa prečo máte dotáciu účtovať v záväzkoch? Preto, lebo keď ju nepoužijete v súlade s PP musíte ju vrátiť - teda je to Váš záväzok.
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

2x zadaná otázka: http://www.porada.sk/t136554-prispev...o-uctovat.html
0 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

A co sa tyka mojho povodneho prispevku....je to tak spravne co sa tyka uctovania aj DP? odovody som si platila az v januari 2010.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
branuska Pozri príspevok
A co sa tyka mojho povodneho prispevku....je to tak spravne co sa tyka uctovania aj DP? odovody som si platila az v januari 2010.
Ak ste nemali už žiadne prijmy ani výdaje, tak príjem je - výška čerpania dotácie a výdaj je taký istý. ČZD je 0.
Uvedené účtovanie je tiež dobré.
1 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Dakujem krasne, potrebovala som si to overit...
Vsetkym krasny den zelam :-)
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
branuska Pozri príspevok
Dakujem krasne, potrebovala som si to overit...
Vsetkym krasny den zelam :-)
A tie odvody, čo ste platila za december v januári 2010 si nezabudnite uviesť tiež do záväzkov r.2009.
0 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Tak teraz som uz popletena uplne...:-(
ved mi prejde cely zvysok zavazku do roku 2010: dotacia - software = zavazok voci UPSVaR, ktory budem mat aj vo vykaze, ktory odovzdam ako prilohu k DP, nie?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
branuska Pozri príspevok
Tak teraz som uz popletena uplne...:-(
ved mi prejde cely zvysok zavazku do roku 2010: dotacia - software = zavazok voci UPSVaR, ktory budem mat aj vo vykaze, ktory odovzdam ako prilohu k DP, nie?
Do r. 2010 Vám prejde zvyšok záväzku z dotácie a ten zapíšete aj do výkazu MaZ. Lenže do tohto výkazu sa zapisujú aj iné záväzky, nielen z dotácie. Vaším záväzkom k 31.12. je poistné za dec.2009.A to tiež budete evidovať ako ZS k 1.1.2010.
Či sa zle rozumieme?
1 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Rozumiem tomu tak, ze mojim zavazkom je zaplatenie ZP, ktory mozem do 8ho nasled. mesiaca zaplatit...ja som ho platila 6.januara 2010...a co sa odvodov tyka, tie mam tiez v podnokatelskom zamere....tak som preto zmatana...
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
branuska Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, ze mojim zavazkom je zaplatenie ZP, ktory mozem do 8ho nasled. mesiaca zaplatit...ja som ho platila 6.januara 2010...a co sa odvodov tyka, tie mam tiez v podnokatelskom zamere....tak som preto zmatana...
to poistné zaplatené v januári si do čerpania dotácie v r.2009 a teda do POZD samozrejme nemôžete dať, ale do záväzkov r.2009 ho pripočítajte a uveďte vo výkaze. Vo výkaze sa uvádzajú všetky záväzky a nielen z dotácie.
V záväzkoch si budete celý rok 2010 viesť aj platby na poistné - záväzok Vám vznikne k posl.dňu v mesiaci a ponížite ho úhradou poistného.
0 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Cize ked uctujem v alfe, tak si musim zaevidovat do zavazkov zdravotne poistenie s platonostou do 8.1. 2010, tym padom sa mi objavi zavazok v uctovani, ktory nebude zaplateny v r. 2009 a teda sa mi objavi vo vykaze M a Z ...tak?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
branuska Pozri príspevok
Cize ked uctujem v alfe, tak si musim zaevidovat do zavazkov zdravotne poistenie s platonostou do 8.1. 2010, tym padom sa mi objavi zavazok v uctovani, ktory nebude zaplateny v r. 2009 a teda sa mi objavi vo vykaze M a Z ...tak?
v alfe neúčtujem, ale malo by to byť tak ako píšete.Keď poistné zaplatíte, ponížite záväzok.
1 0
branuska branuska

branuska je offline (nepripojený) branuska

Dakujem krasne za Vas cas...opravim si to...toto som vobec netusila...

Pekny a uspesny den...
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Dobrý deň, prosím o radu - alebo skôr odsúhalsenie, prečítala som si príspevky o účtovaní dotácii. Podnikateľ dostal od ÚP dotácie vo výške 2100 € - to je príjem neovplyvňujúci základ dane, z dotácie vyčerpal 877 € - to je výdavok ovplyvňujúci základ dane, interným dokladom som čiastku 877 € z poskytnutej dotácie preúčtovala do príjmu ovplyvňujúceho základ dane a zostatok nevyčerpanej dotácie uvediem vo výkaze o majetku a záväzkoch na r. 17 ako záväzok?
0 0
Načítať ďalšie