Zavrieť

Porady

Manželka už s manželom neráta

Stručný popis situácie : Po smrti otca bola chalupa prepísaná na jediného syna. Čo čert nechcel, syn začal brať rôzne pôžičky a s platením to bolo horšie a horšie až o dom prišli. Išli bývať do podnájmu (otec, mama a dve dospelé deti) - bolo to pridrahé (museli splácať aj nabraté pôžičky) tak si našli lacnejší podnájom, ale s otcom už narátali - zbalili sa a odišli. Otec prvý podnájom zrušil s tým, že odíde s nimi, ale oni ho už nechcú. Sú stále manželia o rozvode zatiaľ nehovorili. Mňa sa pýta, či jeho žena má právo ísť sama do podnájmu, keď sú stále manželia a jeho nechať doslova na ulici - úvery sú písané na neho, takže sám v podnájme nevyžije. Ja neviem o žiadnom zákone, ktorý by jeho žene prikazoval, že keď ide ona s deťmi po podnájmu musí zobrať aj jeho, hoci sú stále manželia. Mýlim sa ?
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Miichaela Pozri príspevok
Stručný popis situácie : Po smrti otca bola chalupa prepísaná na jediného syna. Čo čert nechcel, syn začal brať rôzne pôžičky a s platením to bolo horšie a horšie až o dom prišli. Išli bývať do podnájmu (otec, mama a dve dospelé deti) - bolo to pridrahé (museli splácať aj nabraté pôžičky) tak si našli lacnejší podnájom, ale s otcom už narátali - zbalili sa a odišli. Otec prvý podnájom zrušil s tým, že odíde s nimi, ale oni ho už nechcú. Sú stále manželia o rozvode zatiaľ nehovorili. Mňa sa pýta, či jeho žena má právo ísť sama do podnájmu, keď sú stále manželia a jeho nechať doslova na ulici - úvery sú písané na neho, takže sám v podnájme nevyžije. Ja neviem o žiadnom zákone, ktorý by jeho žene prikazoval, že keď ide ona s deťmi po podnájmu musí zobrať aj jeho, hoci sú stále manželia. Mýlim sa ?
ja tiež neviem o takom zákone,kde by bola povinnosť prikázaná aby manželia museli žiť spolu, ale čo ma udivuje,je morálna stránka tohoto problému-tak chudáka manžela nechajú splácať úvery a oni sa vyparia? To je podľa mňa nemorálné.On by sa toho balastu zbavil tak,že by požiadal o rozvod a súd pri jednaní o bsm zaviazal úvery splácať oboch manželov napolovičku...
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Ďakujem za radu, skúsim mu povedať aspoň to. Úvery si brali ako manželia, takže pri rozvode by sa to malo rozdeliť. Ak sa nedohodnú, je lepšie podať o rozvod. Ak by ich rozviedli, deti sú plnoleté, ale nezamestnané - bude musieť prispievať na ich život ? Z jeho takmer min. mzdy a kopec spátok mu ledva ostane na chlieb.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Miichaela Pozri príspevok
Stručný popis situácie : Po smrti otca bola chalupa prepísaná na jediného syna. Čo čert nechcel, syn začal brať rôzne pôžičky a s platením to bolo horšie a horšie až o dom prišli. Išli bývať do podnájmu (otec, mama a dve dospelé deti) - bolo to pridrahé (museli splácať aj nabraté pôžičky) tak si našli lacnejší podnájom, ale s otcom už narátali - zbalili sa a odišli. Otec prvý podnájom zrušil s tým, že odíde s nimi, ale oni ho už nechcú. Sú stále manželia o rozvode zatiaľ nehovorili. Mňa sa pýta, či jeho žena má právo ísť sama do podnájmu, keď sú stále manželia a jeho nechať doslova na ulici - úvery sú písané na neho, takže sám v podnájme nevyžije. Ja neviem o žiadnom zákone, ktorý by jeho žene prikazoval, že keď ide ona s deťmi po podnájmu musí zobrať aj jeho, hoci sú stále manželia. Mýlim sa ?
Nik ju nemôže prinútiť, aby bývala spolu s manželom, ak ona nechce.
Ale žiaľ, dlhy, ktoré vznikli počas trvania manželstva sú spoločné, aj ked sú pôžičky brané na manželovo meno.Tomu sa žena nevyhne ani rozvodom, ani tým, že nebudú viac bývať v spoločnej domácnosti.
2 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Miichaela Pozri príspevok
Ďakujem za radu, skúsim mu povedať aspoň to. Úvery si brali ako manželia, takže pri rozvode by sa to malo rozdeliť. Ak sa nedohodnú, je lepšie podať o rozvod. Ak by ich rozviedli, deti sú plnoleté, ale nezamestnané - bude musieť prispievať na ich život ? Z jeho takmer min. mzdy a kopec spátok mu ledva ostane na chlieb.

Podľa nášho právneho systému má rodič vyživovaciu povinnosť, pokiaľ dieťa neukončí štúdium.
Naposledy upravil danushka : 26.03.10 at 17:39
0 1
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

vďaka
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
danushka Pozri príspevok
Podľa nášho právneho systému má rodič vyživovaciu povinnosť, pokiaľ dieťa neukončí štúdium.
Danushka, musím ťa opraviť.
Podľa § 62 ods. 1 z.č. 36/2005 o Rodine: Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Teda aj po skončení štúdia.
7 2
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Myslím, že o tom, či je dieťa schopné samo sa živiť, ako aj o rozsahu výživného rozhodne súd. Posúdenie toho, či je dieťa schopné samo sa živiť je relatívne individuálne, pričom to závisí od konkrétneho prípadu. Vo všeobecnosti sa ale považuje doba, od kedy dieťa je schopné samo sa živiť - skončenie prípravy na povolanie. t.j. skončenie povinnej šk. dochádzky, ak nepokračuje ďalej, skončenie strednej školy, ak nepokračuje ďalej, ukončenie VŠ dennej formy.
Môže nastať aj prípad, kedy dieťa môže pracovať alebo byť nezamestnaný a potom, začne študovať na VŠ dennou formou - v čase, keď neštuduje je schopné samo sa živiť, keď nastúpi na denné štúdium na VŠ nie je schopné samo sa živiť.

Takže ak sa naše dieťa po ukončení denného štúdia nezamestná, lebo sa mu nechce, lebo mu to tak vyhovuje, tak budeme mať vyživovaciu povinnosť my rodičia do času, kým neumrieme???
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Danushka, musím ťa opraviť.
Podľa § 62 ods. 1 z.č. 36/2005 o Rodine: Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Teda aj po skončení štúdia.
Prepáč ale nesúhlasím, ja súhlasím s danuškou-máš síce pravdu,ale iba v teoretickej rovine- ja teraz prestanem robiť a pojdem za mamou nech ma živí,lebo niesom schopný sa sám o seba postarať...
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

danushka Pozri príspevok
Myslím, že o tom, či je dieťa schopné samo sa živiť, ako aj o rozsahu výživného rozhodne súd. Posúdenie toho, či je dieťa schopné samo sa živiť je relatívne individuálne, pričom to závisí od konkrétneho prípadu. Vo všeobecnosti sa ale považuje doba, od kedy dieťa je schopné samo sa živiť - skončenie prípravy na povolanie. t.j. skončenie povinnej šk. dochádzky, ak nepokračuje ďalej, skončenie strednej školy, ak nepokračuje ďalej, ukončenie VŠ dennej formy.
Môže nastať aj prípad, kedy dieťa môže pracovať alebo byť nezamestnaný a potom, začne študovať na VŠ dennou formou - v čase, keď neštuduje je schopné samo sa živiť, keď nastúpi na denné štúdium na VŠ nie je schopné samo sa živiť.

Takže ak sa naše dieťa po ukončení denného štúdia nezamestná, lebo sa mu nechce, lebo mu to tak vyhovuje, tak budeme mať vyživovaciu povinnosť my rodičia do času, kým neumrieme???
danuš máš u mňa veľký,preveľký bodík...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Prepáč ale nesúhlasím, ja súhlasím s danuškou-máš síce pravdu,ale iba v teoretickej rovine- ja teraz prestanem robiť a pojdem za mamou nech ma živí,lebo niesom schopný sa sám o seba postarať...
No samozrejme,
ved funguje vzájomná vyživovacia povinnosť.
[hore]§ 68

Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
Dokonca ak tvoja mama mať nebude, tak si povinný jej zo zákona pomôcť. Lebo si jej syn.


Zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
Druhý oddiel
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom


§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
5 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
No samozrejme,
ved funguje vzájomná vyživovacia povinnosť.

Dokonca ak tvoja mama mať nebude, tak si povinný jej zo zákona pomôcť. Lebo si jej syn.


Zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
Zasa teoria gabika ako u shreka- o tom rozhodne len súd, on musí zistiť,či sú na to objektívne príčiny, nikto nikoho nemusí živiť ked ten druhý je darmožráč...iná vec je keď sa nevie, nemože o seba postarať-preto je tento inštitút,ale zneužívať sa to nemusí...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Zasa teoria gabika ako u shreka- o tom rozhodne len súd, on musí zistiť,či sú na to objektívne príčiny, nikto nikoho nemusí živiť ked ten druhý je darmožráč...iná vec je keď sa nevie, nemože o seba postarať-preto je tento inštitút,ale zneužívať sa to nemusí...
Ano nehádam sa,
je to teoria. Ale viem, že sa také veci začínajú dostávať do praxe. Štát ( teda my všetci ) nechce platiť ak vyslovene nemusí.

Ale tiež nevieš aké dospelé deti spomína zadávateľka v príspevku. Lebo spomína chlapa , ženu a dve dospelé deti. Môžu mať 30 rokov nemusia mať 18.

Nevieme podrobnosti a predsa sa tu slovíčkaríme. A dávame si neužitočné bodíky. Btw. nebol si to ty kto vykrikoval, že ich používať nebude
2 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Milá Danushka, milý Stanko.

Neviem, čím som si vyslúžil Vaše červené bodíky. Neviem, v čom bol môj príspevok neužitočný. Načo sú tu zákony, keď Vy dvaja hlásate anarchiu??
To čo som napísal, nie je môj výmysel, ale je to dikcia zákona.
Možno sa budete čudovať, ale toto Vaše hodnotenie beriem osobne, lebo spochybňujete moju profesionalitu.
Inak Stanko, máš dosť krátku pamäť
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Týmto na protest proti novým bodom verejne vyhlasujem,že funkciu neužitočné-ja osobne nebudem využívať...
http://www.porada.sk/1343834-post2.html
6 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Milá Danushka, milý Stanko.

Neviem, čím som si vyslúžil Vaše červené bodíky. Neviem, v čom bol môj príspevok neužitočný. Načo sú tu zákony, keď Vy dvaja hlásate anarchiu??
To čo som napísal, nie je môj výmysel, ale je to dikcia zákona.
Možno sa budete čudovať, ale toto Vaše hodnotenie beriem osobne, lebo spochybňujete moju profesionalitu.
Inak Stanko, máš dosť krátku pamäť

http://www.porada.sk/1343834-post2.html
http://www.porada.sk/1354761-post10342.html

ak mi niekto radí citáciou zákona a po skontrolovaní vidím, že je to OK, pýtam sa vás všetkých, ktorí to čítajú - nie je to prosím vás "choré" dávať hodnotenie neužitočné?
zhodou okolností som dnes pracovala na 2 zmluvách a 1 dodatku k zmluve, a neviem si predstaviť, keby som voči dodávateľovi v predzmluvných a v rámci zmluvných vzťahov sa neriadila podľa príslušnej legislatívy...a to mám len jeden semester práva a určité skúsenosti v rámci mojej odbornej praxe u zamestnávateľov...
....ak sa riešia rodinné problémy po právnej stránke tak emócie a subjektívne názory idú bokom, na mieste je už len reč zákonov!...preto štát v zbierke zákonov ustanovil nazvime to obrazne "pravidlá hry".
5 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

monika74 Pozri príspevok
http://www.porada.sk/1354761-post10342.html

ak mi niekto radí citáciou zákona a po skontrolovaní vidím, že je to OK, pýtam sa vás všetkých, ktorí to čítajú - nie je to prosím vás "choré" dávať hodnotenie neužitočné?
zhodou okolností som dnes pracovala na 2 zmluvách a 1 dodatku k zmluve, a neviem si predstaviť, keby som voči dodávateľovi v predzmluvných a v rámci zmluvných vzťahov sa neriadila podľa príslušnej legislatívy...a to mám len jeden semester práva a určité skúsenosti v rámci mojej odbornej praxe u zamestnávateľov...
....ak sa riešia rodinné problémy po právnej stránke tak emócie a subjektívne názory idú bokom, na mieste je už len reč zákonov!...preto štát v zbierke zákonov ustanovil nazvime to obrazne "pravidlá hry".


Monika, omylom som klikla na zábavné a chcela som úžitočné ........ píšem adminovi o opravu

ospravedlňujem sa
1 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

Timka1 Pozri príspevok


Monika, omylom som klikla na zábavné a chcela som úžitočné ........ píšem adminovi o opravu

ospravedlňujem sa
aj tak si mala pravdu, je to aj zábavné, aspoň čo sa týka toho, ktorým smerom sa zvrhla táto debata ..a netráp sa týmto omylom, všetko je OK
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Stanko, pozri, ešte aj tvoja manželka mi dala súhlas.

Ale počkaj, nepísal si jeden čas pod jej nickom ty?

http://www.porada.sk/t65253-dnesnym-...-z-porady.html

Tak ako??? Dal si mi ho ty, alebo tvoja manželka??? Len pre istotu.
Súhlas...jpg  
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Roman, určite Ti súhlas dala Stankova manželka Katka. Obaja boli naraz prihlásení, a Stanko už nevie Katkine heslo - zmenila si ho. Ale určite sa vyjadria aj oni.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Lenka, ja si veľmi rád vypočujem ich reakcie.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Určite sa dočkáš, prečítaš si, vykonzultujete si to.
Roman, pekné sny Ti prajem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať