Zavrieť

Porady

Zauctovanie odvodov

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako uctovat jednotlive zlozky mzdy.
Odvody do SP a ZP za zamestnanca zauctujem ako VOZD- mzdy a v cleneni si mozem rozclenit podla seba?
Odvody zamestnavatela do SP a ZP zauctujem ako VOZD - odvody do fondov?
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Postupy JU

    § 4
    Peňažný denník

    6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
    b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
    c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
    d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. predaj tovaru,
    2. predaj výrobkov a služieb,
    3. ostatné príjmy,
    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    3. mzdy,
    4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
    5. prevádzkovú réžiu,
    6. tvorbu sociálneho fondu,
    f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
    g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

    (7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

    (8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
    a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
    b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
    c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
    d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.



    Odpoveď hrubo vyznačená .

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím Vás o radu v nasledovnom:

    Spracovala som mzdy za 12/2011, ktoré boli splatné do konca januára. Záväzky som si nahodila do JÚ k 31.12. Pred ich výplatou som zistila, že som pri výpočte spravila chybu. Preplácala som dovolenku pri konci PP žene na MD a nemali za z toho platiť odvody do SP. No ja som ich zrazila a odviedla. Mzdy som prepracovala s tým, že zamestnankyni som už vyplatila správnu sumu. Na SP som zaslala žiadosť o vrátenie poistenia zaplateného bez právneho dôvodu. Mne ide teraz o to, ako mám k 31.12. zaúčtovať záväzky vyplývajúci zo mzdy. Či mám záväzky evidovať v pôvodnej výške a až v januári si zaúčtovať záväzok voči SP na základe žiadosti alebo záväzky dať už v správne výške.

    Ďakujem.

    Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

    teraz hlavne mama :-) Katka22
    Dobrý deň .
    Ja by som si záväzky k 31.12.2011 nahodila už v opravenej sume a spravila by som si pohľadávku voci SP .
    ( Podľa mňa sa dá dohodnúť so SP , aby ste za 01/2012 odviedli nenej na poistnom o preplatok a tak by sa to vyrovnalo )

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Katka ďakujem, asi to nahodím ako píšete, s tým, že v januári po úhrade budem mať pohľadávku voči SP a tú zúčtujem keď mi prídu peniaze.
    Katka22 Aj tak sa to dá spraviť :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.