Zavrieť

Porady

Prosím pomôžte.

Dobrý deň, potrebovala by som pomoc pri účtovaní poplatku za kúpnu zmluvu po ukončení leasingu na osobné motorové vozidlo, ktoré bolo obstarané ešte pred 1.1.2010. Ide o platiteľa DPH a JÚ. Ešte som také nemala, prosím pomôžte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem, ale tam som nenašla môj prípad na administartívny poplatok za osobné auto.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Táto kúpna cena vozidla pri odkúpeni predmetu lízingu sa mala premietnuť do výdavkov prostredníctvom odpisov .

    Ak ste tak nespravili, tak teraz budete účtovať ako o VNZD .

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Táto suma nebola na začiatku určená. Tá je určená až teraz. Nejde o kúpnu cenu, ide o poplatok za vyhotovenie kúpnej zmluvy.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alicacka Pozri príspevok
    Táto suma nebola na začiatku určená. Tá je určená až teraz. Nejde o kúpnu cenu, ide o poplatok za vyhotovenie kúpnej zmluvy.

    Pokyn DRSR
    http://www.porada.sk/t112941-pokyn-d...enajmu-ju.html
    3. Uplatnenie obstarávaného majetku formou finančného prenájmu do daňových výdavkov
    Podľa ustanovení zákona o dani z príjmov
    Pri uplatnení obstarávaného majetku formou finančného prenájmu do daňových výdavkov ide v zásade o uplatnenie
    1.
    úroku (nájomného) v súlade s ustanovením § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov ,
    2.
    obstarávacej ceny takto nadobudnutého majetku vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním finančného prenájmu, ktoré boli vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania (administratívne poplatky, clo, dovoz atď.), postupne vo forme odpisov v súlade s ustanovením § 22 – 29 zákona o dani z príjmov
    3.
    DPH a poistné, ktoré sú daňovými výdavkami v súlade s § 2 písm. i) a § 19 zákona o dani z príjmov.

    Pri zahrňovaní výdavkov (nákladov) súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku finančným prenájmom u nájomcu je aj v súlade s postupmi účtovania v JÚ potrebné odlišovať výdavky nasledovne:

    administratívne poplatky súvisiace so spracovaním zmluvy o finančnom prenájme – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t.j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

    administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t. j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

    kúpna cena – tento výdavok je súčasťou celkových dohodnutých platieb (súčasťou istiny), t. j. do výdavkov sa dostane prostredníctvom odpisov.

    odpisy z obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku sa účtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov prostredníctvom uzávierkových účtovných operácií (§ 8 ods. 4 písm. a) bod 1c postupov JÚ).

    nájomné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

    DPH – podľa § 17 ods. 11 postupov JÚ sa pri účtovaní DPH u nájomcu postupuje podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty tak u platiteľa DPH ako aj u neplatiteľa DPH, t. zn. platiteľ DPH (nájomca) účtuje o DPH ako o záväzku, neplatiteľ DPH účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

    poistné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.


    No neviem , prečo tento poplatok nebol zahrnutý v v zmluve o finančnom prenájme .

    O akú sumu sa jedná ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Teraz, ak ju zaúčtujem ako VNZD /základ aj DPH/ ako ste uviedli, tak by to bolo v poriadku ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Kde by malo byť uvedené v splátkovom kalendári, že je tam zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu? Lebo ja takú kolónku v splátkovom kalendári vôbec nemám a nie je uvedená ani pri predmete leasingovej zmluvy, kde sú rozpísané jednotlivé sumy.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Hocijako čítam pokyn DRSR k finančnému prenájmu, niečo mi nesedí, - v bode 2. sa píše, že súčasťou OC sú náklady vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania /admin.poplatky.../, lenže táto suma sa vynaloží po zaradení tohto majetku do užívania, keďže ho už užívame a až teraz ho odkupujeme.
    Nechápem.
    VEdel by mi to niekto vysvetliť ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alicacka Pozri príspevok
    Hocijako čítam pokyn DRSR k finančnému prenájmu, niečo mi nesedí, - v bode 2. sa píše, že súčasťou OC sú náklady vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania /admin.poplatky.../, lenže táto suma sa vynaloží po zaradení tohto majetku do užívania, keďže ho už užívame a až teraz ho odkupujeme.
    Nechápem.
    VEdel by mi to niekto vysvetliť ?
    Práve preto som písala , že kúpna cena a administratívny poplatok za kúpnu zmluvu mali byť už jasné na začiatku lízingu , nakoľko by tieto sumy boli zahrnuté do OC predmetu nájmu a tým pádom by sa premietli aj do odpisov . Kúpna cena ako ste písali , je zahrnutá , ale poplatok na Kúpnu zmluvu t.j. jej vyhotovenie , je asi suma naviac oproti zmluve . Treba riadne preštudovať Zmluvu o o finančnom prenájme .
    Ja by som to v tejto rovine ako to je účtovala do VNZD.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ak suma istiny sa má podľa zákona o účtovníctve § 7 ods. 4rovnať u prenajímateľa aj nájomcu, tak podľa usmernenia DRSR, ktorú uvádzate, by mal byť administratívny poplatok taktiež súčasťou ISTINY. Ale to tak nie je.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Prezrela som aj iné zmluvy o finančnom prenájme a tam, kde leasingová spoločnosť uvádza cena bez DPH /istina celkom/ - v tejto sume nie je nikde zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu. Nechápem potom. Obsahuje len predajnú cenu, zvýšenú splátku, nesplatenú istinu a paušálny poplatok pri uzavretí leas.zmluvy. Nikde nie je ani len spomenutý poplatok za kúpnu zmluvu.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Predpokladám, že CENA bez DPH/istina celkom/ je suma, ktorá by mala obsahovať aj poplatok za kúpnu zmluvu. Dobre to chápem ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alicacka Pozri príspevok
    Prezrela som aj iné zmluvy o finančnom prenájme a tam, kde leasingová spoločnosť uvádza cena bez DPH /istina celkom/ - v tejto sume nie je nikde zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu. Nechápem potom. Obsahuje len predajnú cenu, zvýšenú splátku, nesplatenú istinu a paušálny poplatok pri uzavretí leas.zmluvy. Nikde nie je ani len spomenutý poplatok za kúpnu zmluvu.
    Tak ale ak nie je , to znamená , že poplatok si vyfakturovali nad rámec zmluvy. A si myslím, že SZČO mal právo sa voči tomu ohradiť .

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ak by sa poplatok za kúpnu zmluvu zahrnul do istiny, tak faktúra za zhotovenie kúpnej zmluvy + DPH /ide o osobné auto/, sa tiež účtuje ako VNZD - obstaranie majetku ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alicacka Pozri príspevok
    Ak by sa poplatok za kúpnu zmluvu zahrnul do istiny, tak faktúra za zhotovenie kúpnej zmluvy + DPH /ide o osobné auto/, sa tiež účtuje ako VNZD - obstaranie majetku ?
    Áno.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem Vám za Váš drahocenný čas, ktorý ste mi venovali. Som rada, že sa niekto našiel a pomohol mi. Ďakujem Vám ešte raz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.