Zavrieť

Porady

SZČO a poistné

Ako je to, ak SZČo, ktorý nemal príjem v roku 2008 /mal ŽL ale nevykonával činnosť/ mal riadny prac.pomer do 10/2009.
Od 11/2009 začal vykonávať podnikateľskú činnosť resp pokračoval v nej . Pracovný pomer mal ukončený v 10/2009.
Bol povinný platiť do poistovní. Ak áno do ktorých a koľko.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Nemal sa nahlásiť do ZP ako samoplatiteľ, vsak je SZČO už od
    r. 2008, takže vtedy sa mal nahlásiť.
    RZZP (ročné zúčtov. zdrav.poistenia) za r. 2008 odovzdal
    a za r. 2009 ?

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Akonáhle ukončil prac.pomer bol povinný platiť preddavky v min.výške na zdravotné poistenie. Do konca r.2009 - 41,37 . Od 1.1.2010 je to suma 44,73.

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    ivustek Pozri príspevok
    Akonáhle ukončil prac.pomer bol povinný platiť preddavky v min.výške na zdravotné poistenie. Do konca r.2009 - 41,37 . Od 1.1.2010 je to suma 44,73.

    Ako samoplatiteľ? Mal sa aj nahlásiť do ZP ako samoplatiteľ. A co soc.poistovna.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Nie. DO SP nebol povinný platiť, pretože v roku 2008 nedosiahol zákonom stanovenú výšku pre povinnú registráciu do SP.

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    tuta Pozri príspevok
    Nie. DO SP nebol povinný platiť, pretože v roku 2008 nedosiahol zákonom stanovenú výšku pre povinnú registráciu do SP.

    Dakujem, tak to spravil dobre.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Ano, do ZP sa mal nahlásiť pri vzniku SZČO akurát preddavky platiť nemusel ak mu nevyšli, nakoľko bol aj zamestnaný. Ale akonáhle prestal byť zamestnanec - mal začať platiť min.preddavky./alebo aj viac - ak mu v RZZP za rok 2008 väčšie vyšli/.

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    Andyke Pozri príspevok
    Nemal sa nahlásiť do ZP ako samoplatiteľ, vsak je SZČO už od
    r. 2008, takže vtedy sa mal nahlásiť.
    RZZP (ročné zúčtov. zdrav.poistenia) za r. 2008 odovzdal
    a za r. 2009 ?

    SZČO je už od 2005 resp. má ŽL od toho dátumu. Ale celé obdobie bol zamestnancom. Nevykonával žiadnu činnosť nakoľko to čo plánoval robiť sa mu v tom období nepodarilo /tech.problémy/. Teraz však resp. v 11/2009 začal s činnosťou.
    Takže mal v roku 2009 mzdu ako zamestnanec, ale aj ako SZČO začal vykonávať činnosť /robil obraty, .../.
    Mal za povinnosť podať RZZP? Ja si myslím, že áno. Alebo?....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mona Lisa Pozri príspevok
    SZČO je už od 2005 resp. má ŽL od toho dátumu. Ale celé obdobie bol zamestnancom. Nevykonával žiadnu činnosť nakoľko to čo plánoval robiť sa mu v tom období nepodarilo /tech.problémy/. Teraz však resp. v 11/2009 začal s činnosťou.
    Takže mal v roku 2009 mzdu ako zamestnanec, ale aj ako SZČO začal vykonávať činnosť /robil obraty, .../.
    Mal za povinnosť podať RZZP? Ja si myslím, že áno. Alebo?....
    Tu povinnosť podať RZZP do ZP mal aj v uplynulých rokoch. Nakoľko bol živnostník ( aj ked nevykonával činnosť ).

    A RZZP robí každý, kto mal v danom roku živnosť. Živnosť bola aktívna, takže od začiatku mal povinnosť robiť RZZP.

    Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

    Mona Lisa
    Xanti Pozri príspevok
    Tu povinnosť podať RZZP do ZP mal aj v uplynulých rokoch. Nakoľko bol živnostník ( aj ked nevykonával činnosť ).

    A RZZP robí každý, kto mal v danom roku živnosť. Živnosť bola aktívna, takže od začiatku mal povinnosť robiť RZZP.

    A čo mal vykazovať nulu?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mona Lisa Pozri príspevok
    A čo mal vykazovať nulu?
    Napríklad aj tú nulu aj to je číslo.

    Na mieste toho SZČO by som šla do svojej ZP a vysvetlila situáciu, a hádam sa nájde nejaké riešenie. Lebo RZZP je povinnosť podať do termínu. A tvoj SZCO to nepodal, môžu mu hodiť aj nejaké pokutky. Šla by som do ZP sa dohodnúť.

    A dalšia vec, ktohovie či na začiatku v roku 2005 šiel sa SZCO zaregistrovať do svojej ZP ako SZCO. Aj to bola povinnosť do 8 dní odo dňa otvorenia živnosti. Myslím, že vyrieši to len na príslušnej pobočke. A nenechávala by som to rozhodne len tak, šak dajak bolo dajak bude. Lebo s postojom mrtveho chrobáka si môže ublížiť oveľa viac.

    Fajoska je offline (nepripojený) Fajoska

    Fajoska
    tuta Pozri príspevok
    Nie. DO SP nebol povinný platiť, pretože v roku 2008 nedosiahol zákonom stanovenú výšku pre povinnú registráciu do SP.
    Len tak v skratke... ako je to pre tento rok... koľko musí szčo dosiahnuť alebo čo splniť na to aby bol povinný sa registrovať v SP??

    Ďakujeeem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fajoska Pozri príspevok
    Len tak v skratke... ako je to pre tento rok... koľko musí szčo dosiahnuť alebo čo splniť na to aby bol povinný sa registrovať v SP??

    Ďakujeeem
    Myslíš rok 2010? Tuším toto sa dozvieme niekedy na jeseň ked ŠÚ vyhodnotí priemernú mzdu predošlého obdobia. Tak potom to bude 12 x priemerná mzda x 44,3%

    Fajoska je offline (nepripojený) Fajoska

    Fajoska
    Xanti, myslela som 2009 .... som sa chcela len ujistiť, začínam mať vo všetkom gulášik kotlíkový

    Napríklad som tento rok nepodávala daňové (som sa vyhla), nemala som zárobok zo živnosti, teda len nejaké drobné Treba sa hlásiť na sociálnej poisťovni či zatial nie?? a ak nie tak kedy ano?? až keď bude DP?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fajoska Pozri príspevok
    Xanti, myslela som 2009 .... som sa chcela len ujistiť, začínam mať vo všetkom gulášik kotlíkový

    Napríklad som tento rok nepodávala daňové (som sa vyhla), nemala som zárobok zo živnosti, teda len nejaké drobné Treba sa hlásiť na sociálnej poisťovni či zatial nie?? a ak nie tak kedy ano?? až keď bude DP?
    Tak za rok 2009 je stanovená hranica 44,3% z priemernej mzdy je 319,58 €.

    Takže ak si neprekročila za rok príjem 12x 319,58 = 3834,96 € tak sa nestávaš platcom poistného do SP od júla 2010

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fajoska Pozri príspevok
    pekne dakujeeem
    takže netreba sa tam ani ukazovať, však
    Výpis z DP Ti treba odniesť na SP. Ale ináč prihlášku nemusíš vypisovať

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fajoska Pozri príspevok
    hehe Xanti, ale šak ja som daňové ani nerobila
    Hm... máš živnosť?
    Ak áno tak DU ťa môže vyzvať urobiť DP ak si im neposlala list, že ho nerobíš lebo si nedosiahla príjmy.
    a potom fakt nemáš čo poslať na SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.