Zavrieť

Porady

hromozvod

čaute poraďáci,
dokončujem dom a chcel by som sa opýtať či neviete koľko zvodov musí mať hromozvod. niekto vraví dva do uhlopriečky a nikto 4 v každom rohu. ak niekto vie, tak poprosím aj normu príp. vyhlášku, ktorá toto rieši.

dík
Usporiadat
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Na vyhlasku Ta neodkazem, ale v projekte od PRODOM - Bungalow 22 boli zakreslene dva zvody v naprotivnych rohoch - tak mi to aj elektrikar zrevidoval - bez vyhrad.

Zemniaca pasovina bola po celom obvode v zakladoch (55m) a zemny odpor bol 2,1 ohm, norma predpisuje <10 ohm.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
možno mimo témy, ale nepriamo súvislosť vidím.
Študujem si vírivlku a podmienky inštalácie, citujem
. Kábel musí byť istený ističom (16 A, 20 A alebo 25 A) a prúdovým chráničom (30 ms a 30 mA). Ďalej doporučujeme priviesť i uzemňovací kábel. ................. ako to myslia s tým uzemňovacím káblom?
vírivka bude pri dome, viem že do základov dávali pásovinu, a zvody sú dva v uhlopriečke. Ako to doplniť o podmineky stanovené k vírivke?
Ešte ju len vyberám, ale potrebujem urobiť prípravu a ujasniť si, že aj tie káble budú v pohode, niektoré typy vyžadujú dva káble iné len jeden. Ja mám vyvedený jeden (?)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
jedná sa o pripojenie vírivky do jedného kábla ale na dvoch miestach vírivky.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem, takže z tohto hľadiska nie som obmedzovaná, ešte si musím zistiť parametre toho kábla u elektrikára.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

Hromozvody sú dva a do uhlopriečky. Na hromozvod by si mal mať projekt lebo v ňom je vypočítaný takz. dáždnik= plochu, ktorú chráni bleskozvod. A ďalej v žiadnom prípade nedávať bleskozvod pod fasádu ale na ňu.
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

andiablo Pozri príspevok
Hromozvody sú dva a do uhlopriečky. Na hromozvod by si mal mať projekt lebo v ňom je vypočítaný takz. dáždnik= plochu, ktorú chráni bleskozvod. A ďalej v žiadnom prípade nedávať bleskozvod pod fasádu ale na ňu.
Pokial viem, tak moze ist aj pod fasadu, ale musi ist do hrubostennych trubiek FXP.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
TomasHC Pozri príspevok
Pokial viem, tak moze ist aj pod fasadu, ale musi ist do hrubostennych trubiek FXP.
len taká drobnosť už som videl fasádu z polystyrénu po údere blesku a si myslím že je úplne jedno či je to nad alebo pod.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Na každých i načatých 30m obvodu budovy musí byť jeden zvod. Tie budú podľa možnosti uložené súmerne (napr. 2 v náprotivných rochoch. Je to pre budovy do 30 m výšky. Nad 30m vysoké budovy majú 2-násobný počet zvodov, resp. sú tam i iné podmienky.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

220870 Pozri príspevok
len taká drobnosť už som videl fasádu z polystyrénu po údere blesku a si myslím že je úplne jedno či je to nad alebo pod.
Presne moja odpoveď. Každý schováva bleskozvod kvôli estetickému hľadisku. Ale môžem Vám garantovať, že ak Vám bleskozvod zvedie blesk tak máte po fasáde. Nastane tam taký menší výbuch, ktorý Vám EPS alebo čo bude mať na fasáde vytrhá a nemôže Vám nič len nanovo robiť zateplenie a fasádu. No to bol ten horší prípad. V tom lepšom Vám len vypáli takú peknú cestičku okolo bleskozvodu. Ale viac pravdepodobný je ten prvý prípad tak radšej neriskovať a bleskozvod natiahnuť vonkajšom po fasáde
0 0
Luky89 Luky89

Luky89 je offline (nepripojený) Luky89

Záleží od typu použiteho bleskozvodu ďalej či je aktívny alebo pasívny. Vo všeobecnosti platí že pri klasickej tyči (pasívna tvorí ochranný dáždnik 112°). Ty môžeš mať na dome aj jednú zvodovú tyč zvedenú jedným vodičom ale z dôvodu bezpečnosti (opotrebovanie kontaktov časom zmena vlastností uzemnenia,..) sa odporúča na budovu minimálne 2 zvody.

Delenie zberných systémov bleskozvodov:
hrebeňový: musí byť aspoň jeden 1 m nad okrajom strechy, žiaden bod strechy nesmie byť vzdialený viac ako 10m. Kovové časti strechy možno použiť ako náhodné zberače ak sú z plechu hrubšieho ako 0,6 mm.
mrežový z vedenia vytvorená mreža s veľkosťou oka maximálne 20*60 m (typický pre strechy panelákov a sedlové strechy s malým sklonom.
tyčový tyče na exponovaných miestach strechy s ochranným dáždnikom 112°, minimálna výška tyče 0,3m a priemer 8 mm
závesný lano zavesené nad objektom na stožiaroch ( v skanzenoch)
stožiarový pri objekte je postavený stožiar
klietkovy obdoba mrežového len s tým že je okolo celej budovy (napr.: slady výbušnín).
Zvody majú byť čo najkratšie a najrovnejšie rovnomerne rozdelené po obvode budovy, miesta kde sa ohýbajú majú byť pozvoľné oblúky napr okolo odkvapov aby blesk " nevyskočil" ak je budova vyššia ako 30 m na každých 15 m obvodu jeden zvod. Ak je budova nižšia ako 30 m aspoň 2 zvody umiestnene proti sebe ( ti môžeš mať na dome aj jednú zvodovú tyč s jedným zvodom ale časom sa môže zmeniť odpor uzemnenia, poškodiť kontakty a bleskozvod prestane fungovať preto minimálne 2 zvody na budovu).
A ohľadom toho polystirénu on preto zhorí lebo sa nedodržiava norma pre polystirén je myslím minimálna vzdialenosť od vodiča 20 cm (predstavte si takýto bleskozvod strašné)
Naposledy upravil Luky89 : 05.04.10 at 11:51
0 0
fiunko fiunko

fiunko je offline (nepripojený) fiunko

pokiaľ dávam fasádu z minerálnej vlny, ktorá je odolná požiaru, tiež musí byť hromozvod zvonku? s tým polystyrénom beriem, má to niečo do seba, obetovať fasádu za cca 8000€ kvôli hromozvodu za pár drobných nie je asi moc rozumné!
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
fiunko Pozri príspevok
pokiaľ dávam fasádu z minerálnej vlny, ktorá je odolná požiaru, tiež musí byť hromozvod zvonku? s tým polystyrénom beriem, má to niečo do seba, obetovať fasádu za cca 8000€ kvôli hromozvodu za pár drobných nie je asi moc rozumné!
Tak to zaujíma aj mňa
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

pivko Pozri príspevok
Tak to zaujíma aj mňa
No podľa mňa takto. No som vyštudovaný hasič. No vata je trieda A - nehorľavá ale pri blesku je tam i viacero faktorov. No vata bude určite mať nejakú tú vlhkosť. No a voda sa odparuje pri 100 oC. Z jedného litra vody vznikne 1700L vodnej pary. Keď to zoberiem tak mi vychádza, že keď ten blesk zvedie bleskozvod tak tak je teplota XXoC (neviem presne) ale určite viac ako 100 oC. A ta vodná para vznikne v dosť veľkom objeme a potrebuje sa niekam vytlačiť. Tak dôjde i k poškodeniu tej vaty.
0 0
Luky89 Luky89

Luky89 je offline (nepripojený) Luky89

andiablo Pozri príspevok
No podľa mňa takto. No som vyštudovaný hasič. No vata je trieda A - nehorľavá ale pri blesku je tam i viacero faktorov. No vata bude určite mať nejakú tú vlhkosť. No a voda sa odparuje pri 100 oC. Z jedného litra vody vznikne 1700L vodnej pary. Keď to zoberiem tak mi vychádza, že keď ten blesk zvedie bleskozvod tak tak je teplota XXoC (neviem presne) ale určite viac ako 100 oC. A ta vodná para vznikne v dosť veľkom objeme a potrebuje sa niekam vytlačiť. Tak dôjde i k poškodeniu tej vaty.
a určite nielen voda poškodí ale aj vysoká teplota fasadna minerálna vlna vydrží maximálne 200 °C a začne sa taviť pri 1000 °C a ta nasiakavosť i keď je to difúzny materiál a chráni ju fasáda pred nasiaknutím tak je tu difuzna vlchkosť z muriva minerálna vlna absorbuje krátkodobo do 300 g m-2 tak určite je v nej stále malé množstvo
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

No ako píšeš aj ja som to tak myslel. V tej fasáde bude vždy aj malé množstvo vody a tá narobí galibu. NO o tej teplote je to trošku ináč. Ale to je iná téma.
0 0
sfinks sfinks

sfinks je offline (nepripojený) sfinks

Az myslis bleskozvod tak potom minimum je 2
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
andiablo Pozri príspevok
No podľa mňa takto. No som vyštudovaný hasič. No vata je trieda A - nehorľavá ale pri blesku je tam i viacero faktorov. No vata bude určite mať nejakú tú vlhkosť. No a voda sa odparuje pri 100 oC. Z jedného litra vody vznikne 1700L vodnej pary. Keď to zoberiem tak mi vychádza, že keď ten blesk zvedie bleskozvod tak tak je teplota XXoC (neviem presne) ale určite viac ako 100 oC. A ta vodná para vznikne v dosť veľkom objeme a potrebuje sa niekam vytlačiť. Tak dôjde i k poškodeniu tej vaty.
Percentuálne vata (ak nieje poškodená fasáda a všetko je urobené tak ako má byť) obsahuje do 5% vlhkosti.Ak by sa aj všetkaých 5 % zmenilo na paru tak si nemyslím že by to bolo významné z hľadiska poškodenia fasády.Skôr to teplo a elektrický náboj.Čo ja viem tak zvod (drôt) zvodu musí byť 2 cm zapustený v murive.Viem že sa to tak nerobí a fláka sa to .
0 0
sramo3 sramo3

sramo3 je offline (nepripojený) sramo3

ahoj..to ti namontovali bleskozvod bez ekvipotencialnej svorky???revizia to schvalila?? a vírivku pospojuj aspon s vodicom PE(zelenožltým). ale najlepsie spravis ked ti to spravi elektrikar.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

sramo3 Pozri príspevok
ahoj..to ti namontovali bleskozvod bez ekvipotencialnej svorky???revizia to schvalila?? a vírivku pospojuj aspon s vodicom PE(zelenožltým). ale najlepsie spravis ked ti to spravi elektrikar.
Co das na ekvipotencialnu svorku, ak mas drevenne zarubne, akrylatovu vanu a podlahovku?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

TomasHC Pozri príspevok
Co das na ekvipotencialnu svorku, ak mas drevenne zarubne, akrylatovu vanu a podlahovku?
rozvadzac
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať