Zavrieť

Porady

opatrovanie manzelky

dobry den poprosil by som vas o radu, moja manzelka minuly rok dostala plny invalidny dochodok, ma psychicku chorobu teraz vybavujeme ZTP manzelka bola ohodnotena na invalidny dochodok na 75%, nakolko potrebuje neustale starostlivost lebo berie silne lieky odpadava potrebuje pomoc s varenim niekedy varim iba ja lieky musim davat pozor aby nepoplietla davy a tak ...
proste popri praci sa neda jej venovat na 100% a bojim sa aby sa jej nieco nestalo... premyslal som aj nad opatrovanim pocul som ze je to iba 200€ co by mi nevadilo ale bol by to aspon nejaky prijem ... potrebujem pomoct co a kako mam vybavovat aky je tam postup nemam s tym ziadne skusenosti a ani ziadny moj znamy nikoho neopatruje...
1 co vsetko musime splnat aby som mohol manzelku opatrova ?
2 kde sa to vybavuje kde najdem informacie?
3 kolko je presne ta vyska prispevku a pocul som ze sa to deli na nejake hodiny ci co ...

prosim Vas o ak mi viete poradit budem vam vzdacny dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    immortal2020
    odpoviem konkrétnejšie na otázky
    k otázke č.1
    - musíte byť schopný zabezpečiť manželke celodennú starostlivosť
    - musíte podať žiadosť na ÚPSVaR o príspevok na opatrovanie a predlžiť na posúdenie manželkin zdravotnú dokumentáciu a všetky doklady, ktoré úrad bude požadovať
    k otázke č.3
    výška príspevku závisí či ste v produktívnom veku alebo dôchodca

    Peňažný príspevok za opatrovanie - % ŽM Suma v €
    1. Fyzická osoba (FO) v produktívnom veku
    a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím -111,32 % Ž? - 206,16€
    2.. FO poberajúca dôchodok: starobný, predčasný , invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok
    a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ŤZP -46,38 % ŽM - 85,90

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Opatrovateľský príspevok poskytuje Obvodný úrad, teda ten istý, ktorý ste požiadali o vydanie preukazu ZTP. Informujte sa tam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.