Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva

Dobrý deň, chcem sa spýtať na takú vec. So súrodencom chceme uzavrieť darovaciu zmluvu na vyporiadanie dedičstva. Uvádza sa v takej zmluve aj hodnota nehnuteľností, alebo iba ich popis ? Keďže majetok, ktorý pripadne mne, má vyššiu hodnotu, dohodli sme sa na doplatku, ale viem, že pri darovacej zmluve nikto nikomu nič neplatí, preto chcem vedieť, ako by sme mohli tento doplatok právne podchytiť. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ešte neprebehlo dedičské konanie, môže vám dohodu akceptovať notárka, zároveň aj zaznamená povinnosť úhrady rozdielu.

    V prípade, že uzatvárate darovaciu zmluvu už po dedičskom konaní, odporučila by som dlh si potvrdiť osobitne. Darovacia zmluva je bezodplatná.
    Ak by ste už boli spoluvlastníci nehnuteľnosti, išlo by totiž o vyporiadanie spoluvlastníctva. Ak by ste mali rôzne nehnuteľnosti, mohlo by ísť o zámennú zmluvu.

    niella je offline (nepripojený) niella

    niella
    Mária, sme spoluvlastníkmi rôznych nehnuteľností (byt,chata,garáž) a sme už dávnejšie po dedičskom konaní. Rozmýšľali sme nad darovacou zmluvou, lebo tam by sme sa vyhli niektorým formalitám, ale asi to padne. Teraz pri vyporiadaní sa chceme dohodnúť, kto si čo vezme. Notárka informatívne navrhla spísať tzv. Zrušenie spoluvlastníctva. Neviem, čo by bolo pre nás výhodnejšie, či toto alebo tá zámenná zmluva, čo spomínaš ty. Mám ešte plno otázok, ale to asi napíšem do nových príspevkov, aby som to tu nedomotala. Opäť vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.