Zavrieť

Porady

Daňová kontrola za minulé roky - koľko presne dozadu

Dobrý deň,

rád by som vedel, za ktorý "najvzdialenejší" rok (je to 2004 alebo 2005?) mi môže prísť daňový úrad na kontrolu počas tohto roka a či je v tomto smere rozdiel medzi kontrolou DPH a DzP. Viem, ze je to najviac 5 rokov dozadu, ale neviem presne, ako sa to zisťuje, či podľa kalendárnych rokov alebo podľa termínu podania daňového priznania. Ide mi presne o ten rok, nie tak o citovanie zákona, ktorý som si už prečítal. Ak to niekto naisto vie, nech napíše .... A ešte podotázka: načo sa potom musí archivovať úctovnictvo ešte aj za staršie roky, keď sa už nemôže kontrolovať a udeľovať za chyby pokuty?? ... Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fiesta je offline (nepripojený) fiesta

    fiesta
    Zák.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, § 45 zánik práva vyrubiť daň - 5 ročná lehota. Začína plynúť prvý rok po podaní DP, t.zn. zdaňovaný rok 2004, DP podané v marci 2005, lehota začína plynúť od 1.1.2006 a 5 rokov je do konca r. 2010.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    k podotázke: nie je to len o kontrole, ale aj potrebe určitých dokladov v budúcnosti, ako mzdové listy, fondy SP a ZP a pod.
    hovorí o tom:

    1. Zákon o účtovníctve - Zákon 431/2002 Z.z. z 18. júna 2002 o účtovníctve.

    § 35
    Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie
    (3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:
    a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
    b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
    c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
    d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.
    (4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.

    A ďalej aj podľa:

    2. Zákona NR SR č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov

    bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

    bocan111
    zdravím Vás všetkých a chcem poprosiť o jedno.....
    - mám jednoduché účtovníctvo bez DPH.....za ktorý konkrétny rok najviac dozadu mi teda môže prísť daňová kontrola??? ....ďakujem úctivo za informáciu )
    Naposledy upravil bocan111 : 20.07.10 at 11:07

    evapau je offline (nepripojený) evapau

    evapau
    bocan111 Pozri príspevok
    zdravím Vás všetkých a chcem poprosiť o jedno.....
    - mám jednoduché účtovníctvo bez DPH.....za ktorý konkrétny rok najviac dozadu mi teda môže prísť daňová kontrola??? ....ďakujem úctivo za informáciu )
    viď príspevok č. 2

    bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

    bocan111
    evapau Pozri príspevok
    viď príspevok č. 2
    ....príspevok vidím, ale nie som daňovák ani účtovník a preto sa pýtam....je to teda rok 2004? alebo rok 2006?? ktorý mi ešte môže daňový úrad kontrolovať....dík moc....

    bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

    bocan111
    japis Pozri príspevok
    Podľa príspevku č.2 je to rok 2004. Môžu Vám ho kontrolovať do konca roku 2010.
    Ďakujem!

    Daňová kontrola za minulé roky - koľko presne dozadu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.