Zavrieť

Porady

Výpoveď

Dobrý deň, chcem sa opýtaťako je to dnes vlastne s výpoveďou. Niekto hovorí o 3 mesiacoch, niekto o dvoch. 12.9.2010 má napr. sused 62 rokov.
Pracuje, ale chce ukončiť pracovný pomer. Kedy a k akému dátumu musí podať výpoveď?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    unidat Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtaťako je to dnes vlastne s výpoveďou. Niekto hovorí o 3 mesiacoch, niekto o dvoch. 12.9.2010 má napr. sused 62 rokov.
    Pracuje, ale chce ukončiť pracovný pomer. Kedy a k akému dátumu musí podať výpoveď?
    Pokiaľ chce ukončiť pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku, najlepšia možnosť je " Dohoda " podľa § 60 ZP. Zamestnávateľ však nemusí súhlasiť, možno si naozaj bude musieť dať výpoveď. O výpovedi napísala hanelie.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    drobeceva, VERONIKA6, Lubaba, Zdenka175, zdenka131, Mária27, wagner, jozka56, veronikasad
    9

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    § 62 ZP
    Výpovedná doba
    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    (2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zaknaj Pozri príspevok
    chcela by som poprosiť o pomoc ...
    k 1.5.by som chcela dať výpoveď zo zamestnania. Keďže mám zmluvu na dobu neurčitú tak mi zamestnanec zatiaľ veľmi nechce vyjsť v ústrety a tlačí ma do 2.mesačnej výpovednej lehoty.
    Tak dlho nemôžem a ani nechcem v starej práci zostať nakoľko mám novú lepšiu ponuku, práve k spomínanému termínu.
    Najhoršou možnosťou je vraj odchod a sankcia zo strany zamestnávateľa vo výške priemerného mesačného zárobku.
    Neviem ako je to aj s dovolenkou nakoľko nám ju teraz nechcú povoliť (resp. môžme byť doma na 65%) a nemám vyčerpanú minuloročnú.
    ďakujem
    Ak zamestnávatel nesúhlasí s ukončením prac. pomeru dohodou k 30.4.2009, zamestnanec musí dať výpoveď. Výpovedná doba je 2-mesačná a začína plynúť 1. dňom nasl. mesiaca - v tomto prípade od 1.5. a prac. pomer končí 30.6.2010.

    Ak pracovný pomer skončí skôr - v prípade, že je to dojednané v pracovnej zmluve, zamestnávatel môže požadovať od zamestnanca náhradu vo výške mesačnej mzdy v zmysle § 62 Zákonníka práce



    § 62
    Výpovedná doba

    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    (2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    zaknaj je offline (nepripojený) zaknaj

    zaknaj
    chcela by som poprosiť o pomoc ...
    k 1.5.by som chcela dať výpoveď zo zamestnania. Keďže mám zmluvu na dobu neurčitú tak mi zamestnanec zatiaľ veľmi nechce vyjsť v ústrety a tlačí ma do 2.mesačnej výpovednej lehoty.
    Tak dlho nemôžem a ani nechcem v starej práci zostať nakoľko mám novú lepšiu ponuku, práve k spomínanému termínu.
    Najhoršou možnosťou je vraj odchod a sankcia zo strany zamestnávateľa vo výške priemerného mesačného zárobku.
    Neviem ako je to aj s dovolenkou nakoľko nám ju teraz nechcú povoliť (resp. môžme byť doma na 65%) a nemám vyčerpanú minuloročnú.
    ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zaknaj Pozri príspevok
    ďakujem.... tiež som o tom počula ale dúfala som aj v inú možnosť....
    Máš to dohodnuté v pracovnej zmluve ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zaknaj Pozri príspevok
    nie, v zmluve to nemám...
    AK to nemáš v zmluve dohodnuté, tak zamestnávateľ nemôže uplatniť túto sankciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.