Zavrieť

Porady

dedictvo zo zakona

Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    zuzula12 Pozri príspevok
    Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.
    Dedí manžel a deti rovnakým dielom. Po smrti jedného z detí, prechádza dedičstvo na jeho potomkov (rozdelí sa rovnakým dielom).

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Danielle369, Flinstone, zdenka131, wagner, Mária27, Xanti
    6

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zuzula12 Pozri príspevok
    Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok?
    Súhlasím s predchádzajúcimi odpoveďami a dopĺňam ešte odpoveď na túto otázku.

    Potom aj po smrti manžela budú dediť dcéra a to 1/2 jeho majetku a synove deti druhú polovicu majetku teda každé po 1/4 ak bol nebohý syn, synom manžela.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    zuzula12 Pozri príspevok
    Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.
    Zomrie poručiteľka: Rozdeli sa BSM. Polovicu BSM dostane manžel, druhá ide do dedičského konania. Tam bude tretinu dediť manžel, tretinu dcéra a tretinu deti zosnulého syna, teda každé šestinu.

    Zomrie poručiteľ: Ak bol zosnulý syn aj jeho synom, dediť sa bude ako pri poručiteľke.

    Ak zosnulý syn nebol jeho synom, tak rozdelí sa BSM, Polovicu BSM dostane manželka a druhá bude predmetom dedičského konanie. Tam bude polovicu dediť manželka a polovicu dcéra.

    Ak zomrie poručiteľka a potom je manžel, predmetom dedičského konania bude majetok manžela a ten sa bude deliť na tri časti, jedna pre dcéru a po jednej po pre deti zosnulého syna, ak bol aj jeho synom.

    Ak nebol, dediť budú deti manžela.
    Naposledy upravil Mgr.Shrek : 11.04.10 at 08:32

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    15janka12 Pozri príspevok
    Dobrý deň, nevedel by mi niekto z Vás poradiť? Zomrela mi bezdetná, slobodná sestra a ja, ako aj ďalšia sestra sme zdedili po nej byt. K tomuto dedičstvu sa hlási aj dcéra nášho už mŕtveho brata, po ktorom prebehlo dedičské konanie už pred niekoľkými rokmi. Ako je to s jej nárokom, keď už je dedičské konanie po jej otcovi/našom bratovi/ dávno skončené?
    Má nárok aj Vaša neter na dedičstvo, po svojej nebohej tete. Čítaj hovorí o tom tento paragraf
    [hore]§ 475

    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
    Dobrý deň, nevedel by mi niekto z Vás poradiť? Zomrela mi bezdetná, slobodná sestra a ja, ako aj ďalšia sestra sme zdedili po nej byt. K tomuto dedičstvu sa hlási aj dcéra nášho už mŕtveho brata, po ktorom prebehlo dedičské konanie už pred niekoľkými rokmi. Ako je to s jej nárokom, keď už je dedičské konanie po jej otcovi/našom bratovi/ dávno skončené?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.