Zavrieť

Porady

Nákup tovaru v Českej republike

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom nákupu tovaru v zahraničí. Aby to bolo jednoduchšie na pochopenie, uvediem konkrétny prípad.

Dňa 02.03.2010 som nakúpil v hotovosti tovar v ČR za 15601 CZK, platil som to v Eurách, dali mi kurz 1 EUR=25,425 CZK, teda suma bola 613,60 EUR. V ten istý deň mi vystavili aj faktúru aj príjmový pokladničný doklad, ale len v CZK. Takže nemám žiaden doklad o tom, koľko EUR som zaplatil.
A tu prichádza môj problém, lebo neviem, ako to mám zaúčtovať do peňažného denníka. Tu niekde na porade som čítal, že by som to mal prepočítať kurzom ECB z predchádzajúceho dňa, čo by v mojom prípade bolo z 01.03.2010, a to kurz 1 EUR= 25,933 CZK, a celková suma by bola 601,60 EUR. V skutočnosti som ale zaplatil o 12 EUR viac.
Vedel by mi niekto s týmto prosím poradiť. Vediem jednoduché účtovníctvo, nie som platca DPH.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Andrej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kejbinka je offline (nepripojený) kejbinka

    kejbinka
    Aj mňa by toto zaujímalo, nakúpila som tovar v Anglicku, faktúra mi bola vystavená v Librách, no platila som Eurami. Ako na to? Vie niekto?

    JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

    JanaJB
    [QUOTE=djtonka999;1368953]Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom nákupu tovaru v zahraničí. Aby to bolo jednoduchšie na pochopenie, uvediem konkrétny prípad.

    Dňa 02.03.2010 som nakúpil v hotovosti tovar v ČR za 15601 CZK, platil som to v Eurách, dali mi kurz 1 EUR=25,425 CZK, teda suma bola 613,60 EUR. V ten istý deň mi vystavili aj faktúru aj príjmový pokladničný doklad, ale len v CZK. Takže nemám žiaden doklad o tom, koľko EUR som zaplatil.
    A tu prichádza môj problém, lebo neviem, ako to mám zaúčtovať do peňažného denníka. Tu niekde na porade som čítal, že by som to mal prepočítať kurzom ECB z predchádzajúceho dňa, čo by v mojom prípade bolo z 01.03.2010, a to kurz 1 EUR= 25,933 CZK, a celková suma by bola 601,60 EUR. V skutočnosti som ale zaplatil o 12 EUR viac.
    Vedel by mi niekto s týmto prosím poradiť. Vediem jednoduché účtovníctvo, nie som platca DPH.

    Ja by som to vyriešila osobným vkladom podnikateľa do CZK pokladne dňa 2.3.2010 v sume 15 601,- CZK (vklad prepočítaný kurzom z predchádzajúceho dňa) a zároveň úhrada faktúry dňa 2.3.2010 v sume
    15 601,- CZK (kurz z predchádzajúceho dňa). Nevznikol by žiadny kurzový rozdiel. Tých 12,- EUR, ktoré ste zaplatili navyše nemáte ako zaúčtovať, pretože nemáte doklad o úhrade v EUR.

    Nákup tovaru v Českej republike

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.