Zavrieť

Porady

prevzatie záväzku - postupená pohľadávky

Dobrý deň, poprosila by som o radu ako zaúčtovať následovné = ) naša firma (A) prevzala dlh - záväzok ktorý má firma (B) voči firme (C) ešte v roku 2000, žial predchádzajúca účtovníčka to v účtovníctve nikde neuvádza - tak si to neviem zaradiť do účtovníctva a následne vypárovať s následujúcim postúpením, kde firma (C) v roku 2010 postúpila svoju pohladávku voči firme (A) ( po prevzatí dlhu) na firmu (D) - prišlo len oznámenie. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Trip je offline (nepripojený) Trip

    Trip
    no podla mna mozes kludne zauctovat ten prvy uctovny pripad aj v tomto roku ale zavisi to od toho, co budes uctovat. Pises, ze ste prevzali dlh od firmy B, cize ste sa zaviazali v buducnosti nieco zaplatit, ale zato ste museli dostat aj nejaku inu hodnotu. Dostali ste v tom roku 2000 za to cash?, alebo ste si voci firme B zapocitali nejaky iny zavazok ? alebo co bola protistrana tejto transakcie ?

    drobcek26 je offline (nepripojený) drobcek26

    drobcek26
    dlh je prevzatý z konatelovovej druhej firmy - čiže sa da predpokladať že nebude nám nikdy uhradený, a pohladávku mame teraz vysporiadanú zápočtom

    Trip je offline (nepripojený) Trip

    Trip
    ach jo,
    mali by sme si ujasnit terminologiu a vztahy, lebo to trosku zamotavas. Z prveho prispevku som to pochopil nasledovne :
    1. firma B mala zavazok voci firme C
    2. v roku 2000 firma A prebrala tento zavazok od firmy B
    3. cize novy vztah je, ze firma A ma zavazok voci firme C
    4. firma A si tuto transakciu mala zapocitat s nejakym zavazkom voci firme B - cize tu malo byt uctovane ale nebolo.
    5. v roku 2010 firma C postupila svoju pohladavku voci firme A na firmu D.
    Spravne ?

    Ak ano, tak potom mozes kludne uctovat, ako malo byt uctovane v bode 4. :
    MD zavazok voci B / D zavazok voci C

    v bode 5 sa meni iba meno veritela na firmu D (pokial sa nemenia ine nalezitosti, ako napr. suma zvysena o penale, uroky atd).

    drobcek26 je offline (nepripojený) drobcek26

    drobcek26
    myslela som pohladávku voči firme D, že máme vyrovnanú zápočtom.
    1. prevzatie záväzku ID .. MD ? / D ?
    2. post. pohladávka ID .. 321/395
    ID .. 395/321
    3. zápočet ID .. 321/311

    prevzatie záväzku - postupená pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.