Zavrieť

Porady

Odkúpenie spoluvlastníckeho podielu záhrady

Dobrý deň,
chcela by som požiadať o pomoc pri našom probléme.
Mama vlastní 3/4 záhrady a 1/4 jej 3 sesternice.Avšak mama sa stará o celú záhradu už skoro 30 rokov a aj platí za ňu daň. Jej sesternice po celé roky nejavili žiadny záujem o záhradu, ani sa o nič nestarali. Keby tak spravila aj mama, tak záhrada by už dávno zarástla stromami a kríkmi, nakoľko pozemok záhrady hraničí s lesom.Rozhodli sme sa teda požiadať ich o odkúpenie spoluvlastníckeho podielu, keďže na záhradu sa aj tak dá dostať iba cez mamin pozemok, na ktorom je postavený jej dom. Problém je v tom, že ústne sa s nimi nedalo dohodnúť, nakoľko vyťahovali staré rodinné spory, ktoré sa udiali ešte medzi starými rodičmi a pri preukázaní dokumentov od mamy chceli za to akúsi kompenzáciu pri odpredaji záhradky. Dokumenty však sú zavkladované na katastri a my sme do nich mohli iba nahliadnuť, ale aj tak sme zistili, že to, čo kedysi starí rodičia medzi sebou popredávali je v poriadku i keď oni sa cítia ukrátené. Po vyše ako ročnom a neúspešnom dojednávaní sme sa teda rozhodli zaslať im písomnou formou návrh na odkúpenie spolupodielu a vychádzali sme z ceny, ktorú sme zistili na geodetickom úrade, nakoľko sa jedná o pozemok v dedine a extraviláne a za takéto ceny si predávajú takéto typy pozemkov medzi sebou ľudia po dedinách v našom okolí.Podotkli sme, že mama je ochotná v prípade bezproblémového jednania dohodnúť sa aj na inej avšak prijateľnej cene. Oni však navrhli pre nás vysokú cenu, aká sa tu pohybuje v intraviláne a v meste pod ktoré ako obec spádame a nezabudli ešte opomenúť, že za toľké roky čo to mama má, im ponúkla tak málo. Dá sa niečo robiť s cenou, prípadne to postúpiť niekam inam ?
ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Vacsinovy vlastnik ma pravo podat na sud zalobu na zrusenie podieloveho spoluvlastnictva. Sud necha urcit hodnotu podielu mensinoveho vlastnika sudnoznaleckym posudkom.
    Sud pririekne spravidla celu nehnutelnost majorotnemu vlastnikovi a prikaze takemuto vlastnikovi vyplatit mensinoveho vlastnika podla hodnoty urcenej sudnoznaleckym posudkom. Takze sup sup podat zalobu..

    Jana.s je offline (nepripojený) Jana.s

    Jana.s
    Díky moc za radu, nebola som si istá, či sa takéto čosi dá, ak protistrana si určí svoju i keď neprimeranú cenu.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Cenu určí znalec ....Obyčajne je to tak, že ak dostanú návrh na súd, tak pristúpia na vaše podmienky. Stačí ak je tam pečiatka advokáta a ten ich najprv vyzve na zmier.

    Odkúpenie spoluvlastníckeho podielu záhrady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.