Zavrieť

Porady

Disky na auto = technické zhodnotenie?

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Šéf kúpil vo februári auto. Aj som ho zaradila vo februári do užívania. V marci si naň kúpil disky za sumu vyššiu ako 1700 eur. Neviem, či to dať do výdavkov (účtujem v JÚ) alebo ako technické zhodnotenie? ďakujem za radu
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vanesa111 Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Šéf kúpil vo februári auto. Aj som ho zaradila vo februári do užívania. V marci si naň kúpil disky za sumu vyššiu ako 1700 eur. Neviem, či to dať do výdavkov (účtujem v JÚ) alebo ako technické zhodnotenie? ďakujem za radu
Ako technické zhodnotenie, na opravy by to bolo príliš skoro od zakúpenia a zaradenie MV.
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

ondrejvla Pozri príspevok
Ako technické zhodnotenie, na opravy by to bolo príliš skoro od zakúpenia a zaradenie MV.
Ako TZ zásadne NIE . Disk aj keby sa menil zliatinový za plechový predsa nemení kvalitatívne a technické parametre vozidla - nezhodnocuje ho.
( TZ na auto ? = splynovač / alarm / ABS / možno tempomat / el. okná / centrál)
PS skôr do OC ako príslušenstvo .
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ak tieto disky na predmetnom aute predtým neboli, tak ide o jeho technické zhodnotenie ( nehovoriac o tom, že ide o dosť vysokú sumu) ... a až ich ďalšia výmena by mohla byť údržbou, resp. opravou, nakoľko potom už nedochádza k zhodnoteniu tohto automobilu ...

... podľa môjho názoru, ak by tieto disky pri prvom nákupe nemenili kvalitatívne parametre automobilu, asi by ani neboli potrebné a pre krásu by si ich asi málokto kupoval ...

... takže ja by som postupovala v tvojom prípade takto.
Naposledy upravil promont maja : 19.04.10 at 05:45
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

promont maja Pozri príspevok
Ak tieto disky na predmetnom aute predtým neboli, tak ide o jeho technické zhodnotenie ( nehovoriac o tom, že ide o dosť vysokú sumu) ... a až ich ďalšia výmena by mohla byť údržbou, resp. opravou, nakoľko potom už nedochádza k zhodnoteniu tohto automobilu ...

... podľa môjho názoru, ak by tieto disky pri prvom nákupe nemenili kvalitatívne parametre automobilu, asi by ani neboli potrebné a pre krásu by si ich asi málokto kupoval ...

... takže ja by som postupovala v tvojom prípade takto.
Pochybujem, že by ti to technicky aspoň priemerný kontrolór uznal - jediný technický parameter, ktorý sa mení je hmotnosť (odhadom plechový okolo 6 kg / zliatinový okolo 4 kg).Ale zníženie hmotnosti vozidla o nejakých 8 kg ( pri celkovej okolo 1500 kg) NIE JE technické zhodnotenie.Ak vieš o zmene iného technického parametra (jeho zhodnotení) (okrem zjemnenia pruženia, kde tých cca 8 kg je percentuálne oveľa vyššie) - - - pricapni.
Asi by si sa divila (prečo sa kupujú A8 / bavoráky).
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

plackoo Pozri príspevok
Pochybujem, že by ti to technicky aspoň priemerný kontrolór uznal - jediný technický parameter, ktorý sa mení je hmotnosť (odhadom plechový okolo 6 kg / zliatinový okolo 4 kg).Ale zníženie hmotnosti vozidla o nejakých 8 kg ( pri celkovej okolo 1500 kg) NIE JE technické zhodnotenie.Ak vieš o zmene iného technického parametra (jeho zhodnotení) (okrem zjemnenia pruženia, kde tých cca 8 kg je percentuálne oveľa vyššie) - - - pricapni.
Asi by si sa divila (prečo sa kupujú A8 / bavoráky).
Je to tvoj názor, a máš naň plné právo ... ja mám iný... takže nech si pýtajúci vyberie ...

... ja osobne si totiž myslím, že disky mi dvíhajú kvalitatívnu hodnotu automobilu a ako také chránia koleso, resp. jeho upevnenie pred hrubým opotrebením a podobne ... takže ak ich automobil má, je " kvalitnejší" ako automobil, čo tieto disky nemá.

... a čo sa týka daňovej kontroly, tak máme po daňovej kontrole a daňový kontrolór ich uznal = máme ich zaradené v evidencii majetku ako technické zhodnotenie ( tiež neboli lacné) ... hoci napokon, vždy záleží na argumentoch, ktorými takého kontrolóra presvedčíš.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
Je to tvoj názor, a máš naň plné právo ... ja mám iný... takže nech si pýtajúci vyberie ...

... ja osobne si totiž myslím, že disky mi dvíhajú kvalitatívnu hodnotu automobilu a ako také chránia koleso, resp. jeho upevnenie pred hrubým opotrebením a podobne ... takže ak ich automobil má, je " kvalitnejší" ako automobil, čo tieto disky nemá.

... a čo sa týka daňovej kontroly, tak máme po daňovej kontrole a daňový kontrolór ich uznal = máme ich zaradené v evidencii majetku ako technické zhodnotenie ( tiež neboli lacné) ... hoci napokon, vždy záleží na argumentoch, ktorými takého kontrolóra presvedčíš.
Čo je technické zhodnotenie je definované v zákone o dani z príjmov §29. Nepôjde to do nákladov celé.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ak debatujeme na tému technického zhodnotenia, resp. zmeny technických či iných parametrov s tým spojenými, v praxi sú to dilemy dosť časté ...

... napr. bola som na školení a tam školiaca hovorila o jednom prípade: Bytový podnik menil výťahy v bytových domoch a ako také to celé zúčtoval ako údržbu týchto domov. Daňová kontrola im to vyhodila, nakoľko tieto výťahy boli modernejšie ako predchádzajúce ( výmena po 40-tich rokoch, a presne tie isté sa už ani nevyrábajú). Skončilo sa to na súde s nepriaznivým výsledkom pre bytový podnik.

... ale konieckoncov napokon vždy záleží iba na posúdení pýtajúceho, či sa mu automobil technicky zhodnotí alebo nie ...
Naposledy upravil promont maja : 19.04.10 at 09:09
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

promont maja Pozri príspevok
Ak debatujeme na tému technického zhodnotenia, resp. zmeny technických či iných parametrov s tým spojenými, v praxi sú to dilemy dosť časté ...

kvôli technickej neodbornosti oboch strán - § 29 hovorí JASNE

... napr. bola som na školení a tam školiaca hovorila o jednom prípade: Bytový podnik menil výťahy v bytových domoch a ako také to celé zúčtoval ako údržbu týchto domov. Daňová kontrola im to vyhodila, nakoľko tieto výťahy boli modernejšie ako predchádzajúce ( výmena po 40-tich rokoch, a presne tie isté sa už ani nevyrábajú). Skončilo sa to na súde s nepriaznivým výsledkom pre bytový podnik.

bez zadania parametrov oboch výťahov je tento príklad neistý

... ale konieckoncov napokon vždy záleží iba na posúdení pýtajúceho, či sa mu automobil technicky zhodnotí alebo nie ...

ja osobne si totiž myslím, že disky mi dvíhajú kvalitatívnu hodnotu automobilu a ako také chránia koleso, resp. jeho upevnenie pred hrubým opotrebením

prečítaj vyššie v čom je zmena

takto môžeš argumentovať technicky menej zdatným - a to kontrolóri bývajú (dokonca aj z ekonomiky )
A to sa set sakra mýliš . Lebo záleží na
§ 29 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tech-ek odbornosti kontrolóra
tech-ek odbornosti účtovníka
obkecávacej schopnosti účtovníka
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak sú to hlinníkové elektróny ide jednoznačne o TZ
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Tiež tvrdím, že o TZ, ale my sa tu zbytočne budeme hádať. Zadávajúca len položila otázku a odpoveď ju už nezaujímala. Takže zbytočne odpovedať a hádať sa.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
plackoo Pozri príspevok
A to sa set sakra mýliš . Lebo záleží na
§ 29 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tech-ek odbornosti kontrolóra
tech-ek odbornosti účtovníka
obkecávacej schopnosti účtovníka
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Tak toto by si asi neukecal.
Ak to nechceš dať ako technické zhodnotenie, potom to už dať iba do osobnej spotreby.
3 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
Čo je technické zhodnotenie je definované v zákone o dani z príjmov §29. Nepôjde to do nákladov celé.
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Tak toto by si asi neukecal.

Nemaj boj - daňováci nie sú najnebezpečnejší kontrolóri, čo môžu prísť do firmy .

Tomuto nerozumiem.
Marianko.
A čo tak dočítať aj ďalšie odstavce :
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

hanelie Pozri príspevok
ak sú to hlinníkové elektróny NEide o TZ
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
plackoo Pozri príspevok
Marianko.
A čo tak dočítať aj ďalšie odstavce :
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
V tom odstavci sa hovorí o rekonštrukcii, modernizácia je niečo iné.
Podľa teba by si si mohol každý týždeň vymieňať disky a dávať ich celé do nákladov? Len preto aby si mal iný image?
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
V tom odstavci sa hovorí o rekonštrukcii, modernizácia je niečo iné.
Podľa teba by si si mohol každý týždeň vymieňať disky a dávať ich celé do nákladov? Len preto aby si mal iný image?
Pozri mne je to jedno, kam si to dá (keď si to tam trúfa obhájiť).
Ja by som si to obhájil aj tam aj tam .
Má to jednu brzdu a jednu otázku.
Kdesi sa píše, že do nákladov môžeš zahrnúť účelne (takže asik NIE každý týždeň ) vynaložené prostriedky (na dosiahnutie zisku).
To ako keď dáš disky do TZ tak ich celé cez odpisy nedáš do nákladov ????????????????????


Vôbec mi nemusíš vravieť rozdieloch o mod. a rek. - skoro všetko sa dá "vysvetliť".

PS
Čo je podľa teba výmena diskov na vozidle ? (údržba / oprava / rekonštrukcia / modernizácia / investícia / samostatný HIM)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
plackoo Pozri príspevok
Pozri mne je to jedno, kam si to dá (keď si to tam trúfa obhájiť).
Ja by som si to obhájil aj tam aj tam .
Má to jednu brzdu a jednu otázku.
Kdesi sa píše, že do nákladov môžeš zahrnúť účelne (takže asik NIE každý týždeň ) vynaložené prostriedky (na dosiahnutie zisku).
To ako keď dáš disky do TZ tak ich celé cez odpisy nedáš do nákladov ????????????????????


Vôbec mi nemusíš vravieť rozdieloch o mod. a rek. - skoro všetko sa dá "vysvetliť".

PS
Čo je podľa teba výmena diskov na vozidle ? (údržba / oprava / rekonštrukcia / modernizácia / investícia / samostatný HIM)
Ak si kúpil vo februári auto a v marci disky, tak to mohlo byť aj menej ako týždeň.

Veď o to tu ide. Do nákladov to môžeš dať iba cez odpisy.
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

marjankaj Pozri príspevok
Podľa teba by si si mohol každý týždeň vymieňať disky a dávať ich celé do nákladov?
marjankaj Pozri príspevok
Ak si kúpil vo februári auto a v marci disky, tak to mohlo byť aj menej ako týždeň.

Veď o to tu ide. Do nákladov to môžeš dať iba cez odpisy.
Je ti úplne jedno, že sa vyjadruješ nepresne až rozdielne , preto nemá význam, aby som ďalej s tebou diskutoval.

PS
Nedokončíš jedno / neodpovieš na otázku / vytiahneš ďalšie .
To je " povera" , že IBA cez odpisy .
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Tak toto by si asi neukecal.
Ak to nechceš dať ako technické zhodnotenie, potom to už dať iba do osobnej spotreby.
Myslím, že limit uvedený v paragrafe 29 bol zrejmý už od začiatku ... polemika je tu o tom, či ide o technické zhodnotenie, ak sa "nemení žiadny technický parameter". Chcela som len poukázať nato, že ak automobil disky nemá, tak má o jeden " kvalitatívny parameter" menej. A to sa týka nie rekonštrukcie ale skôr modernizácie predmetného vozidla. Ale opačný názor je tiež v poriadku ... je na Plackoovi, ak si to vie obhájiť. Je totiž dôležité uvedomiť si jednu vec ( čo nespochybňuje ani Plackoo), že tzv. dôkazné bremeno pri daňových kontrolách je na daňovníkovi a nie naopak ... takže záleží na argumentoch, ktorými daňovú kontrolu presvedčí.

Čo sa týka toho príkladu ohľadom výmeny výťahu ... tak je jasné, že sa zmenili nejaké technické parametre ( ide o výmenu po 40-tich rokoch) ... napr. hmotnosť a pod. ... ale z hľadiska toho, že ten výťah slúži presne rovnako, ako ten predchádzajúci, je tiež na pováženie = nezmenil sa žiaden účel, a ľudovopovedané " odvádza presne takú istú robotu ako ten predošlý".
Naposledy upravil promont maja : 20.04.10 at 04:39
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ešte by ma zaujímal Plackoov názor na toto:

Ak si vynemím staré drevené okná ( iba otváravé) za nové plastové ( a opomínajúc limit v § 29 ZDP = 1700,00 EUR a všetky ostatné technické parametre sú zhodné) a tiež iba otváravé ... ide o technické zhodnotenie budovy, resp. rekonštrukciu či modernizáciu? Ide o kvalitatívnu zmenu technického parametru ...? Je to správne ...? Však účel sa mi nezmenil a staré okná potrebovali vymeniť. A vymeniť drevo za plast je " lepšia kvalita"? Podľa mnohých, určite áno ... a podľa iných ...?

... pre úplnosť ešte uvediem, že vynechávam ustanovenia Stavebného zákona, keďže ide o stavbu ...
Naposledy upravil promont maja : 20.04.10 at 05:06
0 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

promont maja Pozri príspevok
Ešte by ma zaujímal Plackoov názor na toto:

Ak si vynemím staré drevené okná ( iba otváravé) za nové plastové ( a opomínajúc limit v § 29 ZDP = 1700,00 EUR) a tiež iba otváravé ... ide o technické zhodnotenie budovy, resp. rekonštrukciu či modernizáciu? Ide o kvalitatívnu zmenu technického parametru ...? Je to správne ...? Však účel sa mi nezmenil a staré okná potrebovali vymeniť. A vymeniť drevo za plast je " lepšia kvalita"? Podľa mnohých, určite áno ... a podľa iných ...?
Tu je to jasné.Výmenou okien meníš kvalitu/technické parametre budovy = znížiš tepelné straty budovy o 10-25 %.Vtedy neplatí fin. limit - ale na budove asik budú drahšie ako 1700 €.

promont maja Pozri príspevok
Myslím, že limit uvedený v paragrafe 29 bol zrejmý už od začiatku ... polemika je tu o tom, či ide o technické zhodnotenie, ak sa "nemení žiadny technický parameter". Chcela som len poukázať nato, že ak automobil disky nemá, tak má o jeden " kvalitatívny parameter" menej. A to sa týka nie rekonštrukcie ale skôr modernizácie predmetného vozidla. Ale opačný názor je tiež v poriadku ... je na Plackoovi, ak si to vie obhájiť. Je totiž dôležité uvedomiť si jednu vec ( čo nespochybňuje ani Plackoo), že tzv. dôkazné bremeno pri daňových kontrolách je na daňovníkovi a nie naopak ... takže záleží na argumentoch, ktorými daňovú kontrolu presvedčí.

Čo sa týka toho príkladu ohľadom výmeny výťahu ... tak je jasné, že sa zmenili nejaké technické parametre ( ide o výmenu po 40-tich rokoch) ... napr. hmotnosť a pod. ... ale z hľadiska toho, že ten výťah slúži presne rovnako, ako ten predchádzajúci, je tiež na pováženie = nezmenil sa žiaden účel, a ľudovopovedané " odvádza presne takú istú robotu ako ten predošlý".
Určite si myslela"ak auto zliatinové disky nemá" (lebo, čo ja poznám, tak každé používateľné (a nákladovateľné) auto disky má).
U výťahu môže ísť aj o zmrnu nosnosti, ale (po 40 rokoch) asi bude pravdepodobnejšia zmena "bezpečnosti a automatiky" (napr. zdvojené dvere miesto jedných / posuvné dvere / regulovaný pohon).
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Vo všetkom súhlas ... len by ma ešte zaujímalo ... ak ten príklad o tých oknách rozšírim o informáciu, že ( iba čisto teoreticky) s tým nebude súvisieť zníženie žiadnych tepelných strát ... povedzme ...

A čo sa týka výťahu ... bytový podnik potreboval výmenu výťahu ako takého, a keďže mu trh ponúkal iba kvalitnejšie možnosti ... ?
Naposledy upravil promont maja : 20.04.10 at 05:19
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať