Zavrieť

Porady

Pracovný úraz a bolestné

Dobrý deň. Mám na Vás prosbu. ZC mal pracovný úraz, seklo ho v krížoch, bol na PN od 17.2 do 31.3.2010 a dnes za mnou prišiel, že podľa nového zákonníka práce platného od 1.3.2010 má nárok na vyplatenie bolestného od zamestnávateľa. Nič mi to nehovorí, nestretla som sa s tým... naozaj je to tak ?
A v ktorom paragrafe to je ?

Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Mám na Vás prosbu. ZC mal pracovný úraz, seklo ho v krížoch, bol na PN od 17.2 do 31.3.2010 a dnes za mnou prišiel, že podľa nového zákonníka práce platného od 1.3.2010 má nárok na vyplatenie bolestného od zamestnávateľa. Nič mi to nehovorí, nestretla som sa s tým... naozaj je to tak ?
A v ktorom paragrafe to je ?

Ďakujem za odpoveď.
Skús pozrieť tu:
http://moje.hnonline.sk/node/1840
2 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
seknutie v krížoch nie je pracovný úraz
2 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

petacuckova Pozri príspevok
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
Lekár mu to mohol dať, no sociálka si ten pracovný úraz veľmi dobre preverí, hlavne keď bude mať vyplatiť stratu na zárobku.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
hanelie Pozri príspevok
seknutie v krížoch nie je pracovný úraz
To by som tak jednoznačne netvrdil
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
petacuckova Pozri príspevok
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
Lekár neurčuje či to je pracovný úraz. Určuje to zamestnávateľ. Úraz sa môže stať v práci a nemusí to byť pracovný úraz. Viď zákon o soc. poist. a BOZP
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

petacuckova Pozri príspevok
No ale sa mu to stalo v práci, tak mu to lekár dal do PN ako pracovný úraz...
A vy ste spisali zapis o pracovnom uraze a splnili vsetky nalezitosti okolo toho?
1 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Spísal sa zápis v práci, bezpečnostný technik spísal záznam o úraze, všetko sa poslalo tam kde sa má ( IP, SP.... ), vyplatili sme mu prvých desať dní a to je všetko. On mi teraz prišiel povedať, že on volal na Inšpektorát práce a tam mu povedali, že má nárok na bolestné od ZĽ. Prečítala som si to HN v linku, ale veľmi múdrejšia som nie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zdroj: http://www.ipbb.sk/vyhlaska.php
§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
2 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
hanelie Pozri príspevok
zdroj: http://www.ipbb.sk/vyhlaska.php
§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
A ako môže, aj, vzniknúť seknutie v krížoch
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
petacuckova Pozri príspevok
Spísal sa zápis v práci, bezpečnostný technik spísal záznam o úraze, všetko sa poslalo tam kde sa má ( IP, SP.... ), vyplatili sme mu prvých desať dní a to je všetko. On mi teraz prišiel povedať, že on volal na Inšpektorát práce a tam mu povedali, že má nárok na bolestné od ZĽ. Prečítala som si to HN v linku, ale veľmi múdrejšia som nie.
Tak takto. Teda berieme to ako pracovný úraz. Zamestnanec má nárok na náhradu za bolesť a náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia (§ 99 zákona č. 461/2003 o sociálnom postení) aj keď zamestnanec nemá PN a lekár mu stanoví body (Zákon č. 437//2004). Zamestnanec si žiada úrazové dávky v sociálnej poisťovni sám na prepísaných formulároch (sú na stránke http://www.socpoist.sk/476/1180s#%C3...A9%20poistenie). "Bodové ohodnotenie" sa prikladá tiež na predpísanom formulári (súčasť zákona č. 437//2004). Na uvedenej stránke soc. poist sú aj vysvetlenia.
4 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Dobrý deň. Potreboval by som od niekoho poradiť . Bratova dcéra je evidovaná na úrade práce bez nároku na podporu. Privyrába si v obchode na dohodu o vykonaní práce. Dnes sa jej tam stal úraz, na základe ktorého musela podstúpiť operáciu. Dobu liečenia jej lekár stanovil tak na 6 až 8 týždňov. Môže to byť ako pracovný úraz, keď tam je zamestnaná len na dohodu ? Asi nie , že ? Ona je teraz v nemocnici, ale vlastne na PN nebude mať vôbec nárok, nakoľko nebola momentálne nikde zamestnaná na TPP.
DNP si platila 4 roky kvôli tomu, že si myslela že zostane tehotná, ale keď sa im doteraz nepodarilo, tak to akurát pred 2 týždňami odhlásila, pretože 4 roky len platila a nikdy to nevyužila. Takže už ani z DNP nemôže mať vystavenú PN. Len mi prosím Vás niekto potvrďte, či je to tak, ako si to myslím ja, či som im to dobre vysvetlil.
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Džipák Pozri príspevok
Dobrý deň. Potreboval by som od niekoho poradiť . Bratova dcéra je evidovaná na úrade práce bez nároku na podporu. Privyrába si v obchode na dohodu o vykonaní práce. Dnes sa jej tam stal úraz, na základe ktorého musela podstúpiť operáciu. Dobu liečenia jej lekár stanovil tak na 6 až 8 týždňov. Môže to byť ako pracovný úraz, keď tam je zamestnaná len na dohodu ? Asi nie , že ? Ona je teraz v nemocnici, ale vlastne na PN nebude mať vôbec nárok, nakoľko nebola momentálne nikde zamestnaná na TPP.
DNP si platila 4 roky kvôli tomu, že si myslela že zostane tehotná, ale keď sa im doteraz nepodarilo, tak to akurát pred 2 týždňami odhlásila, pretože 4 roky len platila a nikdy to nevyužila. Takže už ani z DNP nemôže mať vystavenú PN. Len mi prosím Vás niekto potvrďte, či je to tak, ako si to myslím ja, či som im to dobre vysvetlil.
Ďakujem
Informuj sa v sociálnej poisťovni, či na dcéru sa nevzťahuje ochranná doba v zmysle § 32 Zákona o sociálnom poistení. Od ukončenia DNP ešte neuplynulo 42 dní, len nie som si istá, či platí aj pre DNP.

§ 32
Ochranná lehota

Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


Trvaj na spísaní pracovného úrazu, aj počas výkonu práce na dohodu zamestnávatel platí za zamestnancov-dohodárov úrazové poistenie.
1 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

veronikasad Pozri príspevok
Informuj sa v sociálnej poisťovni, či na dcéru sa nevzťahuje ochranná doba v zmysle § 32 Zákona o sociálnom poistení. Od ukončenia DNP ešte neuplynulo 42 dní, len nie som si istá, či platí aj pre DNP.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


Trvaj na spísaní pracovného úrazu, aj počas výkonu práce na dohodu zamestnávatel platí za zamestnancov-dohodárov úrazové poistenie.
Brat sa bol v tom obchode na to majiteľky spýtať, či to môže spísať ako prac. úraz a ona mu povedala, že nie , lebo nebola u nej zamestnaná v TPP a ani sama nevie kto by to mal spísať a kde by to mali poslať, že sa s tým ešte nestretla a či by potom z toho nemala nejaké opletačky kvôli tomu, že ona jej dá radšej nejakú korunu, keď sa vylieči.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Džipák Pozri príspevok
Brat sa bol v tom obchode na to majiteľky spýtať, či to môže spísať ako prac. úraz a ona mu povedala, že nie , lebo nebola u nej zamestnaná v TPP a ani sama nevie kto by to mal spísať a kde by to mali poslať, že sa s tým ešte nestretla a či by potom z toho nemala nejaké opletačky kvôli tomu, že ona jej dá radšej nejakú korunu, keď sa vylieči.
... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote
1 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Katy a R Pozri príspevok
... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote
A to sa bude musieť opäť potom prihlásiť na DNP alebo po skončení PN jej to zanikne ? Lebo by si to chcela začať platiť už až keď bude tehotná. Aspoň tak spomínala. A viete mi povedať z akej sumy sa jej bude rátať úraz. poistenie ? Z toho čo zarobila ? A z DNP sa PN ako ráta ? A mňa by ešte zaujímala jedna vec. Ja keď som z roboty na PN tak mi môže prísť kontrola aj z roboty aj zo sociálky. A keď je niekto na PN len z DNP tiež chodia kontroly ? A odkiaľ. Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Džipák Pozri príspevok
A to sa bude musieť opäť potom prihlásiť na DNP alebo po skončení PN jej to zanikne ? Lebo by si to chcela začať platiť už až keď bude tehotná. Aspoň tak spomínala. A viete mi povedať z akej sumy sa jej bude rátať úraz. poistenie ? Z toho čo zarobila ? A z DNP sa PN ako ráta ? A mňa by ešte zaujímala jedna vec. Ja keď som z roboty na PN tak mi môže prísť kontrola aj z roboty aj zo sociálky. A keď je niekto na PN len z DNP tiež chodia kontroly ? A odkiaľ. Ďakujem

Takto polopatisticky:
Dobrovoľné NP a úrazové poistenie sú dve samostatné poistenia.
DNP jej síce už skončilo, ale nárok na nemocenské bude mať v ochrannej dobe .. podľa toho, ako platila (aký bol VZ) ak bude chcieť, môže (a nemusí) sa prihlásiť znova - aj počas PNky ... alebo neskôr

úrazové poistenie platil len zamestnávateľ .. tak podľa zárobku (nuž nebude to asi ktoviečo , ale každý centík sa zíde)
Ešte som sa s tým nestretla (pri brigáde)... tak neviem - či úrazový príplatok nie je podmienený vyplácaním nemocenskej dávky
- nuž prinajhoršom zamietnu...
Bude treba dva krát pýtať PNku jednu zamestnávateľovi (poist vzťah 1)

A druhú PNku dáva sama do SP - ako dobrovolne poistená osoba (poistný vzťah 3) - žiadosť o nemocenské (myslím, že červený list je to) .. a z tejto prvý list môže odovzdať na UPSVaR (alebo kópiu) - aby sa nemusela hlásiť.

S kontrolami je to rovnako ... dodržiavať liečebný režim treba
Naposledy upravil Katy a R : 20.04.10 at 21:19
3 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Katy a R Pozri príspevok
Takto polopatisticky:
Dobrovoľné NP a úrazové poistenie sú dve samostatné poistenia.
DNP jej síce už skončilo, ale nárok na nemocenské bude mať v ochrannej dobe .. podľa toho, ako platila (aký bol VZ) ak bude chcieť, môže (a nemusí) sa prihlásiť znova - aj počas PNky ... alebo neskôr

úrazové poistenie platil len zamestnávateľ .. tak podľa zárobku (nuž nebude to asi ktoviečo , ale každý centík sa zíde)
bude treba dva krát pýtať PNku ... jednu zamestnávateľovi (1) - tú časť na úrazové poistenie ....

A druhú PNku dáva sama do SP (poistný vzťah 3) - žiadosť o nemocenské (myslím, že červený list je to) .. a z tejto prvý list môže odovzdať na UPSVaR - aby sa nemusela hlásiť.


S kontrolami je to rovnako ... dodržiavať liečebný režim treba
Ďakujem, ďakujem. Rád by som pridal bodík, ale neviem ako !!!!
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Džipák Pozri príspevok
Ďakujem, ďakujem. Rád by som pridal bodík, ale neviem ako !!!!

Bodík sa pridáva kliknutím na užitočné- pod príspevkom.
3 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

zdenka131 Pozri príspevok
Bodík sa pridáva kliknutím na užitočné- pod príspevkom.
A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať