Zavrieť

Porady

Logopédia

Čaute,
chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s logopédmi pre dospelých? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R . Ďakujem.
Naposledy upravil Petra66 : 21.04.10 at 13:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    truch, Lubaba, veronikasad, terezamaria, Zdenka175, Mária27, fulmaja, adi11, Marína, jozka56
    10

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Rika Pozri príspevok
    Ahoj,
    ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
    Trnava - Tdnava
    Trenčín - Tdenčín
    trpaslík - tdpaslík
    a pod.
    Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.
    suhlasim, aj môj syn sa to uči dost dlho, občas ma taky slaby naznak ze to pojde, ale po čase sme zasa v starych kolajach. je to aj tym,že spočiatku ho bavilo trenovat sikavky-c,z,s, potom nasledovalo L a to mu islo priam užasne, no prekliate R sa nedari. tak pridam zopar slov na trening: tam kde je R-davaj D ako pisala Rika: tričko, trojka, traja, trava, Andrej, vedro, krupica, brat, Bratislava, kroj, zatvorim, otvorim, dvere, pridem, večer, sveter, meter, peter, Trenčin, truba, sestra.....napr. slova ktore začinaju na R napr. ruka, ruža, ryža a pod. ho logopedička učí s pridavanim A na začiatku slova, napr. slovo RUKA vyslovit aduka-namiesto r je to D /aduža, adyža/ - treba davat pozor aby si neračkovala-teda nevyslovila R nespravne. Podla mna ak sa človek na to da aj v starobe, nie je to žiadna hanba, ale obdiv. nikdy nie je neskoro. aj ta pani logopedička kam chodime s nasim synom -učí rôznych ľudí- deti, dospelych, dokonca ma aj po mozgovej prihode-ktorí sa učia vsetko od zakladu, minule mi spominala, že k nej chodi jeden pravnik, ktory prednasa na VŠ tak začal sa učiť spravne R,aby ho študenti nepodcenovali....takze hore hlavu a ozaj nikdy nie je neskoro....vela odvahy do cvičenia R a veľa šťastia pri dennodennom cvičenídaj vediet ako sa ti dari-samozrejme tvoje pokroky vpreddržím palce

    Rika je offline (nepripojený) Rika

    Rika
    Ahoj,
    ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
    Trnava - Tdnava
    Trenčín - Tdenčín
    trpaslík - tdpaslík
    a pod.
    Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja som mala kolegyňu, ktorá v dospelosti zašla na logopédiu /je to už ale 10 rokov/ v Košiciach. Stačili jej 2 sedenia a má po probléme. Nečakaj, choď hneď. Držím prsty, nech je čo najskôr po probléme a nezabudni na o tom napísať.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    zdenka131 Pozri príspevok
    Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.
    Zdenka si naozaj profesionál a hlavne veľmi ochotná

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Petra66 Pozri príspevok
    Čaute,
    chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s popradskými logopédmi? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R . Ďakujem.
    Ja to neviem 35 rokov- najskor ma to štvalo, najma ked sa mi spolužiaci smiali( degeši jedni)-ale už ma to nejako moc netrápi, už umrem aj s tým...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Rika Pozri príspevok
    Ahoj,
    ja som nevedela povedať R do 15 rokov. Naučila som sa to sama, treba to cvičiť na slovách kde je R po nejakej spoluháske a vymeniť R za D napr.
    Trnava - Tdnava
    Trenčín - Tdenčín
    trpaslík - tdpaslík
    a pod.
    Treba si to stále opakovať, dobré je vyslovovovať to aj trochu rýchlejšie. Na logopédiu som chodila s mojimi dcérami (ale v Bratislave) a tiež ich to učila takým spôsobom. Mám kamarátku, ktorá učila svoju dcéru tiež doma a zvládli to. Ono tam to R začne naskakovať a keď už to budeš mať zvládnuté treba ho pridávať do ostatných slov. Prajem veľa štastia a držím palce.
    toto je pravda- ja chodím s malým k logopedičke a fakt to tak je-aj ona to takto radí cvičiť...

    Rika je offline (nepripojený) Rika

    Rika
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ja to neviem 35 rokov- najskor ma to štvalo, najma ked sa mi spolužiaci smiali( degeši jedni)-ale už ma to nejako moc netrápi, už umrem aj s tým...
    Mne to vadilo, pretože sa mi v škole smiali spolužiaci, ale môj brat aj synovci to nevedia doteraz a nemajú z toho žiadne traumyl.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Rika Pozri príspevok
    Mne to vadilo, pretože sa mi v škole smiali spolužiaci, ale môj brat aj synovci to nevedia doteraz a nemajú z toho žiadne traumyl.
    pravda veru pravda- nieje to nejaký vážny dovod na skákanie z okna- dokonca sa mi to niekedy na ženách páči...

    Petra66 je offline (nepripojený) Petra66

    Petra66
    No čaute,
    ďakujem za rady )) skúsim cvičiť... tha ten moj neposlušný jazyk DD a môžnože keď sa odhodlám, skočím aj k logopédovi... ináč ja som traumu z toho mala, ale už nemám, ale naučiť by som sa to chcela

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Petra66 Pozri príspevok
    No čaute,
    ďakujem za rady )) skúsim cvičiť... tha ten moj neposlušný jazyk DD a môžnože keď sa odhodlám, skočím aj k logopédovi... ináč ja som traumu z toho mala, ale už nemám, ale naučiť by som sa to chcela
    náhodou,taký jazyk nieje zlá vec...

    plackoo je offline (nepripojený) plackoo

    plackoo
    Petra66 Pozri príspevok
    Čaute,
    chcela by som sa opýtať, či nemáte náhodou skúsenosti s logopédmi pre dospelých? Rozmýšľam, žeby som sa konečne naučila povedať to šalené R . Ďakujem.
    Cvič.
    A mysli na to, že Češi si naň placli ešte aj mäkčeň .

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Petra66 Pozri príspevok
    Dakujem ))
    a hlavne Katarina.j - dakujem za prakticke rady )) si zlata ))
    Nemáš za čo byt vďačná, ale som velmi rada ze aspon trosku prispejem a pomôžem poradiť ako viem. Viem o čom hovoriš-prechadzam teraz takym obdobim s mojimi synmi a trenujeme R, s mladsim aj ine slabiky, neboj chce to len čas a chuť cvičiť.držím palce.
    an o mas pravdu
    zdenka131 Pozri príspevok
    Želám pekný večer. Učím okrem iného aj logopédiu. Priložím Ti postup nácviku hlásky r.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.