Zavrieť

Porady

Lízing v záväzkoch

Prerábam to už neviem po koľký krát v snahe mať to čo najjednoduchšie a najprehľadnejšie a len som si to pokomplikovala. Evidujete v PU lízing v záväzkoch (myslím knihu záväzkov) v celkovej hodnote všetkých splátok bez fin. služieb a poistenia alebo s týmito položkami? Podľa úhrady znižujete záväzok? Kvôli DPH mi však príde správnejšie účtovať každú splátku - predpis ku dňu splatnosti podľa splátkového kalendára. V knihe záväzkov v celej sume mesačnej splátky, pri účtovaní do účtovného denníka si to rozúčtujem po položkách - splátka, fin. služby a mám aj zaokrúhlenie.
Nechce sa mi potom na konci roka prerábať, poraďte mi, ako je to najjednoduchšie. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Leasing máš na 474 ako dlhodobý záväzok vo výške istiny.
    Účtovanie celej sumy leasingu (vrátane úrokov, DPH, ... nie je správne.
    Príde mesiac splátky a účtuješ na Dal účtu 325 (alebo 321)
    oproti MD 474 za istinu, 562 za úrok, 343 za DPH a 548 za poistenie.
    Bankou sa účet 325 (alebo 321) vynuluje. Zostatok 474 ti predstavuje súčet nesplatenej istiny do konca leasingu.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Ďakujem za odpoveď. Napísala som to dosť chaoticky, šlo mi skôr o to, ako zosúladiť knihu záväzkov z účt. denníkom, aby mi to priamym zaúčtovaní z knihy záväzkov sedelo. Ale musela som až pochopiť účtovanie a tak mi je jasná už aj odpoveď na moju otázku. Ale ďakujem, i keď účtujem zo splátkového kalendára a neúčtujem cez účty 325 alebo 321.
    Istina 042/474
    v deň splatnosti líz. splátky podľa splátkového kalendára:
    úrok 562/474
    DPH 343/474
    poistenie 568/474
    platba splátky cez BU 474/221

    Takto som si to tu na Porade naštudovala. Dúfam, že dobre.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    dalilada Pozri príspevok
    ... a neúčtujem cez účty 325 alebo 321...
    ... tiež nevidím dôvod účtovať 32x/474 - záväzkový účet oproti záväzkovému účtu (leda v prípade napr. spracovateľského poplatku sa použije 321).
    A len podotýkam, že istina je včítane kúpnej ceny predmetu lízingu...

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... tiež nevidím dôvod účtovať 32x/474 - záväzkový účet oproti záväzkovému účtu (leda v prípade napr. spracovateľského poplatku sa použije 321).
    A len podotýkam, že istina je včítane kúpnej ceny predmetu lízingu...
    Spracovateľský poplatok mám ako súčasť splátkového kalendáru v prvej zvýšenej splátke, nemôžem použiť 474 rovnako ako pri napr. poistnom? Lebo ak nie, dala by som radšej 379 ako 321 - nemám fa.. i keď vlastne spl. kalendár je fa.....

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Účet 325 (321) som uviedol preto, lebo ide o krátkodobý záväzok. Ale v súvahe musíš tak či tak vykázať časť zostatku 474
    ako krátkodobý záväzok.
    Spracovateľský poplatok vstupuje do OC a súčasne do 474. Teda ak si ho účtovala na 474, vynuloval sa ti úhradou (ak si ho účtovala na 379 (321) nič sa nedeje.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    koňo Pozri príspevok
    Účet 325 (321) som uviedol preto, lebo ide o krátkodobý záväzok. Ale v súvahe musíš tak či tak vykázať časť zostatku 474
    ako krátkodobý záväzok...
    ... ja krátkodobosť a dlhodobosť na 474 sledujem v rámci analytických účtov k 474, nie v triede 3.

    Lízing v záväzkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.