Zavrieť

Porady

ako zaúčtovať

poprosím o radu, ako správne zaúčtovať výzvu na zaplatenie súdnych poplatkov? ďakujem
Usporiadat
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

neporadíte?
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Súdne poplatky v podvojnom účtovníctve na 538
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

ďakujem, oproti 345?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kimart Pozri príspevok
ďakujem, oproti 345?
538/345.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Už som sa niekde nato pýtala, ale nemôžem to nájsť. Takže dali sme neplatičov právnikovi, aby ich poriešil, lebo 3 roky neboli schopní zaplatiť fa. Takže právnik vystavil mandátnu zmluvu, kde je napísané, žze preddavok na odmenu za právne služby vo výške 300 eur, k tomu PPD. Zaúčtovala by som 314/221. Potom bola ešte raz na bloku napísaná záloha. Lenže ak zaúčtuje zas 314/221 tak mi na 314 budú tie zálohy vysieť, lebo to nemám na základe čoho preúčtovať alebo odúčtovať.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Zálohu môžeš zaúčtovať iba raz a to na základe napr. zmluvy ako záväzok napr. 314/325 a úhradu pokl.dokladom účtuješ 325/211, čím záväzok vyrovnáš a zálohu budeš mať dovtedy, kým ti nedá jej vyúčtovanie na základe ktorého pôjde do nákladov ako právne služby. (518/314)
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sybila3 Pozri príspevok
Už som sa niekde nato pýtala, ale nemôžem to nájsť. Takže dali sme neplatičov právnikovi, aby ich poriešil, lebo 3 roky neboli schopní zaplatiť fa. Takže právnik vystavil mandátnu zmluvu, kde je napísané, žze preddavok na odmenu za právne služby vo výške 300 eur, k tomu PPD. Zaúčtovala by som 314/221. Potom bola ešte raz na bloku napísaná záloha. Lenže ak zaúčtuje zas 314/221 tak mi na 314 budú tie zálohy visieť, lebo to nemám na základe čoho preúčtovať alebo odúčtovať.
Môj názor, nemôžeš účtovať cez účet 221, ak máš PPD, tam sa jedná zásadne o účet 211. Preddavok poskytnutý 314/221, keď ti príde vyúčtovanie služby zaúčtuješ 518/321 a úhradu 321/314.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

to bol len preklep. Má to byť 211. To viem, ale mne nepríde vyúčtovanie služby, on vystavil len PPD a viac nič k tomu nemám.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sybila3 Pozri príspevok
to bol len preklep. Má to byť 211. To viem, ale mne nepríde vyúčtovanie služby, on vystavil len PPD a viac nič k tomu nemám.
Ak ti dal PPD ako preddavok na právne služby, musí dať aj daňový doklad. Inak to nemôžeš mať v nákladoch, musíš žiadať vyúčtovanie preddavku.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže som zaúčtovala 2x PPD 314/211. Teraz konečne posla vyúčtovaciu fa, zaúčtujem 518/321? Potom treba ešte preúčtovať cez ID 321/314? A nespotrebovanú zálohu vrátil na účet.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
sybila3 Pozri príspevok
takže som zaúčtovala 2x PPD 314/211. Teraz konečne posla vyúčtovaciu fa, zaúčtujem 518/321?.
Áno.

sybila3 Pozri príspevok
...Potom treba ešte preúčtovať cez ID 321/314? A nespotrebovanú zálohu vrátil na účet.
Áno, poskytnutý preddavok treba zúčtovať (ja to síce robím hneď pri zaúčtovaní DF, ku ktorej pripnem zálohovú faktúru, ale možno to i cez ID).

Nespotrebovaná, vrátená záloha - 221/314.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

išlo to aj mne, odpočet zálohy vo faktúre 321/314.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no dobre tomuto chápem, ale teraz mi celú tú sumu vrátil na účet, no nie celkom suma bola 418,50, vrátil 413,50, neviem ako zaúčtovať. Potom nám uhradili tie faktúry, to je OK ale ešte tam je nejaká suma, ktorú nám okrem fa zaplatili-to budú asi úroky z omeškania. A ešte nám vrátil preplatok z faktúry, ktorý vyšiel aj mne po zaúčtovaní záloh, to je ok????
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

sybila3 Pozri príspevok
no dobre tomuto chápem, ale teraz mi celú tú sumu vrátil na účet, no nie celkom suma bola 418,50, vrátil 413,50, neviem ako zaúčtovať. Potom nám uhradili tie faktúry, to je OK ale ešte tam je nejaká suma, ktorú nám okrem fa zaplatili-to budú asi úroky z omeškania. A ešte nám vrátil preplatok z faktúry, ktorý vyšiel aj mne po zaúčtovaní záloh, to je ok????
Napíš to prosím pekne postupne a DOPODROBNA:Skúsim to zhrnúť.

1) Uzavreli ste zmluvu, kde ste sa zaviazali uhradiť zálohu za služby vo výške XY. - vzniká záväzok vo výške XY 314/325
2) Zaplatili ste zálohu na právne služby vo výške ...XY z pokladne 325/211
a zlikviduješ zaevidivaný ostatný záväzok zo zmluvy v bode 1) - (nevymažeš ho, len v evidencii záväzkov už bude figurovať ako uhradený)
Ak bolo uhrádzaných viacej záloh, tak o každej budeš účtovať zvlášť.
3) Ked príde konečná faktúra, vysporiadaš aj zaplatenú zálohu priamo v evidencii faktúr:
518/321
343/321
321/314 (alebo čiastkou so znamienkom mínus (-) XY 314/321, podľa zaužívaných zvyklostí)
4) zvyšnú časť nedoplatku z faktúry (vyúčtovanie k úhrade) uhradíš doplatkom z účtu alebo pokladne 321/221 (211)
5) Ak vznikol preplatok zo zaplatenia vyššej zálohy, než bolo vyúčtovanie, tento Ti vrátia na účet alebo v hotovosti 221 (211) /314
A máš to vysporiadané s právnikom.

Ak ti odberateľ uhradí urgované faktúry, príjem peňazí zaúčtuješ:
221 (211) /311 a pohľadávku zlikviduješ (vyrovnáš).
Ak uhradili aj úroky z omeškania, alebo iné sankcie k faktúram, tieto treba ich zaevidovať v ostatných pohľadávkach (alebo faktúrach, ak ste nejaké vystavovali - ja osobne úroky z omeškania mávam v ost.pohľadávkach, ale penalizačné faktúry v samostatnom číselnom rade vo faktúrach - potom namiesto 315 používam účet 311), určite doklady máte, ak ich vystavoval vo Vašom mene právnik, treba si vyžiadať všetky doklady od neho a účtovať o ich predpise a následne aj o ich úhrade:
OP 315 resp.311/644 resp. 645 podľa charakteru (daňové-zmluvné, nedaňové-ostatné) osobne by som uprednostnila v tomto prípade daňové zmluvné na 644 - ide o sankcie za oneskorené plnenie peňažného záväzku podľa Obch.zákonníka. Vo faktúrach v dolnej časti mávame takú klauzulu, že v prípade nedodržania termínu splatnosti sme oprávnení požadovať úhradu úroku z omeškania vo výške podľa obch.zák. - presné znenie teraz neviem, podľa mňa to má byť na 644.
Úhrada 221,211/315 resp. 311.

PS: Pozorne sleduj VS a ŠS pri platbách, lebo podľa nich ľahšie nepáruješ platby, ak tam nie sú uvedené, tak musíš komunikovať s druhou stranou, aby ste si to vyjasnili.
Ak sa všetko vypáruje a pouhrádza, mal by Ti zostať len zostatok na účte 518,343, 6xx, 644, 211, 221. samozrejme podľa potrebnej analytiky. Vypáruje sa 314,315,311,321.

Ak Ti právnik omylom pošle znovu (duplicitne niektorú platbu), pri zaúčtovaní ponechaj pri nej rovnaký VS ako na pôvodnej (asi bude aj vo výpise z BU), saldo sa nevyrovná a budeš to evidovať ako preplatok, ktorý v blízkej budúcnosti bude vrátený späť odosielateľovi. Spozorni, ak VS na výpise nie je zhodný s pôvodným a na daný VS nemáš doklad (faktúru, zmluvu), obráť sa na dodávateľa s otázkou, za čo to bolo a že necj pošlú doklad.

Snád som nič nevynechala.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

sybila3 Pozri príspevok
no dobre tomuto chápem, ale teraz mi celú tú sumu vrátil na účet, no nie celkom suma bola 418,50, vrátil 413,50, neviem ako zaúčtovať.
Ešte k tej sume - môže to byť kludne aj preklep na prevodnom príkaze - 418 a 413 , stane sa - radšej mu zavolaj a zisti skutočnosť.
Dôvod, prečo ju vrátili, može byť aj v nesprávnom uvádzaní VS, niektoré firmy automaticky vrátia platbu, ak nesedí VS.
1 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Prosim Vas do ktoreho obdobia by ste zaradili fakturu. Je to Fa za telefon. Fakturacne obdobie je od 15.1.-14.2.2010 Do januara alebo februara, ked datum dodania je 14.2.2010?
Dakujem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Kvietocek Pozri príspevok
Prosim Vas do ktoreho obdobia by ste zaradili fakturu. Je to Fa za telefon. Fakturacne obdobie je od 15.1.-14.2.2010 Do januara alebo februara, ked datum dodania je 14.2.2010?
Dakujem
Do februára.
3 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Viete mi, prosím, poradiť, ako zaúčtovať "úrazové poistenie konateľa", ktoré má v rámci platobnej karty k firemnému účtu?
Bude to na 522 a tým pádom aj príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) alebo môžem zaúčtovať na 518?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď !
Naposledy upravil saskia26 : 09.06.10 at 18:48
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

saskia26 Pozri príspevok
Viete mi, prosím, poradiť, ako zaúčtovať "úrazové poistenie konateľa", ktoré má v rámci platobnej karty k firemnému účtu?
Bude to na 522 a tým pádom aj príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) alebo môžem zaúčtovať na 518?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď !
Neviete mi, prosím, niekto poradiť?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Mozes mi povedat ci konatel ma s Vasou firmou uzatvorenu pracovnu zmluvu, alebo nie a este o ake urazove poistenie ide, ci ide o urazive poistenie , ktore sa odvadza do soc. poistovne, alebo o kemercne urazove, t.zn. ci ide o klasicku poistku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať