Zavrieť

Porady

Zákon pomáha chamtivcom?

Vážení, prajem dobrý deň a veľmi pekne by som poprosil o Vašu radu, názor v tejto veci.
Sme so sestrou podieloví spoluvlastníci 1 izbového malého bytu každý z 1/2, po mame čo nedávno umrela a byt zostal prázdny, .( máme obaja vlastné rodiny s deťmi, bývame každý samostatne).
Ja mám v úmysle zachrániť nehnuteľnosť pred predajom, platil by som nevyhnutné náklady na celý byt za všetko trvale, byt neprenajímal. Sestra tá by chcela byt hneď predať.
( = vidina profitu, keďže dokiaľ matka žila a nič sa nedialo, všetko bolo O.K.).
Keď som pozeral iné diskuzie na túto tému, zistil som, že zákony sú také, že ma nakoniec donútia súdom k predaju. Súd na žiadosť jedného vždy zruší spoluvlastníctvo a nariadi predaj( v konečnom dôsledku i) cudzej osobe. Nie sú finančné prostriedky ani na jednej strane, aby sa vec kúpila v celku niektorým spoluvlastníkom.
Čiže globálne jednoduchý model panuje .
Clovek vo svojej nehnutelnosti umrie a stačí aby jeden z dvoch potomkov chcel finančne profitovat a zákonodarstvo to posunie tam.
A kde je objektivita k druhej polovici opačného názoru = nehýbať s nehnuteľnosťou. Mám úctu k miestu, kde sme žili my, naši rodičia, prarodičia, nechcem s nehnuteľnosťou nijak podnikať,som možno konzervatívne založený, občas si ju len chcem aj s mojou rodinou spokojne navštíviť, stretať sa tam s dobrými ľuďmi.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

boro456 Pozri príspevok
... Keď som pozeral iné diskuzie na túto tému, zistil som, že zákony sú také, že ma nakoniec donútia súdom k predaju. Súd na žiadosť jedného vždy zruší spoluvlastníctvo a nariadi predaj( v konečnom dôsledku i) cudzej osobe.....
... Mám úctu k miestu, kde sme žili my, naši rodičia, prarodičia, nechcem s nehnuteľnosťou nijak podnikať,som možno konzervatívne založený, občas si ju len chcem aj s mojou rodinou spokojne navštíviť, stretať sa tam s dobrými ľuďmi.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.
Súd nezruší vždy spoluvlastníctvo, berie aj ohľad aj na citovú väzbu k nehnuteľnosti. Ale jeden spoluvlastník nemôže obmedzovať druhého spoluvlastníka v disponovaní s vlastným majetkom.

Predpokladám, že si na tom finančne lepšie ako sestra - aspoň natoľko, že môžeš nechať svoj majetok spočívať, dokonca vynakladať naň neproduktívne náklady. Sestra rozmýšľa racionálnejšie, chce svoj majetok zameniť vo forme a zhodnocovať ho. Nemôžeš jej to zazlievať.

Ak si chceš nehnuteľnosť ponechať, kúp ju, alebo sa tam presťahuj. Na kúpu sa dá zobrať úver. Neobmedzuj druhého, najmä nie sestru, lebo v konečnom dôsledku žiaden majetok nie je viac ako dobré vzťahy so sestrou, s človekom vôbec.
19 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
boro456 boro456

boro456 je offline (nepripojený) boro456

Vážení a milí, ďakujem pekne za záujem riešiť otázku a aj za Vaše životom podopreté dobré rady. Vďaka. Ak to moc neunavuje dovolím si pokračovať.
Predstavte si, že Vás na ceste autom nejaký podnikavec, trúbením, blikaním, blbečkovaním za Vami , núti zvýšiť rýchlosť, lebo ho svojou zodpovednou jazdou a dodržaním max.povolenej rýchlosti akosi obmedzujete. V tomto má zákon páky na uregulovanie ziskuchtivého aktivistu.Pokuta a je to.

V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.

Pokiaľ sme obe rodiny nemali dedičstvo, žili sme viac menej v rovnovážnom rozpočte. Stačí, že sa jeden trochu viac zadĺži, už po úmrtí blízkeho- rodiča je tu možnosť profitu. No neber to....si povie. A zákonom to dotlačí k svojmu cieľu.
Tu je akoby porušená symetria. Neviem. Diskutujme prosím ak je chuť.
Jedným z riešení je tiež pomôcť mladej začínajúcej rodine. Prenájmom. To nie-povie druhá strana, to je zložité a pod. Predať, predať, hneď predať..alebo si vybav hypotéku na naše vyplatenie.Bodka. ...Neviem čo robiť a je mi ľúto, že sme zostali sami a ešte toto...
Ďakujem.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Vieš Boro, myslím, že málokto si dnes môže dovoliť udržiavať byt na to, aby tam chodil občas rozjímať o starých časoch.
Ja by som asi tiež nechcela stratiť spomienky zhmotnené v rodičovskom byte či dome, ale chápem aj to, že je to priveľký "luxus".
Dá sa riešiť to aj prenájmom, ale tým, že budú v byte cudzí ľudia, atmosféra sa podľa mňa stratí.
Na Tvojom mieste sa snažím so sestrou dohodnúť o odkúpení jej podielu, trebárs na splátky alebo aj úver. Možno máš deti, ktorým sa byt raz zíde...
Ak pôjdete do súdneho sporu, prídete o veľa peňazí a jeden z Vás aj tak nebude spokojný. Bola by škoda rozhádať sa kôli tomu. Nemôžeš predsa povýšiť "spomienky" nad reálny život a rodinné vzťahy. Možno je to príliš čerstvé, ale časom sa všetko zmení, uvidíš...
8 0
boro456 boro456

boro456 je offline (nepripojený) boro456

hena 22, ďakujem krásne za trochu vyjasnenie, máš pravdu je to čerstvé a bojím sa, že sa nedohodneme so sestrou a bude to na súde a tie poplatky...uf... preto sa chytám slamky zo strachu.. vďaka
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

boro456 Pozri príspevok
Vážení a milí, ďakujem pekne za záujem riešiť otázku a aj za Vaše životom podopreté dobré rady. Vďaka. Ak to moc neunavuje dovolím si pokračovať.
Predstavte si, že Vás na ceste autom nejaký podnikavec, trúbením, blikaním, blbečkovaním za Vami , núti zvýšiť rýchlosť, lebo ho svojou zodpovednou jazdou a dodržaním max.povolenej rýchlosti akosi obmedzujete. V tomto má zákon páky na uregulovanie ziskuchtivého aktivistu.Pokuta a je to.

V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.
Kto je zodpovedný a nezodpovedný, je vec pohľadu. Možno tým zodpovedným jazdcom je teraz sestra. Je to vec pohľadu. Možno ty ideš úplne pomaly, stredom cesty a nedáš sa obísť ani zľava ani zprava.

My (manžel) sme už 12 rokov v pozícii tvojej sestry, chceli sme nehnuteľnosť predať, druhá strana nie. Napriek tomu, že medzitým už sme v situácii, že tie peniaze nepotrebujeme, ale stav nehnuteľnosti je taký, že pomaly chátra, lebo my to nevyužívame, druhá strana tam občas ide, ale nechce do toho investovať, keďže je to aj manželove. Navyše, manžel bol minulý rok v takom zdravotnom stave, že skoro zomrel, to by sme ten podiel zdedili štyria, a poznám niekoľko nehnuteľností, ktoré vlastní x vlastíkov, nikto ich neudržiava a roky (desiatky rokov) nie sú schopní sa dohodnúť ani na údržbe ani na predaji.
6 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

boro456 Pozri príspevok

V prípade dedičstva pol na pol a pri rovnocennom pohľade na slobodnú vôľu každého z nich..to tak už nie je.
zakon praveze chrani tu slobodnu volu, akurat nie len tu tvoju volu nieco vlastnit, ale aj volu tvojej sestry nieco nevlastnit. Tvoje riesenie - nechat veci tak ako su, su nadradenim tvojej vole nad jej. Riesenie predat tretej osobe je nadradenim jej vole nad tvoju.
Ak sa na to chces pozerat uplne rovnocenne, riesenie odkupit jej podiel je najoptimalnejsie - ty mas co chces, ona nema co nechce. A ak ju nazyvas chamtivou kvoli tomu ze za svoj podiel pozaduje peniaze, ona ta moze nazvat lakomcom, kvoli tomu ze mas problem s jej vyplatenim. Vsetko je uhol pohladu, a prave ten by ste si mali navzajom objasnit a skusit sa obaja pozriet na vec aj z tej druhej strany.
6 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
boro456 Pozri príspevok
hena 22, ďakujem krásne za trochu vyjasnenie, máš pravdu je to čerstvé a bojím sa, že sa nedohodneme so sestrou a bude to na súde a tie poplatky...uf... preto sa chytám slamky zo strachu.. vďaka
A prečo by si sa mala súdiť? Sestra môže svoj diel predať hocikomu. Ak ti hopredtým ponúkne. Lebo ty máš predkupné právo. Ak ho nevyužiješ, to bude tvoja vec. Ako ju môžeš nútiť, čo má ona so svojím majetkom robiť?
Kúp si ho a môžeš si s ním robiť čo uznáš za vhodné.
0 0
boro456 boro456

boro456 je offline (nepripojený) boro456

Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
0 0
boro456 boro456

boro456 je offline (nepripojený) boro456

a prosím pekne vie niekto upresniť čo to je v zákone odborný termín ...násilné správanie podielového spoluvlastníka druhému spoluvlastníkovi...? ďakujem..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Tak to za tú cenu predaj ty jej. Kto ťa núti to kúpiť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Ty ju "nútiš" nepredať a starať so o nehnuteľnosť a ona ťa "núti" predať.
Zákon v tomto podľa mňa nepodporuje chamtivcov. Zdedili ste nehnuteľnosť rovnako, len predstava využitia je iná a ťažko povedať, či Tá Tvoja je správna...
Ak si na nehnuteľnosti tak citovo naviazaný, že sa teraz pohádate so sestrou, nemáš inú šancu ako ju odkúpiť a nemáš podľa mňa ani právo ju nazývať chamtivou, ak nechce pristúpiť na Tvoje riešenie. ....
4 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

boro456 Pozri príspevok
Sme so sestrou podieloví spoluvlastníci 1 izbového malého bytu každý z 1/2, po mame čo nedávno umrela
Ja mám v úmysle zachrániť nehnuteľnosť pred predajom
Sestra tá by chcela byt hneď predať.

stačí aby jeden z dvoch potomkov chcel finančne profitovat a zákonodarstvo to posunie tam.
boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Keď viete prosím poradiť ako zabrániť presunu nehnuteľnosti do cudzích rúk, ďakujem vopred za rady.
Zákon iba pomáha usporiadať veci tam , kde sa tvrdohlaví príbuzní NEVEDIA dohodnúť - zbytočne sa naň vyhováraš a sústreďuješ.

Ak vieš malú násobilku , spočítaj si :
- koľko má hodnotu pre teba ten byt
- koľko by ťa stálo ho odkúpiť
- či ti to stojí za to?
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ja k tomu ešte jedno riešenie - kúpiť aj za cenu, že si budeš musieť vziať úver a potom dať do prenájmu. Príjem s prenájmu bude splácať úver a v prípade potreby neskôr budeš môcť predať ty. Ale chce sa to naozaj trošku odosobniť,
4 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Veď skúste dať ponuku, uvidíte či sa nájde záujemca a za akú cenu.

Ja by som na Tvojom mieste ešte prehodnotila, či o ten byt naozaj až tak veľmi stojíš. Aj neobývaný malý byt je pomerne veľká finančná záťaž. Skús zabudnúť na emócie a pozrieť sa na to s chladnou hlavou. Ale ak ho naozaj chceš, nemôžeš urobiť nič iné ako ho kúpiť od sestry a to za "trhovú cenu".
Naozaj ju nemôžeš nútiť aby "sponzorovala" Tvoje úmysly. Myslím si, že Tvoja sestra nebude zlý človek, keď píšeš, že ste sa o mamu starali spoločne. Proste je racionálnejšia než Ty, chce veci riešiť prakticky. Nemôžeš jej to zazlievať. Vybav si ten úver a môžete byť obaja spokojní. A ak budeš ústretový, možno sa dohodnete aj na cene. Dnes nie je o byty až taký záujem, takže skús trochu licitovať.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.

Skús si v kľude, v pokoji sadnúť a v mysli si vymodeluj opačnú situáciu.
Že sestra si chce nechať byt a Ty ho chceš predať. Ako by si sa zachoval? Nechcel by si čo najviac? Uspokojil by si sa s málom,veď je to tvoja sestra? Prejdi si to celé v mysli a možno prídeš na spôsob,ako sa so sestrou dohodnúť. Tvrdohlavosť,či už Tvoja,alebo Tvojej sestry nič nevyrieši!

A rozhádať sa so sestrou,kvôli bytu na 20 rokov? Veľa ľudí urobilo takúto chybu a potom to strašne ľutovali!

Toť,môj skromný názor!
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

Máš tak veľa sestier, že Ti tá Tvoja nebude chýbať ?Alebo si kúpiš novú? Čo môže viac znamenať pre Teba, živá sestra alebo spomienka na mamu. Veď Tie pekné spomienky Ti nikto neberie. Nemusíš predsa sedieť v tom byte a spomínať na mamu. Tie predsa máš mať v Tvojom srdci.
Pouvažuj, či Ti to stojí za Tvoju tvrdohlavoť.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

boro456 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým..Keďže sme sa spolu starali o mamu,tak prečo sa sestra nechce starať spoločne o pozostalosť.
Prejavila sa teraz ako ziskuchtivá a pohodlná.
Známa jej povedala takú sumu, že si má zapýtať, že to nenazbieram ináč len cez úver. A teraz sa pýtam, kto koho núti konať? A to ešte dostávam ultimáta v podobe termínu..
vraj mesiac ešte počká.
Ty nechceš diskutovať.Ty chceš pre čú rať sestru,aby bolo po Tvojom.
0 0
boro456 boro456

boro456 je offline (nepripojený) boro456

Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
boro456 Pozri príspevok
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..
Tak to jej môžeš iba navrhnúť a nie ju do toho nútiť. Veď je samostatná a sama si vie určiť do čoho bude investovať. Odkúp to od nej, a ak by si to nemohol "utiahnuť", tak to môžeš neskôr predať. Takéto spolky nie sú dobré ani v rodine. Čo keď to budeš ty chcieť neskôr predať. A ona nie, lebo si to bude nechávať pre deti. Tiež jej nahodíš sumu od "susedky"?
Najlepšie bude predať to niekomu a peniaze si rozdeliť na polovicu. Alebo to odkúp, a to sa môžeš cítiť ukrátený(alebo aj sestra)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

boro456 Pozri príspevok
Ale nie...veď sme jedna krv..chcem aj jej dobre.. ale ona si to nemyslí :-) ... tak ako po celý život... lákadlá fungujú navôkol..stačí sa načiahnuť a máš sladkú odmenu.... a keby sa milá moja v čase uskromnila, zaspolupracovala... Zákonom si vydobyje tú odmenu,hneď okamžite... veď je dospelá.
Neviem či by som jej nemal písomne ponúknuť spoluprácu, aby som bol načisto aj po právnej dokumentačnej stránke. Niečo v tom duchu, že hospodárenie so spoločnou vecou si predstavujem tak, že náklady na prevádzku a údržbu zdedeného bytu si budeme deliť na polovicu. A vďaka, že sa venujete téme, cítim istotu..
Toto nikdy nedocielite.... Len jeden príklad - v byte praskne pripojenie na vodovodnú batériu. V tom čase tam bude treba rýchlo zasahovať a nebudete mať obaja čas, alebo postupne jeden z Vás bude mať pocit, že sa na všetkom podiela viac a je problém nový na svete.

Boro úprimne, ja nechápem skutočne k čomu Ti je tá nehnuteľnosť, ak tam nemieniš bývať, iba občas....menej by som sa divila napr. u malého domčeku, kde by sa dalo chodiť cez víkend, ale takto .... Postupne sám uvidíš, že tie spomienky na rodičov sú o úplne inom.....

Z Tvojich reakcií ja mám pocit, že Ty si ten, ktorý viac trvá na svojom....a pritom stačí byt odkúpiť a máš čo chceš Ty a aj ona..... samozrejme za trhovú cenu. Nemôžeš chcieť teraz odkúpiť od sestry lacnejšie lebo je sestra, a potom niekedy predať za trhovú cenu ....
Naposledy upravil evina : 23.04.10 at 14:06
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať